Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Посланикът на Полша в България в интервю за БНР

Н.Пр. Мачей Шимански - от маскировъчните дрехи на фотограф на птици до костюма с вратовръзка

6
Презентация на Мачей Шимански
Снимка: Антонио Вълчев



Н.Пр. Мачей Шимански е посланик на Полша в България от 2019 г. Преди това работи в Славянския институт на Полската академия на науките, заема различни позиции в Министерството на външните работи в страната си и преминава през всички нива на кариерата на професионален дипломат. Бил е посланик в Словения, Босна и Херцеговина, Сърбия, Черна гора, Хърватия. Баща на 5 деца и дългогодишен фотограф на птици. 

Творбите му са публикувани в книги, атласи и списания, включително в “National Geographic”. Представял е репортажи на терен в телевизионната програма „Животни” на полската държавна телевизия.

Домашна кукумявка (фотография). Автор: Н. Пр. Мачей Шимански

Интерсът му към заснемането на всякакви живи същества датира от ранно детство, но конкретно за избора на птици съществена роля изиграва съпругата му, която му казва, че "таванът няма да издържи от толкова много книги за животни". И тъй като насекомите, към които Мачей Шимански също проявява интерес, често се налага да бъдат убивани, за да разбере човек какъв точно вид е снимал, изборът пада върху пернатите "модели".

Тяхното снимане обаче се оказва, че не е никак лесно, защото става дума за обекти в движение, а и често за целта трябва да се стигне до труднодостъпни места.

Мачей Шимански

За да се приближи до плашливите “модели”, използва оборудване като на ловците или на специалните отряди - мрежи, палатки и костюми в маскировъчни цветове. А понякога се налага бързо да превключи от ролята на фотограф с дрехи, покрити с пера, в дипломат с костюм и вратовръзка. Но пък казва, че пълната концентрация, която снимането на птици налага,  успешно го откъсва от вълненията по "някакви геополитически проблеми".

Мачей Шимански

Тази есен Мачей Шимански представи изложбата си “Птиците на България през очите на един поляк” в рамките на Банско филм фест - Международният фестивал за планинарско и екстремно кино, който от дълги години работи в тясно сътрудничество с Полския културен институт у нас.



Интервю с Н.Пр. Мачей Шимански, посланик на Полша в България, можете да чуете в звуковия файл.
---
Новините следете в рубриката "Екстремните спортове".


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Матео Бочели: Стъпиш ли на сцената, остава само щастието

"Fall on me" е песента, с която световноизвестният тенор Андреа Бочели представи сина си Матео през 2018-а година. Младият Бочели ще има концерт у нас на 11 юни в Античен театър - Пловдив . Матео е на 27 години, а през 2023-та издаде и своя дебютен албум. Младият талант даде първото си интервю преди концерта в България за "Понеделник вечер"...

публикувано на 01.04.25 в 12:52
Оксана Цветанова

Оксана Цветанова: Нови проекти ще се реализират в Регионалната библиотека в Плевен

Оксана Цветанова е директор на Регионалната библиотека „Хр. Смирненски“ в Плевен“. Работи от 1989 г. в културния институт. Владее  италиански, руски, английски и немски език.  Как ще се развива библиотеката, какви проекти се реализират, за да стане привлекателно място в града? Латинка Светозарова разговаря с Оксана Цветанова в звуковия файл.

публикувано на 30.03.25 в 06:51
маестро Томислав Аспарухов

Маестро Томислав Аспарухов отпразнува 80-ия си рожден ден

През седмицата редица институции и много врачани почетоха 80-я рожден ден на един от ярките музикални дейци във Враца и региона - маестро Томислав Аспарухов.  Неговият значим принос за културния живот във Врачанско е в развитието на хоровото изкуство.  Той е основател и диригент на редица певчески формации, а негови възпитаници са стотици..

публикувано на 30.03.25 в 05:57
Отец Стоил от храма

Отец Стоил - 26 години в служба на Бога

Отец Стоил е свещеник в Ракитово. Служи в храма "Света Неделя". Родом е от Велинград. Носи името на дядо си Стоил. За здраве и изцеление баба му го водила от малък по църкви и манастири, защото е бил болнаво дете. От нея е закърмен с любов към Бога, който го води към дверите на църквата, в която служи вече 26 години. "Ние всякога трябва..

публикувано на 28.03.25 в 10:50
Никола Вукчевич

Черногорският режисьор Никола Вукчевич: Никой не е отделен остров, трябва да общуваме

На София филм фест гост бе и черногорският театрален и филмов продуцент Никола Вукчевич . Носителят на "Оскар" Данис Танович: Киното надхвърля границите и езиците Във филма си "Крепост на силата" той сблъсква войната и религията, за да разберем какво е кодът на честта и колко важна е ролята на саможертвата не само за времето,..

публикувано на 27.03.25 в 11:23
Данис Танович

Носителят на "Оскар" Данис Танович: Киното надхвърля границите и езиците

През 2002-ра босненският режисьор и сценарист Данис Танович печели "Оскар" за чуждоезичен филм със заглавието "Ничия земя".  Тази година, за София филм фест, той дойде, за да представи новия си филм "След края на лятото" . История, развиваща се на красив хърватски остров ни запознава с жена, която изследва сложната същност на семейните връзки и..

публикувано на 26.03.25 в 11:07
Проф. Бранимир Ботев

Проф. Бранимир Ботев: Европа е в тежка рецесия, на границата на икономическия колапс

"В момента  трябва да преформатираме цялата матрица на Европейското икономическо сътрудничество , защото Европа е изправена пред необходимостта да генерира, да създаде и то на базата на много широк консенсус собствена икономическа и финансова доктрина, защото  Европа е в тежка рецесия, на границата на икономически колапс , който до голяма степен, за..

публикувано на 25.03.25 в 09:13