Няколко месеца след увеличението на клиничните с 25% се задава ново. Това стана ясно след среща на членовете на Надзорния съвет на НЗОК и БЛС. На нея присъстваха и представители от ръководството на здравното министерство.
БЛС и НЗОК са на различни позиции относно използването на парите от здравните вноски, останали като излишък в бюджета на Касата. Лекарите настояват тези пари да не се връщат в държавния бюджет. От касата пък смятат, че е по-удачно да се дадат авансово на болниците за януари.
Лекарският съюз настоява стойностите на клиничните пътеки този път да бъдат увеличени с 18%, смята д-р Иван Маджаров, който е председател на съсловната организация. По думите му това увеличение трябва да бъде със задна дата - от първи септември и да е за всички клинични пътеки.
„Този бюджет е гласуван от НС и в него ясно е посочено какви средства са необходими за българското здравеопазване. Освен това в закона се казва, че здравноосигурителните вноски се събират всяка година и се харчат в същата година, при това само за здраве. Никой не е дал право на институциите да се договарят за преразпределянето им и заплащането на дейности, които ще бъдат извършени през следващата година“, обясни той пред БНР.
Д-р Маджаров е категоричен, че е необходимо да се увеличи стойността на клиничните пътеки точно с 18%.„Ако някой твърди, че няма кризисна ситуация, нека да го каже на лекарите и медицинските сестри, които протестират в болниците в цялата страна. Резервът се използва, ако възникне необходимост. Парите, обещани на работещите в болничната помощ, включваха изначално резерва. Не сме се отказали от искането значителна част от увеличението на клиничните пътеки да отиде за повишаване на заплатите на работещите в сектора“.
Още от 1 май, когато подписахме анекса с новите цени и обеми, се предвиждаше болниците да получават средно месечно по 250 милиона, ако сме изчислили правилно цените, обясни той в предаването „12+3“.
„Отчета на НЗОК от 1 май до 30 септември показва, че грешката при изчислението е била толкова голяма, че болниците са получавали 230, вместо 250 милиона. Това са 20 милиона по-малко. Няма как да се повишат заплатите навсякъде при такъв дефицит“.
Не всички болници са равни, напомни председателят на БЛС.
„Някои са по-търсени от пациентите. Те получават и по-голям дял от обществения ресурс. Държавата обаче трябва да помисли за регионалните болници, които са сами в своята област и да се вземе и други мерки, а не само пазарните. В частните болници пък се лекуват около 45% от българските граждани. Не си поставяме за цел да спасим някоя болница, а да осигурим здравеопазване на територията на цялата страна“.
Не може да се приеме дългосрочна визия за развитие на здравеопазването, когато има политически турбуленции, обясни д-р Маджаров.
„Взимат се временни и понякога популистки решения. Надявам се да бъде проявен политически разум, за да имаме правителство и парламент, който да гласува бюджет и на здравната каса, и на държавата“.
Необходимо е и да се регламентира от законодателството задължителното продължаващото медицинско обучение, смята той.
„Така ще се гарантира на българските граждани лечението им от подготвени лекари“.
Цялото интервю на Снежана Иванова с д-р Иван Маджаров може да чуете в звуковия файл.С историческа възстановка във великотърновското село Велчево беше отдадена почит на героите, обявили преди 190 години Търновско-Силистренското въстание, останало известно в историята като Велчовата завера. Възстановката на Велчовата завера е част от проявите в почит към героичното дело на Велчо Атанасов-Джамджията и неговите съратници от..
Хиляди граждани на град Кочани в Република Северна Македония днес минаха по централните улици на града, в памет на загиналите при пожара в дискотеката "Пулс" на 16-ти март тази година, предаде БГНЕС. Участниците в марша носеха потрети на загиналите младежи. Повечето от тях са на възраст между 14 и 24 години. В началото на колоната имаше..
Украинското външно министерство отхвърли руските твърдения за предполагаеми военни цели, по които е била изстреляна ракетата, поразила снощи Кривой Рог и ги нарече "лъжи". "Целта на Русия беше планиран терор срещу мирното население. С тази варварска атака срещу цивилни и деца Москва показва пълно презрение към международните мирни усилия под..
Десет седмици след встъпването в длъжност на Доналд Тръмп като президент на САЩ, в събота в Берлин също се проведе демонстрация срещу нападките върху демокрацията в САЩ. Демонстрацията е на американски граждани, живеещи в Германия. Протестът срещу Тръмп и Илън Мъск се провежда срещу американското посолство в центъра на Берлин и е организиран..
За 25-и път студентите и преподавателите по японски език във Великотърновския университет, показаха елементи от древната и съвременната японска култура. Посетителите на Празника на японската култура във ВТУ чуха песни от Страната на изгряващото слънце, видяха традиционен танц с ветрила, запознаха се с еротичното изкуство на връзването шибари...
Членове на правозащитни неправителствени организации се събраха пред дирекция "Миграция" на МВР, за да протестират против депортацията в Саудитска Арабия на саудитския активист Абдулрахман Ал-Халиди . Според протестиращите Ал-Халиди, който повече от три години е в България, вече е преместен в секцията на дирекция "Миграция", където се държат..
Проверено е състоянието на над 20 язовира в Кюстендилско - на язовирните стени, изпускателните съоръжения и др. Проверката започна преди седмица и ще обхване над 70 обекта, както и за проводимостта на речните корита, съобщават от Областната администрация. Проверката ще продължи до края на май. Установява се дали има повишен риск от възникване..
Недостигът на медицински сестри у нас засяга цялата здравна система. Липсват около 30 000 медицински сестри . Това заяви пред БНР доц. Камелия..
"Очаква се новозеландско, дълбоко замразено агнешко, което вече е влязло в България. Вече е в пещерата на Али Баба, започват да го разфасоват ...
Съдебната система се променя през политиката. Политиката обаче не може да оправи съдебната система, тъй като съдебната система не може да дисциплинира..