Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Прокуратурата ще иска екстрадиция на руския гражданин, заподозрян за хакерската атака срещу държавни институции

Говорителят на Софийска градска прокуратура Десислава Петрова
Снимка: БГНЕС

Прокуратурата ще иска екстрадиция на руския гражданин, за когото се предполага, че стои зад кибератаката в събота срещу 14 сайта на български държавни институции. Това каза за "Хоризонт" говорителят на Софийската градска прокуратура Десислава Петрова.

Тя отказа да каже името на заподозрения, както и как разследващите са стигнали до него, за да не се попречи на работата по делото:

"Колегите обаче проверяват още близо 150 лица. При кои от тях ще бъде установено евентуално, че имат съпричастност към извършеното престъпление, ще разберем, когато успеят да съберат всички факти по този случай. В момента се проверяват всички тези лица. Работи се съвместно с партньорските служби. Разследването предполага, тъй като има и международен елемент, да бъдат отправени и молби за правна помощ към няколко държави, което ще бъде сторено. Всички факти, които имат отношение към разследваното от нас престъпление, ние ще ги съберем и ще съобщим резултатите от тях".

Петрова уточни, че ако руските власти не изпълнят искането за екстрадиция, разследването срещу заподозрения ще се води задочно.

Около 150 души се проверят за евентуална съпричастност към кибератаката.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

БНБ пуска в обращение възпоменателна монета на тема "125 години Спешна медицинска помощ в България"

Българската народна банка пуска в обращение сребърна възпоменателна монета на тема "125 години Спешна медицинска помощ в България". Цената на монетата при пускане в обращение е 180 лева или 92,03 евро.  От Централната банка припомнят, че всеки клиент може да закупи само по 1 монета, независимо дали е от свое име и за своя сметка или от името и за сметка..

публикувано на 07.10.25 в 05:20

БСК ще представи анализ за приложението на изкуствения интелект в българската икономика

Българската стопанска камара ще представи свой анализ за приложението на изкуствения интелект в българската икономика. От работодателската организация поставят в контекста на дебата развитие на регулациите, инвестициите в "умни" технологии и в научни изследвания, киберсигурността и конкуренцията за привличане на кадри. В дискусията ще се включат..

публикувано на 07.10.25 в 05:03
Пламен Димитров

КНСБ отбелязва Световния ден за достоен труд

Международната конфедерация на профсъюзите е определила днешния 7 октомври за Световен ден за достоен труд. Отбелязват го в повече от 130 държави от 2008 г. насам,  като синдикалисти се обединяват в своите действия за постигане на справедливи доходи, сигурност на работното място и социална закрила.  У нас КНСБ ще отбележи деня с  конференция под надслов..

публикувано на 07.10.25 в 05:05
Комисия по отбрана в НС

Промени в Закона за отбраната влизат за обсъждане в ресорната комисия

Промени в Закона за отбраната влизат за обсъждане на първо четене в комисията по отбрана. Част от тях са свързани с контрола на дроновете. Военните ще могат да свалят дронове с оръжие или чрез блокиране на системите, предвиждат текстовете. Мерките ще се предприемат за военните обекти и за системите, разположени извън тях.  Промените са част от..

публикувано на 07.10.25 в 05:10

Украинският град Харков е бил подложен на масирана руска въздушна атака

Украинският град Харков е бил подложен на масирана руска въздушна атака, предаде УНИАН около полунощ, местно време.  Ръководителят на областната военна администрация Олег Синегубов съобщи за мощни експлозии и спиране на електричеството в някои квартали. Кметът Игор Терехов обяви, че Русия е нанесла 25 удара с дронове "Шахед" - всички по квартал..

публикувано на 07.10.25 в 04:08

Първият кръг от преговорите за Газа е приключил "в позитивна атмосфера"

Първият кръг от преговорите за Газа между "Хамас" и посредниците е приключил в Египет "в позитивна атмосфера". Това съобщиха египетски държавни медии, без да дадат подробности. Телевизия"Ал Кахера Нюз", която е свързана с държавното разузнаване, обяви, че преговорите ще продължат по-късно днес в курортния град Шарм ел-Шейх, където израелска делегация..

публикувано на 07.10.25 в 04:04
Пропалестински протест в Лондон, 13 април 2024 г.

Киър Стармър към студентите: „Не участвайте в пропалестинските протести!“

Британският премиер Киър Стармър призова студентите да не участват в пропалестински протести днес. Повече от 12 университета в цялата страна организират прояви в подкрепа на палестинския народ, на които се очаква да присъстват хиляди студенти.  Вестник „Таймс“ цитира премиера Киър Стармър, че Великобритания е станала безразлична към..

публикувано на 07.10.25 в 04:15