Главният прокурор Иван Гешев призова новото Народно събрание за "задълбочена и всеобхватна съдебна реформа" и предложи дискусията по нея да се проведе под егидата на президента Румен Радев. В изявление обвинител номер едно призова за спешно възстановяване на "нормалното взаимодействие между институциите" и за незабавни мерки за овладяване на престъпността:
"Хората не заслужават наред с многобройните житейски трудности да страдат и от ръста на престъпността, вероятно в резултат на институционална апатия, конюнктурни и политически цели, олигархически зависимости и финансови интереси. Времето за политическо говорене изтече. Време е за незабавни действия тук и сега, защото българските граждани го очакват и ние им го дължим, всички ние, както повелява българската Конституция".
Като се обяви за "задълбочена и всеобхватна съдебна реформа", ден преди новоизбраните депутати да положат клетва, главният прокурор изпрати персонално писмо до всеки един от тях, а по-късно в изявление - без възможност за въпроси, призова за професионален дебат за правна реформа, който да се проведе при президента Румен Радев.
"Надявам се на взаимодействието между държавните институции. В интерес на българското общество е да спрем нарастващата престъпност чрез спешна правна реформа. Времето за действия е сега!", написа в Туитър Иван Гешев. Минути след това текстът на писмото до всички 240 новоизбрани народни представители беше на редакционните пощи.
В него се настоява за "незабавно обединение" и загърбване на лични и конюнктурни интереси. Гешев декларира готовност след конституирането на парламентарните комисии да се отзове при първа възможност на покана за обсъждане на необходимите промени за преодоляване на предизвикателствата пред законността и справедливостта.
В следобедните часове обвинител номер едно, заобиколен от заместниците си, застана пред камерите и микрофоните с думите: "Заставам пред вас като главен прокурор и гражданин на Република България, защото съм загрижен за Родината си и за всички нас, които живеем тук. Защото сме изправени пред провал в борбата с престъпността и то в национален мащаб".
Според обвинител номер едно: "У хората усещането е, че част от държавните институции реално са абдикирали от задълженията си. Всеки един от нас вижда увеличаващата се престъпност. Изправени сме пред война, която се води близко до нашите граници и сме пред прага на тежка икономическа и социална криза и то при наближаваща зима. И ние, които работим за държавата, и в името или поне би трябвало в името на хората, сме задължени да гарантираме сигурността им", каза Гешев и отново настоя за "незабавни законодателни реформи и мерки за овладяване на престъпността чрез диалог" и се обърна към президента и депутатите:
"Професионален дебат би могъл да се проведе по инициатива на президента на Република България като държавен глава и обединител на нацията. Времето за политическо говорене изтече. Време е за незабавни действия тук и сега, защото заедно българските граждани го очакват и ние им го дължим, както повелява българската Конституция".
Иван Гешев обеща прокуратурата да ангажира целия си експертен потенциал, включително с експертни предложения за промени в законодателството, с цел ефективна правна реформа, като изрази надежда "най-после гласът на магистратите да бъде чут в професионален, а не в политически в кавички дебат".
Ловеч се включи в световната инициатива "Orange the World" - международна кампания на ООН за превенция на насилието над жени и момичета - с "Хоро на светлината". Пред Драматичния театър много жители на града се хванаха на хората, които изпълняваше общинският духов оркестър в подкрепа на инициативата. Ето какво казаха участнички в..
Служителите на Агенцията по заетостта в Ямбол днес ще се включат в националния протест, организиран от Синдиката на административните служители „Подкрепа“. Основното им искане е за 20-процентно увеличение на заплатите. 34 са служителите в Бюрото по труда. В обедната си почивка между 12,30 и 13 часа те ще излязат пред..
Министерството за защита на потребителите в Испания глоби 32 оператора на онлайн хазарт с 33 милиона евро заради нарушения на техническите изисквания на разпоредбите относно софтуера и комуникационните системи. Установени са шест чуждестранни компании за онлайн хазарт, действащи без лиценз в Испания. Те трябва да платят по 5 милиона евро..
Украинският президент Володимир Зеленски изрази готовност за среща с лидера на САЩ за окончателно оформяне на мирния план за Украйна: "Принципите на този документ могат да бъдат развити в по-дълбоки договорености. И това е в наш общ интерес - за да бъде сигурността ни реална. Разчитам на това да продължим активното сътрудничество с..
Президентът на Съединените щати Доналд Тръмп обяви, че е инструктирал своя специален пратеник Стив Уиткоф да отиде в Москва и да се срещне с руския лидер Владимир Путин в опит да финализира мирния план за Украйна. По думите му, първоначалният план от 28 точки е бил преработен, като са били отчетени предложенията и на двете страни в конфликта...
Чуждестранните туристи, посещаващи националните паркове на САЩ, включително Гранд Каньон и Йелоустоун, вече ще плащат солидна такса, обяви администрацията на Тръмп. Министерството на вътрешните работи, което управлява тези известни национални паркове в САЩ, заяви, че от 2026 г. посетителите от чужбина ще трябва да плащат 100 долара в..
Президентът на Турция Реджеп Ердоган изрази надежда, че евентуалните преки руско-украински мирни преговори ще се състоят в Истанбул. Той е казал това по време на срещата на "Коалицията на желаещите", съобщиха от пресслужбата му. "Турция ще продължава дипломатическите усилия, за да подпомогне преките контакти между страните с цел скорошно..
916,68 лева годишна загуба през 2026-а, ако сега нетната ви месечна заплата е 3500 лева. С това изчисление започна интервюто пред БНР на..
"Корупцията в горския сектор заплашва да срине един от най-важните отрасли на българската икономика -управлението и стопанисването на държавните..
" Благомир Коцев сякаш пречеше на всички още с избора му , защото решенията му бяха твърде много в полза на обществеността на Варна. Той опита да забави..