Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Къде е "златната среда“ при използването на нови обучителни ресурси?

Училищна стая, оборудвана с компютри
Снимка: Пенка Милушева
След Covid-19 дгиталното образование остава във фокуса на учителите, но тепърва започна фината настройка при използването на ресурсите и не само заради улесненията за децата, а и заради плановете на ЕК дигиталното образование да стане част от обучителния процес.
 
Една история - на седмокласничка, учила в чужбина, неграмотна за българските стандарти, но прекрасно справяща се със задачата да направи видео за социалните мрежи на любимия си учител - преминава като тънка червена линия в дебата за дигиталното образование.

Стела Ковачева, училищен психолог в Основното училище "Васил Левски“ в Разград, разказва за тази ученичка, като уточнява, че в момента двете реалности не се разбират в класната стая:

Стела Ковачева

"Детето трудно се справя по стандартния начин, но тя направила някакъв клип в класната стая и след това го преработила с допълнителна музика, с допълнителна анимация. Това е един готов продукт, който казва много неща. Това дете е изключително дигитално грамотно и нейните изразни средства са визуализацията на нещата, обаче ако това дете трябва да бъде оценявано по българските стандарти, то ще се води от децата, които трудно успяват. То не може да разказва, уроците не може да ги възпроизведе поради трудности с езика, защото е било и в чужбина и всъщност ние не можем да измерим истинските знания на децата, на съвременните деца. Децата, които след време ще бъдат учители, са тези, които днес са в класната стая и които работят с дигитални инструменти".

Българският стандарт за момента отхвърля възможността постиженията на тези деца и техните знания, присъствие и развитие да бъдат отчетени. 

Като част от опитите да приближат децата към технологиите, в Основното училище "Васил Левски“ в Разград направили дигиталния проект "Математиката е за всички“. И отчели не само, че децата са доволни от промяната в начина на преподаването, но и отчели завишаване на интереса към ученето. Дигиталното ще навлиза в училищата. Това е дългосрочният план на Европейската комисия. Припомня го Георги Димитров - началник отдел за дигиталното образование в ЕК. Той допълва, че дистанционното обучение по време на Covid-19 е показало, че дигиталният преход за училищата се случва, но трябва да се наблегне на качеството на знанията.

Иван Господинов от инициативата "Образование без раници“ казва, че новите технологии стресират дори и учителите. Като учител Иван Господинов казва, че трябва да се търси баланса между дигиталното и недигиталното. 
Иван Господинов

"Една дигитална грамотност в крайна сметка е критично мислене и обща интелигентност", казва учителят Иван Господинов.

От звуковия файл можете да чуете целия репортаж на Добромир Видев.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Започна унищожаването на заразените с шарка овце в Сливенско

Започна унищожаването на заразеното с шарка стадо от близо 150 овце в село Жельо войвода , Сливенско. На място започна работа група ветеринарни специалисти, които имат за задача по хуманен начин животните да бъдат евтанизирани. Труповете на животните ще минат през екарисаж , който бе инсталиран тази сутрин в близост до фермата.  Зоната за..

публикувано на 29.11.24 в 15:50

Мариела Куртева: Донорите на яйцеклетки се увеличават, но са крайно недостатъчни

Донорите на яйцеклетки се увеличават, но не са достатъчно . Това заяви пред БНР Мариела Куртева от Фондация "Майки за донорството".  "Имало е години с 5 донора на година, после достигнаха до 300-400. През 2023 г. около 260 жени са дарили", посочи тя.  По думите ѝ обаче над 70 000 семейства чакат донор . " Бездната е огромна, разликата е..

публикувано на 29.11.24 в 15:08
Първан Симеонов

Първан Симеонов: Алтернативно мнозинство ще е по-харесвано от нова сглобка

Част от партиите интуитивно или инстинктивно да искат нови избори заради възможността ако Пеевски продължи да расте, санитарният кордон около него да се получи по естествен път . Тази теза разви в интервю за БНР политологът Първан Симеонов. "Ако г-н Пеевски продължи така само напред, както умее, той е напът да направи грешката на Борисов от..

публикувано на 29.11.24 в 09:09
Нарисувани от съдебен художник скици на обвинените в шпионаж във Великобритания български граждани. От ляво надясно : Катрин Иванова, Ваня Габерова, Орлин Русев, Иван Стоянов и Бисер Джамбазов, 26 септември 2023 година.

Нови подробности от процеса срещу българите, обвинени в шпионаж за Русия

Британските медии продължават да изнасят подробности от процеса срещу българските граждани, обвинени в шпионаж в полза на Русия, след като в четвъртък двама от тях – Орлин Русев и Бисер Джамбазов, се признаха за виновни в Централния наказателен съд – Олд Бейли, в Лондон . Двама от обвинените в шпионаж българи във Великобритания се признаха за..

публикувано на 29.11.24 в 07:44

Акад. Васил Николов: Необходима е стратегия за археологическото наследство, приета на политическо ниво

Продължава неглижирането на възможностите, които би дало използването на археологическото наследство - и като наука, и като възможност за развитие на туризма.  Това заяви пред БНР акад. Васил Николов, бивш директор на Националния археологически институт и музей на БАН. "Имаме много археологически паметници, много от които могат да бъдат не..

публикувано на 28.11.24 в 11:45

"Зелена светлина" за новата ЕК, политическото разделение обаче остава

Еврокомисията "Фон дер Лайен 2" получи зелена светлина от Европейския парламент вчера, макар с доста по-ниско одобрение от предишната през 2019-а година. Очаква се тя да встъпи в длъжност от 1-ви декември.   ЕП одобри новата Европейска комисия "Компас за конкурентоспособността" е първата голяма инициатива , която Фон дер Лайен оповести..

публикувано на 28.11.24 в 08:48

Акад. Христо Найденски с предложения за развитие на БАН

На 2 декември на Общо събрание на БАН предстои да бъде избран нов председател на Академията. Член-кореспондент Евелина Славчева и акад. Христо Найденски са допуснати до участие в избора на председател от мандатната комисия. Техните програми за развитие на Академията са качени на сайта на БАН. "В моята програма се вглеждам в бъдещето на..

публикувано на 27.11.24 в 12:23