Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Христо Анастасов: Путин продължава да разделя Запада по най-слабите звена. България е в тази позиция

Орбан и Ердоган са изкушени от двойна игра. Ердоган се опитва да вади кестени от всички огнища, смята анализаторът

Христо Анастасов
Снимка: libertarium.net

Още е рано за готовност за мир от страна на Москва. Москва е в своята логика на войната.

Това каза в интервю за БНР международният анализатор Христо Анастасов.

Анастасов смята, че Путин продължава политиката за разделяне на Запада "по най-слабите звена, които могат да бъдат разделителни".

"Русия търси слабото място в това, което тя гледа като врага за разрушаване, целия Запад и особено ЕС. Ние, уви, сме се поставили в позиция на слабо звено насреща ѝ – с колебливото си отношение, с реакциите си", посочи Анастасов относно намесването на името на България в разследването за таката срещу Кримския мост.

"В случая с Ердоган, както и в случая с Орбан – това са играчи, които не са съвсем в модела на демократичната държава и правовия ред и които са изкушени от това да играят двойна игра. Путин се възползва максимално от това. Точно така трябва да разбираме и това невероятно предложение "Турски поток" да се превърне в единствения път на руския газ към Европа", коментира Христо Анастасов в предаването "Преди всички".

"Играта е сложна. Ердоган се опитва да вади кестени от всички огнища. Играе определено двойна игра и този тип игра му се получава само благодарение на това, че има огромна страна с огромна армия", допълни анализаторът.

Относно гласуването в ООН на резолюция, осъждаща анексирането на четири украински области от Русия, Анастасов отбеляза:

"Много от различните бананови републики и различни режими, които има в Общото събрание на ООН, някои се чувстваха много комфортно с това да има война, която е чиста агресия от страна на един силен играч – много изкушаващо за една промяна на световния ред, в който досегашните силни няма да са силни, не гледат толкова спокойно, особено по-малките от тях, на тоталното сриване и подмяна на този ред, заявено от Русия със заявената от нея анексия на една пета от украинската територия. Това вече е друг филм. Особено малките страни не могат да не са осъзнали, че досегашният им флирт, на някои от тях, с Русия и всичко, което е антиевропейско и антиамериканско, може да им струва много скъпо в следващия момент, когато по-големите им съседи видят успешна анексия на територии на малки и средни страни. Всеки си представя в бъдеще време."

По думите му забраната за промяна на границите крепи световния ред.

В анализа си Христо Анастасов подчерта още, че "онова, което нашата страна успя да надроби през последните 20 години - хем сме в клуба, към който принадлежим, хем сме посредник между тях и нещо друго, този филм не е уникален за България".

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Андрей Арнаудов

Андрей Арнаудов: Няма тема, по-важна от демографията!

Потенциалът от българи в чужбина, които могат да се върнат в страната, е огромен. Това заяви в интервю за БНР Андрей Арнаудов, създател на платформата "Bulgaria wants you"/"България те иска". 81% от българите, живеещи в Берлин, обмислят завръщане в страната – сочат резултатите от онлайн анкета, проведена на кариерен форум там през..

публикувано на 09.05.24 в 09:51
Снежана Тодорова

Снежана Тодорова: И до днес наш девиз е този на Йосиф Хербст - "Никому в угода, на никому напук"

През последните 130 години организираното журналистическо движение в България е преживяло множество промени и предизвикателства, но някои от основните въпроси, които вълнуват журналистите и обществото, остават вечни и неделими. Дори и през годините на големи промени, въпросите за моралността и етиката в журналистиката, както и за справедливото..

публикувано на 08.05.24 в 13:38
Късноантична сграда

В археологическия подлез на Пловдив може да видите късноантичната сграда "Ирини"

Епископската базилика на късноантичния Филипопол вече трета година е един от най-посещаваните културно-исторически обекти в Пловдив, а уникалните мозайки от 4-6 век , разположени на две нива предизвикаха интереса и на прочутата Бетани Хюз – професор, историк, телевизионна и радиоводеща, автор на книги. Филмът от поредицата й "Съкровищата..

публикувано на 05.05.24 в 16:34

Димитър Димитров успя да съгради храм в село Искър

За Димитър Димитров ви разказахме за първи път преди три години. Тогава неговата мечта да съгради храм в родното плевенско село Искър беше в самото начало на реализирането. Днес градежът на параклиса „Света Параскева“ е към края си. Преди три години Димитър Димитров малко притеснен ни разказа за завета на дядо си  – да съгради храм в..

публикувано на 05.05.24 в 09:12

Ученици от столичните училища взеха участие във Великденски базар

По традиция и по програма в училищата и детските градини текат интензивни приготовления за Великденските празници. В тазгодишния базар за Великден, който се провежда в Министерството на образованието, се включиха близо 500 деца и ученици от над 60 учебни заведения. Коридорите на два етажа от министерството на образованието се..

публикувано на 05.05.24 в 07:11

Манастирите на България от IV век до днес

Нови манастири се строят от църквата, но винаги има някой инициатор, който става ктитор , той дава средства. Това каза пред БНР Христо Шанов, автор на книги за манастирите на България, работил 45 години като експерт в Националния институт за паметниците на културата.  "Книгите ми "Манастирите на България", които са три тома, обхващат периода от..

публикувано на 03.05.24 в 18:33
Мерим Тенев

Мерим Тенев: Това, което съм правил в професионалния си живот, ми дава невероятно спокойствие

" Това, което съм правил в професионалния си живот, ми дава невероятно спокойствие и мога да спя спокойно , защото никога не съм се продал, никога не съм правил услуги, не съм заблуждавал с информациите, които съм предавал. Проблем е отношението на другите към професията ни, защото много хора се постараха тя да бъде подценявана и да девалвира"...

публикувано на 03.05.24 в 15:44