Това каза в интервю за БНР международният анализатор Христо Анастасов.
Анастасов смята, че Путин продължава политиката за разделяне на Запада "по най-слабите звена, които могат да бъдат разделителни".
"Русия търси слабото място в това, което тя гледа като врага за разрушаване, целия Запад и особено ЕС. Ние, уви, сме се поставили в позиция на слабо звено насреща ѝ – с колебливото си отношение, с реакциите си", посочи Анастасов относно намесването на името на България в разследването за таката срещу Кримския мост.
"В случая с Ердоган, както и в случая с Орбан – това са играчи, които не са съвсем в модела на демократичната държава и правовия ред и които са изкушени от това да играят двойна игра. Путин се възползва максимално от това. Точно така трябва да разбираме и това невероятно предложение "Турски поток" да се превърне в единствения път на руския газ към Европа", коментира Христо Анастасов в предаването "Преди всички".
"Играта е сложна. Ердоган се опитва да вади кестени от всички огнища. Играе определено двойна игра и този тип игра му се получава само благодарение на това, че има огромна страна с огромна армия", допълни анализаторът.
Относно гласуването в ООН на резолюция, осъждаща анексирането на четири украински области от Русия, Анастасов отбеляза:
"Много от различните бананови републики и различни режими, които има в Общото събрание на ООН, някои се чувстваха много комфортно с това да има война, която е чиста агресия от страна на един силен играч – много изкушаващо за една промяна на световния ред, в който досегашните силни няма да са силни, не гледат толкова спокойно, особено по-малките от тях, на тоталното сриване и подмяна на този ред, заявено от Русия със заявената от нея анексия на една пета от украинската територия. Това вече е друг филм. Особено малките страни не могат да не са осъзнали, че досегашният им флирт, на някои от тях, с Русия и всичко, което е антиевропейско и антиамериканско, може да им струва много скъпо в следващия момент, когато по-големите им съседи видят успешна анексия на територии на малки и средни страни. Всеки си представя в бъдеще време."
По думите му забраната за промяна на границите крепи световния ред.
В анализа си Христо Анастасов подчерта още, че "онова, което нашата страна успя да надроби през последните 20 години - хем сме в клуба, към който принадлежим, хем сме посредник между тях и нещо друго, този филм не е уникален за България".
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..
На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..
Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..
Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..
Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..
От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..
Започва най-мащабната дигитализация в Община Пловдив . Служебното правителство е отпуснало 20 милиона лева за целево изграждане на Географската информационна система. Тя ще бъде изградена до година и половина. Новата система ще обхваща всички отдели, както и 90% от предлаганите от общината услуги. С въвеждането на системата ще има..
Тежки обвинение към посланика на България в Украйна - Николай Ненчев, е отправила бившата вече служителка в мисията - преводачката Олга Хвостенко. В..
Кълнях се, че ние ще сме различни от другите партии, а се оказа, че на някои нива - вземане на решения, нарочване на тези, които не са съгласни - не е..
Живеем в свят, в който не физическото оцеляване е на преден план, а емоционалното . Това заяви пред БНР д-р Ирина Лазарова, председател на Българската..