"Изключително много съм благодарна на колегите на моя баща, които пазят неговата памет и в продължение на няколко години - повече от 10, в които него го няма, те направиха няколко жеста, с които свидетелстват и в бъдеще ще останат няколко паметни неща. Едното е, че именуваха аудитория в Медицинския университет на негово име с барелеф в самата аудитория. Учредихме еднократна награда за отличен студент по физиология. Това беше преди няколко години. Тази година по повод неговата 100-годишнина от Катедрата по физиология и патофизиология при медицинския университет и Института по невробиология при Българската академия на науките постъпи предложение да се постави паметна плоча в кооперацията, в която той е живял от 1928 година до последните си дни", каза за БНР Дориана Захариева - дългогодишен служител на БНР, дъщеря на професор Начо Начев.
В предаването "Закуска на тревата" тя допълни:
"На мен неговата дъщеря много ми липсва, че той не е сред нас, въпреки че аз съм на сериозна възраст. Липсва ми неговата опора, сигурност, благородство, липсва на всички, на майка ми, която все още е жива, на съпруга ми, на внучката му, на правнуците му".
Професор Радослав Гърчев по време на откриването на паметната плоча заяви:
"Професор Начев през целия си живот е работил в Катедрата по физиология като асистент, доцент и професор. 16 години е бил ръководител на Катедрата, работил е в Министерството на здравеопазването".
По думите му професор Начев е направил промени в преподаването по специалност физиология и е допринесъл за създаването на нови научни направления.
"Аз за първи път видях професор Начев като студент. Седях винаги на втория ред на първата банка. Той влизаше в залата сваляше часовника, слагаше го на банката. Лекциите бяха много интересни, силно посещаеми. Тогава нямаше учебник по физиология, но той току що се беше завърнал от специализация в Кливланд и беше издал една монография, която беше голям хит сред студентите. На изпита по физиология се случи той да ме изпитва и ме покани да участвам в кръжока по физиология, което предопредели моята съдба, тъй като аз станах асистент по физиология, работех в Катедрата по физиология".
Професор Начо Начев е роден на 2 май 1922 г. в София. В продължение на 16 години (1965 до 1981) е ръководител на Катедрата по физиология към МФ на Медицинския университет в София. Бил е завеждащ сектор „Наука” при МЗ, както и зам.-ректор на ВМИ в София. Бил е председател на спортен клуб „Медик”. От 1992 до 2000 г. е председател на Съюза на научните медицински дружества.
Проф. Начев обичаше работата с младите студенти, отделяше време до късни вечери за дискусии с тях. Научните му интереси насочваха тематиката на кръжока към Катедрата по физиология в нови области: нервно-ендокринната регулация на въглехидратната обмяна, на кръвосъсирването и еритропоезата, на функциите на далака и бъбрека, на водно-солевата хомеостаза, на интерорецепцията.
Повече можете да чуете в звуковия файл.
"Изотопия" се размечта не просто за Ден на будителите, а за цял месец (защо не и повече), в който да се срещаме с хората, превърнали се в будната ни национална съвест . Средновековно невъзможен? Хамлет в омагьосания замък (първа част) Сред тях е Кирил Маричков , а и всички познати и непознати нему, с които..
Вярващите са убедени, че 40 дни след смъртта душата на покойника е сред нас, едва след това отлита към отвъдното. На този специален ден за помен християните подават храна и дарове, раздават и дрехите на мъртвия. Всичко дадено ще му се намери на оня свят. "Изотопия" поднася на Кирил Маричков спомените и емоциите на..
В рубриката „Горещо сърце“ отиваме в балчишкото село Гурково, където ни отвежда кореспондентът ни в Добрич Мая Райнова. Там тя се срещна с председателя на читалище „Свобода“ Наталия Георгиева, която родом е от Велико Търново, но след години в чужбина решава не просто да се завърне в България, а да се премести близо до морето. "Човекът, който..
Юркие Фейзи вдъхновява всеки, който я познава. Вярва, че винаги има път и надежда. Все още никой не е открил лек за лупуса, с който е принудена да живее, но вярва, че хората сами могат да се справят с всичко, стига да имат воля и любов към себе си. Това е най-важното нещо, на което се е научила от лупуса. "Да обичам повече себе си и когато..
"Националното радио , без никакво притеснение мога да кажа, че е в основата на успеха на "Сигнал", каза Йордан Караджов пред "Нощен хоризонт". "Да те жадувам", "Може би", "Сбогом", "Липсваш ми" са само няколко заглавия, които вече 46 години пренасят поколенията в свят на рок емоция и дълбоки спомени , създадени от музиката на "Сигнал"...
"Когато отидете в космоса…." директорът на НАСА Бил Нелсън се срещна с ученици и студенти . Посещението на Нелсън у нас беше част от европейската му обиколка. Защо НАСА се връща на Луната след 50 години? Как го прави с почти три пъти по-малък бюджет от преди. И дали войната в Украйна би била пагубна за отношенията между космическите сили? Много..
Вирусологът професор Радка Аргирова е потомствен лекар. Успява ли да се справи в живота с вирусите? "Вирусите са най-голямото предизвикателство за мен. Те ме карат непрекъснато да чета, да уча, да съм нащрек. Трябва винаги да бъда във висша форма. Първо, защото никога не знаеш точно кога какъв вирус ще се появи. Второ, точно кога кой..
"Дълбоко съм убеден, че на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР Бойко Ноев, бивш министър..
Не очаквайте да дадем подкрепа на някого, ако не бъдем потърсени за това. Това каза пред БНР депутатът от ДПС-Ново начало Хамид Хамид и коментира:..