"Проверки трябва да се правят на нови пътища, за да може да се установи защо в България се строи некачествено и дали нормите за строителство са проблем".
Това заяви пред БНР Богдан Милчев от Института за пътна безопасност и обясни, че взетите "ядки" от настилката за изследване, представени на пресконференция вчера, са от път, построен преди повече от 10 години и който е в края на експлоатационния си период.

Милчев добави:
"Министър Иван Шишков се мисли за хитрец, а въобще не е толкова хитър, колкото си мисли. На вчерашната пресконференция той въвлече министър Иван Демерджиев в нещо, което той не подозира. ... Министър Шишков разчита на това, че българската общественост няма да разбере, че само преди месец и половина с екипа ми бяхме при него, за да ни окаже съдействие да вземем проби от новопостроени пътища - отсечката от "Тракия" между Чирпан и Стара Загора, от магистрала "Европа", от "Хемус" - лот 1".
По думите на експерта от Института за пътна безопасност управляващите МРРБ и преди, и сега "са инсталирани от тези, които ползват държавния ресурс":
"Същото беше и с Гроздан Караджов, и с Виолета Комитова. Президентът Румен Радев е уведомен от строителна фирма, че действащият заместник-министър Захари Христов е искал подкуп от нея. Радев не е сезирал прокуратурата и си мълчи. Служителят от МРРБ, който е съдействал на фирмата да сигнализира президента, е бил уволнен от същия зам.-министър Захари Христов".
Според инж. Ясен Ишев, председател на УС на Научно-техническия съюз по транспорт, в изнесената от служебните министри информация за състоянието на пътищата не е нищо ново:
"Предполагам, че всички проби, които са отразени в Акт 15 и в заключителните документи на едно строителство са в рамките на нормалното, но виждаме, че резултатът е друг. ... Пътната агенция промени правилата в тръжните документи и вече възлага на строителният надзор да наеме лаборатория, а не строителят".
Интервюто на Снежана Иванова с Богдан Милчев и инж. Ясен Ишев в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
Екипи ще дежурят през цялата нощ в общините Петрич, Сандански, Симитли и Струмяни, които обявиха бедствено положение заради интензивните валежи. Много от сухите дерета се превърнаха в реки, задръстени от нерегламентирано изхвърляне на отпадъци. Наводнени са десетки обществени сгради и частни домове, компрометирана е пътната и улична..
Екстремното време в Гърция наводни много пътища и отнесе коли. Реки преляха. В засегнатите райони властите спряха движението. Циклонът ще продължи до неделя. Продължава развитието на циклона над Гърция. Има силно засегнати области, където водата е над един метър. Неспирно вали силен дъжд в Пелопонес, област Тракия, Еврос и Халкидики...
Върховният съд в Испания разпореди ареста на бившия транспортен министър Хосе Луис Абалос и сътрудника му Колдо Гарсия. Двамата са обвинени за предполагаема корупционна схема, свързана със закупуването на маски по време на Covid пандемията. Решението на разследващия магистрат Леополдо Пуенте превърна Абалос в първия действащ депутат, изпратен в..
Електроразпределителното дружество ще плати обезщетение за изгорелите електрически уреди на жителите на села в община Георги Дамяново. Това стана ясно на извънредна среща, свикана от кмета Нина Петкова и общинските съветници, на която присъства и областният управител. По данни на представителите на дружеството несработила защита на един от..
Пожарът в многоетажни сгради в жилищния комплекс в хонкогския район "Тай По" продължава и днес, като броят на жертвите достигна 83, предадоха световните агенции, позовавайки се на службите за спешна помощ. Петдесет и една от жертвите са загинали на място, съобщиха от пожарната служба. Общо 123 души са ранени при пожара, отбелязва ДПА. Все още не е..
Стрелецът, който рани тежко двама членове на Националната гвардия на Съединените щати в столицата Вашингтон, е живеел близо до Сиатъл на Западното крайбрежие и е прекосил страната, за да извърши атаката. Двама служители на Националната гвардия са в критично състояние след стрелба във Вашингтон Тръмп за стрелбата на няколко пресечки от Белия..
Британската полиция арестува мъж на летище Манчестър по подозрение в терористични престъпления, свързани с нападението над синагогата в града по-рано тази година, съобщи Би Би Си. Ейдриън Долби и Мелвин Кравиц загинаха в синагогата на еврейската конгрегация в Хийтън Парк на 2 октомври при нападението на Джихад Ал-Шами, който беше застрелян от..