За протестната акция в столицата са пристигнали спешни медици от различни градове – Пазарджик, Видин, Пловдив, Враца.
Исканията на работещите в центровете за спешна медицинска помощ, които поставят от синдиката, са лекар с 2 специалности да получава минимум 2600 лева основна заплата. За лекар с една специалност сумата да е 2400 лева, за фелдшер - 1950 лева, за медицинска сестра - 1800. Шофьорите да започват с 1450, а санитарите - с 1100 лева. Младите не желаят да работят в спешната помощ, затова над 50% от кадрите там са лекари и сестри в пенсионна възраст, твърди председателят на синдиката Красимир Митов.
Освен това се поставят искания добавката за нощен труд, която е 1 лв. на час, да бъде удвоена. А ваучерите за храна, които са 2 лв. на ден, да се увеличат на 150 лв. на месец.
Все още не е уточнен маршрутът на протестното шествие. Възможно е да има блокада пред Народното събрание.
От звуковия файл можете да чуете пряко включване на Елена Бейкова от протеста на медиците.
С акция пред Министерски съвет екоактивисти настояха за инвестиции във възобновяеми енергийни източници, за да се избегнат все по-високи сметки за ток. Те запалиха печка на дърва пред сградата, за да призоват за преминаване към зелена енергия без замърсяване. Десислава Микова - координатор кампания "Климат и енергия" в "Грийнпийс" – България..
От днес започва кампанията на здравното министерство, в която хората могат да получат съдействие за достъп до пациентското си досие чрез мобилния си телефон. Това ще се случва в изнесени пунктове в различни населени места, като локациите ще бъдат обявявани предварително на сайта на министерството. Днес мобилни пунктове ще работят в Монтана,..
Районната прокуратура в Габрово е образувала досъдебно производство по случая с пострадалото дете на 13 години, което бе прието в болница след сбиване с баща си. Това съобщиха от Районната прокуратура, цитирана от БТА. Производството е образувано след проведена координационна среща в Дирекция "Закрила на детето" - Габрово с участието на..
Във Великобритания т.нар. Кралски влак ще бъде изведен от експлоатация до 2027 година, в рамките на мерки за спестяване на разходи. Британските медии съобщиха, че любимият вид транспорт на покойната кралица Елизабет II - "Кралският влак", казано метафорично, също е "достигна края на линията" и е на път да бъде изведен от експлоатация. На..
От утре започват новите летни "Литературни маршрути". Те са посветени на видеоигрите, градските граници, домовете на Вазови и ул. "Цар Иван Асен II". Пред БНР Тодора Радева - създател на Фондация "Прочети София" и автор на проекта "Литературни маршрути" в София, разказа, че са решили тази година да направят този нетипичен литературен маршрут,..
Министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов ще направи символичната първа копка за ремонта на сградата на Природонаучния музей в троянското село Черни Осъм. Проектът "Енергийно обновяване на сграда за обществено обслужване в областта на културата, представляваща Природонаучен музей в с. Черни Осъм, община Троян" е на..
Туристите от круизните кораби, които искат да посетят Санторини и Миконос от днес плащат по 20 евро на човек. За другите острови цената е по 5 евро. Тази тарифа е валидна в летния туристически сезон до края на септември. След това таксите се намаляват, но не се премахват. От 1 ноември до 31 март посещение на Санторини струва 4 евро, а..
Полицаи, служители на горското стопанство и пожарникари от Ловеч проверяват сигнал, подаден снощи малко след 23 ч. на тел. 112., че е забелязан..