Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Даниел Митов: Двама се карат, трети печели не е политическа и парламентарна логика

Ще бъдат ли преодолени барикадите в парламента? На поправителен за избор на председател

Николай Денков: Няма как да сме и управляващи, и опозиция в калъпа, в който се опитват да ни включат

Снимка: БГНЕС

Хората, които се появяват в момента с площадни крясъци, трябва да научат уроците, които е научила ГЕРБ през годините.

Това заяви пред БНР Даниел Митов от ГЕРБ.

По думите му в българския политически живот трябва да има някаква системност и да не всеки път да се учим отначало.  

"Аз се надявах, че терапията на четири политически избора ще доведе до разум."

Даниел Митов

Има възможни и невъзможни компромиси, които противоречат дори на логиката на демокрацията, подчерта Митов в предаването "Преди всички".

Запитан възможен ли е компромис, например Кристиан Вигенин да бъде избран за председател на Народното събрание, Даниел Митов посочи:

"Няма никаква логика партия с няма и 10% да има председател на Народното събрание. Двама се карат, трети печели не е политическа логика, не е парламентарна логика. Става въпрос за тежест на електорален потенциал."

Позицията на ПП от снощи ще отпуши процеса днес – да се избере председател на Народното събрание, допълни Даниел Митов.

"След снощното оттегляне на Никола Минчев няма никакви основания по-малките партии да продължат да настояват за своите кандидати."

Митов изрази предположение, че върху ПП е имало "тежък обществен натиск заради нелепото държание вчера" и прогнозира, че възелът ще бъде развързан и "това желание да се руши няма да продължава да доминира в българския парламент".

Според него логиката на опонентите на ГЕРБ е революционна – "да сринем всичко, да вървим напряко, на въпреки на всичко, за да може накрая да стане толкова зле, че ние да спечелим от тази ситуация".

Николай Денков

Истинският въпрос днес е как ГЕРБ смятат да управляват в тази ситуация, как ще осигуряват мнозинство оттук нататък, когато трябва да се вземе някакво решение.

Това мнение изрази пред БНР акад. Николай Денков от ПП.

"Парламентарната дискусия (за избор на председател на парламента – бел. ред.) беше изкривена – че ние пречим в нещо. Истинският проблем е, че ГЕРБ няма мнозинство. Не разбирам защо този проблем се прехвърля върху нас", коментира Денков в предаването "Преди всички".

"В този демократичен тест ГЕРБ няма как да си осигури мнозинство."

"Няма как да сме и управляващи, и опозиция в калъпа, в който се опитват да ни включат днес", каза още Денков.

Конструкция "ротационен председател" не е описана никъде – нито в Конституцията, нито в Правилника на НС, уточни той.

Николай Денков декларира, че ПП биха управлявали само по тяхната програма, или по програмата на коалиция, която те са сглобили.

"Няма как да работим заедно с ГЕРБ – казали сме го ясно пред нашите избиратели. Изтегляме нашия кандидат, за да не пречим на ГЕРБ да си състави коалицията, която им е необходима. Нека си намерят партньорите, с които да работят. Ние ще гласуваме против Росен Желязков."

Ако се намери подходящ кандидат от партия, с която ПП са работили и на която имат доверие, биха го подкрепили, обясни акад. Денков.

"Не може да бъде наложен силово, както се опита да го направи ГЕРБ."

Кандидатурата на Кристиан Вигенин също е вариант, който може да се обсъди, стана ясно от думите му.

Никой не е заинтересован от избори днес, освен може би "Възраждане", отбеляза в заключение Николай Денков. 

Двете мнения в детайли чуйте в звуковите файлове.
Снимки в публикацията: БГНЕС
По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Джамията

Турция две години след бедствието: Стремеж към възстановяване в свят, изпълнен със загуби

Две години след опустошителното земетресение в Турция всички усилия са насочени основно към възстановяване на жилищата на пострадалите. Знамената в Турция на 6-и февруари бяха свалени наполовина в памет на загиналите над 53 хиляди души. За оцелелите все още не е ясно кога ще има възстановяване на живота такъв, какъвто е бил преди. Две..

публикувано на 08.02.25 в 20:49
Доналд Тръмп и Владимир Путин се ръкуват на среща по време на първия мандат на американския президент

Природните залежи на Украйна - част от "сделката"?

Доналд Тръмп и Володимир Зеленски ще се срещнат идната седмица. Поне такова очакване изрази американският президент вчера. Тази среща може да се окаже съдбоносна за Украйна. От нея, най-малкото, ще зависи с каква нагласа Тръмп ще отиде на многократно вече анонсирания разговор очи в очи с Путин. Допреди броени дни украинците все още чакаха..

публикувано на 08.02.25 в 11:05
Нов строеж на жилищна сграда в Хатай

Нови, но изолирани - предизвикателствата пред строежите в Турция след земетресението

След бедствието на века, както самите турски власти определиха земетресението, поразило страната пред две години, усилията днес са насочени към възстановяване и към нова глава в тази история, озаглавена "солидарността на века". По строежите, изградени с държавно финансиране, се работи по 24 часа в денонощието, твърдят местните и национални и..

публикувано на 07.02.25 в 20:56

Две години по-късно: Какво се случва в районите, засегнати от опустошителния трус в Турция

"Ситуацията беше страшна, апокалиптична. Атмосфера на смърт се усещаше навсякъде". Това са спомените на Нора Чолакова, кореспондент на БТА в Турция, след като  на 6 февруари 2023 г. южната ни съседка беше поразена от трус с магнитуд 7,7 по Рихтер.  Бедствието е едно от най-опустошителите земетресения в историята на Турция – загиналите са над 53..

публикувано на 06.02.25 в 07:40

Община Поморие оттегли предложението си за подмяна на дървета в центъра на града

Община Поморие оттегли предложението си за подмяна на 63 стари дървета в центъра на града с нови. Седмица след първата среща с жителите на Поморие, на която беше представена идеята, заради създалото се напрежение Общината организира втора среща. Снощи, в новото читалище на града, кметът Иван Алексиев предложи един демократичен подход за..

публикувано на 06.02.25 в 06:45
Хатай

Две години след земетресението в Турция - надпревара с времето за строеж на нови жилищни сгради

Две години след опустошителното земетресение в Турция страната си е поставила амбициозната цел до края на 2025 г. всички хора, които все още живеят във фургони и контейнери, да бъдат настанени в нови жилища. Само времето ще покаже доколко това е постижимо. В 4 часа и 17 минути на 6 февруари 2023 г. южната ни съседка беше поразена от трус с магнитуд..

публикувано на 06.02.25 в 06:28

Логопед: Електронно устройство преди 4 години - не! Пораженията са големи

Родителите да не дават електронни устройства на децата си преди да навършат 4 години и да имат поне 1000 думи в речника си. Това апелира логопедът Ива Александрова, специалист по ранно детско развитие. " Стават все повече децата, които не могат да се хранят самостоятелно на 3-4 години, не могат да дъвчат, не могат да говорят, не могат да..

публикувано на 05.02.25 в 11:46