Това каза първият български бандонеонист Стоян Караиванов в интервю за БНР.
Целта си Караиванов определя като популяризиране на инструмента. Той вече има трима ученици.
Започнал е с пиано в ранна детска възраст, последвано от цигулка, но признава, че винаги е искал да свири на акордеон. Когато настъпил Covid, решил да опита нещо ново и посегнал към бандонеона.
Разликата с акордеона на първо място е визуална. Бандонеонът е с размерите на една трета от акордеона, има само бутони и се разпъва повече от обичайния акордеон.
По думите му тембърът е по-дрезгав и по-докосващ, може да изпъкне над всеки един инструмент, отличава се изключително много и е "зарибяващ".
Инструментът е по-малък от акордеона, но с по-голямо акустично тяло вътре, много по-мобилен е и всяко едно движение на тялото се отразява пряко върху звука, разкри още бандонеонистът.
Бандонеонът е направен от картон, дърво, лепило, кожа, метал, поясни музикантът.
"Може да се каже, че този инструмент е едно живо същество."
Бандонеонът има 4 различни клавиатури, които се сменят с посоката на меха, допълни той.
"Наистина мехът ни позволява да работим с тона колкото се може повече. Може да пресъздаваме дори човешкия глас. На бандонеон може да се свири дори органова музика."
Инструментът е създаден в Германия, за да се изпълнява музика в катедралите, църковна музика, а не танго, разказа за произхода на бандонеона Стоян Караиванов.
Той ще свири с Радиосимфониците на концерта на 21 октомври в Зала "България".
Караиванов е носител на наградата "Олга Камбурова" 2021 на предаването "Алегро виваче" на БНР.
Повече за изкуството на бандонеона чуйте в звуковия файл.
Португалският писател Жозе Луиш Пейшото става известен с романа си "Ни един поглед" . Една история за скромни хора с библейски имена, в която творесъществува, но Творецът отсъства. Определят Жозе като едно от най-изненадващите открития на Португалската литература . Жозе бе гост и в България, за да представи историята си, ето какво разказа за БНР и..
Художникът Петър Станимиров е специален гост на "Нощен Хоризонт" . За себе си казва - " Животът ми е посветен на илюстрацията и комиксите , а любимата ми награда е ГРАВИТОН от 1998 година, мотото на която е "За добро въображение и доброта на въображението". Като дете нашият гост е бил невинна душа, която гони вятъра и иска, като..
На 9 юли се навършиха 175 години от рождението на Патриарха на българската литература – Иван Вазов. Пуснаха сребърна монета за 175 години от рождението на Иван Вазов В Берковица продължават инициативите за 175-ата годишнина от рождението на Вазов "Душеспасително е делото на патриарха, за да оцелее българския дух, да имаме..
Кая Иванова - хореограф и танцьор, е посветила живота си на българските народни танци . Повече от 40 години е била преподавател в Държавното хореографско училище. Заедно със съпруга си Христо Иванов (изтъкнат хореограф, в момента художествен ръководител на ансамбъл "Загоре") са ръководели международни семинари по български танци в..
Родителите на Ифан Сунг, които са от Китай, се срещат в София през 90-те години. От любовта им се ражда тя и брат ѝ. Семейство Сунг се установява в София, където отглежда децата си. Ифан е завършила средното си образование у нас. Сега е студент по стоматология. Говори перфектно български език. Рядко пътува до Китай, но се чувства добре в родината на..
Името на проф. Александър Чирков е синоним на модерната кардиохирургия в България. Проф. Чирков не просто основава болница "Света Екатерина", той дарява надежда и живот на хиляди българи. Десетилетия след първата трансплантация на сърце у нас, неговото дело продължава да вдъхновява. „Още от първия ден аз забелязвам каква огромна разлика съществува..
Актьорът Константин Икономов от Сатиричния театър е гост в поредицата "Магията на театъра" . Той има ярко присъствие на сцената и впечатлява със своите превъплъщения в различните образи. Константин Икономов завършва НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“ през 2005 год. в класа на проф. Пламен Марков . След това работи в театъра в Стара Загора. А по-късно на..
Кая Иванова - хореограф и танцьор, е посветила живота си на българските народни танци . Повече от 40 години е била преподавател в Държавното..
Трябва да се обединят всички усилия, за да може да се стигне до позитивен резултат. Не е въпросът да се повтарят вотове на недоверие всяка седмица с..
След множеството дискусии и скандали около професионалната реализация на младите лекари става ясно, че и в тази област има много за ремонт - както..