„Тези 6 картини са рисувани през 2020".
Изложбата на Марио Николов е един концептуален конструкт на интуицията преди, по време на и след пандемията от Covid-19. Интуицията е най-верният начин, с чиято помощ можем да разберем кое е истинското и кое измамното, казва той.
"Тези 6 картини са рисувани преди 2020 година - 2014, 2016".
Марио Николов е нарисувал картини от различни места в Братислава и Виена.
Загледан през прозореца на изпразнената виенска галерия „Албертина“, погледът му пада върху името на една католическа организация наречена „Quo vadis”, което връща Марио в юношеските си години и романа на Сенкевич. В галерията можете да видите шедьоврите на фламандския живописец Питер Брьогел Стари. Изложена е творбата „Вавилонската кула“, гравюрата на Албрехт Дюрер „Корабът на глупците“.
„Изложбата става необикновена“.
На 25 февруари в Австрия са регистрирани първите два случая на Covid-19, 24-годишен мъж и 24-годишна жена от италианският регион Ломбардия. Броени дни по-късно в страната на Моцарт, Хайдън и Щраус може да се излиза само в случай на неотложен професионален ангажимент, за покупка на стоки от първа необходимост – хранителни продукти и лекарства, за оказване на помощ на човек в нужда. Дейностите навън са позволени само в компанията на хора от едно домакинство.
В този период Марио Николoв преоткрива филмите „Метрополис“ на Фриц Ланг, „Алфавил на Жан Люк Годар. Рефлексията му върху темите за устройството на света посредством футуристичен град Метрополис го кара да се запита къде са тръгнали всички тези хора по широките стълби на метростанция „Пратерщерн“.
Изложбата продължава с медийно-вавилонската стена, на която са експонирани картини на Марио Николов, оригинали на художници, работили в началото на 20 век като Робер Белц, чиято интерпретация на „Корабът на глупците“ стои на върха на една конструкция от картини, изобразяващи силует на кула. Кулите, като символ на човешкото величие и на човешката глупост са основни концептуални стълбове в изложбата „Улици, Quo vadis, homo sapiens”.
Повече можете да чуете в звуковия файл.Оперната прима Соня Йончева ще гостува следобед в Българското национално радио. Генералният директор на радиото Милен Митев ще ѝ връчи статуетката на Христо Илиев "Музикант на годината 2023". Йончева е изборът на радиослушателите. Световноизвестната певица беше фаворит в 33-ата национална анкета, организирана от предаването за класическа..
Скоро получавали ли сте писмо? А писмо от напълно непознат, който няма представа до кого точно ще стигнат думите му? А вие кога за последно решихте да напишете писмо? Може би ще отговорите с "Не знам" или "Скоро не съм". Можете да се включите в инициативата "Минута за Коледа" на Студентския съвет при Софийския университет „Св. Климент..
Най-новата книга на обичаната писателка Диана Христова - Олива е сборник с разкази под надслов "Да те целуне ангел". Заглавието си има история, разказите са от реалността в преобладаващата част, има и с превес на художествена измислица. Стилът е прекрасен. Диана Христова е родом от Пазарджик, по образование юрист, по призвание -..
Голям празник има тази вечер в Софийската национална опера! Започнаха премиерните спектакли на операта “Адриана Лекуврьор“ от Чилеа – първата нова оперна продукция на Националния ни оперен театър през новия сезон 2024/2025 г., специално посветена на 90-годишнините на две световноизвестни български оперни певици и солистки на театъра –..
На 1 и 8 декември в камерната зала "България" певиците Росица Павлова-Инджева, Мария Яковчева, Елена Механджийска и Милена Гюрова, заедно с пианиста Стефан Врачев канят публиката на празничните концерти, с които ще бъде отбелязана 10-годишнината от основаването на вокалния ансамбъл Bella Voce. Спектакълът, който подготвят, е със заглавие "Покана за..
В Софийската опера и балет утре - 29.11, предстои премиерата на спектакъла "Адриана Лекуврьор" от Франческо Чилея. Постановката се посвещава на две оперни прими – Александрина Милчева и Райна Кабаиванска. Режисьор на спектакъла е Юлия Кръстева , която сподели пред БНР, че посланието, отправено чрез творбата е за вечността и силата на..
Българската композиторка Юлия Ценова беше почетена с два камерни концерта в Швейцария на 22 и 23 ноември - в градовете Сион и Ню Шател. И двете събития бяха изцяло с музика на авторката, която напусна този свят през 2010 г. Юлия Ценова беше ярка личност - пианист, композитор, професор в Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров" в..
Необходима е спешна реформа в районите за планиране в България . Сегашното райониране очертава все по-големи икономически дисбаланси в тях по..
Искаме оставките на цялото ръководство на БАБХ за несправяне с проблемите, неовладяване на обстановката и конкретно за казуса с Велинград. Това..