Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Започна кампанията “Безопасност за децата - Безопасна пътна инфраструктура около детските и учебни заведения”

Снимка: Светослав Цветанов

От Българската браншова асоциация "Пътна безопасност"! започнаха Национална кампания насочена към “Безопасност за децата - Безопасна пътна инфраструктура около детските и учебни заведения”, която има за цел да създаде една по-безопасна среда за децата. Освен проблемът, който трябва да се посочи е необходимо и да се направят снимки ясно показващи проблемите, да се посочи града, квартала и точния адрес на учебното заведение. Регламентът изисква още и да се попълни формата и да се прикачат снимки. 

Инициативата чрез интернет платформата събира предложения и приема сигнали за не толкова добрата инфраструктура, ако има такава и ако родителите на децата и учениците са видели да липсват обезопасителни съоръжения, да няма пешеходни пътеки или да липсват пътни знаци, казват от Българска браншова асоциация "Пътна безопасност". Тяхната идея е, като се чуе мнението на гражданите, да се помогне за тяхното решаване.

Родители на деца и ученици по-скоро намират пространствата около учебните заведения като безопасни. Техните страхове по-скоро са свързани със скоростта на автомобилите, с която се преминава покрай тях и липсата на места за паркиране на автомобилите около детските градини и ясли в София. Родителите на деца казват още, че въпреки поставените пътни знаци около детските градини и училищата масово те не се спазват от младите водачи и това буди тревога.

"Засега работим само с учебните заведения като училища, детски градини и детски ясли, но в бъдеще бихме включили и детските площадки". Това коментира в интервю за предаването "Хоризонт до обед" инж. Гергана Пиронкова, координатор на Българската браншова асоциация "Пътна безопасност“:

"Нашата кампания е обърната към децата, защото те са бъдещето на нашата държава и съответно са най-уязвимата група. Все пак децата не винаги се оглеждат. Те са си деца и към тях вниманието трябва да е по-изострено. Също така, когато покрай техните училища и детски градини има пешеходна пътека, хубава и осветена маркировка, те ще бъдат възпитани по този начин, че това са нормални неща, които трябва да присъстват в пътната инфраструктура около училищата. Впоследствие, когато пораснат, те ще бъдат едни отговорни граждани, които ще искат тези пешеходни пътеки да не са само около училищата, а навсякъде. Това е нашата идея".

Цялото интервю с инж. Гергана Пиронкова можете да чуете от звуковия файл.
По публикацията работи: Недит Георгиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Вени Марковски

Вени Марковски: Мъск е оръжие в ръцете на Тръмп

" Мъск е оръжие в ръцете на Тръмп, целта на което е да се постигне огромно съкращаване на разходите в държавния бюджет на САЩ , който е трилиони долари и със сигурност има много места, където може да бъде съкратен".  Това заяви пред БНР Вени Марковски, съосновател и председател на Българското интернет общество. Тръмп: Наредих на Илон Мъск да..

публикувано на 14.02.25 в 11:19

Ще спасим ли малките квартални магазинчета с бойкот на големите вериги?

Ще спасим ли малките квартални магазинчета, ако на 13-ти февруари не посетим големите търговски вериги?  Няколко организации призоваваха за общонационален бойкот на търговските вериги и хранителните магазини този четвъртък. Заради високите цени те приканиха хората да не пазаруват на въпросната дата в големите вериги, по примера на Хърватия и други..

публикувано на 12.02.25 в 08:50

Донка Михайлова: Случаят в Брезе трябва да е сигнал – нужна е промяна

Случай като този от село Брезе следва да бъде сигнал . Той трябва да ни покаже, че промяна трябва да има и по отношение на законодателството, и по отношение на модела на финансиране . Това заяви пред БНР зам.-председателят на УС на Националното сдружение на общините и кмет на Троян Донка Михайлова след трагичния случай в девинското село..

публикувано на 11.02.25 в 12:42

Бюджетът като алиби за провалената еврозона?

Когато излезе проектобюджетът, ще видим дали той е реалистичен или е " история, която управляващите ще опитат да продадат на ЕК и ЕЦБ , за да не бъдат съдени, че са се провалили с фискалния показател и да остане единствено инфлационният" при кандидатстването за еврозоната. Това мнение изрази пред БНР журналистът Стефан Антонов. "Нямам..

публикувано на 11.02.25 в 08:18
Семейството на Габи

Габи от Горна Оряховица се нуждае спешно от средства за лечение

Млада жена от Горна Оряховица се бори с онкологично заболяване и се нуждае от сериозна финансова подкрепа. За лечението на 45-годишната Габриела Лазарова в турска клиника са нужни близо 400 000 евро. Хората от родния ѝ град са обединени да помогнат на Габи за втори път да пребори рака и провеждат различни благотворителни инициативи...

публикувано на 11.02.25 в 06:32

Величка Таседжикова: Времето показа, че изпитите след 4-и и 10-и клас са излишни

Относно матурата по математика след 12-и клас Боян Захариев, директор дирекция "Образование" в "Отворено общество", изказа мнението си: " Важно е за какво се ползват определени изпити. Те могат да се ползват за няколко неща. Едното е ако са необходими на някого напред във времето - подобен изпит е важен за работодатели или за кандидатстване за..

публикувано на 10.02.25 в 11:26

Асен Асенов: България трябва да направи големи и бързи стъпки към културната си интеграция в ЕС

България има да направи големи, едри и бързи стъпки към своята културна интеграция в ЕС.   Това мнение изказа пред БНР Асен Асенов, създател на поредица от международни фестивали, сред които и "One dance festival". " Страната ни може би е най-неинтегрираната държава-членка в европейската екосистема на културните индустрии. Ние не успяваме да..

публикувано на 10.02.25 в 10:24