Това мнение изрази пред БНР икономистът, финансов консултант и политически анализатор Кузман Илиев. По думите му всички "си стиснаха ръцете, че трябва да се харчи още и да се трупа дълг – по това има консенсус".
"Получава се един бюфет, една шведска маса, от която всеки обещава някакви неща."
От година и половина-две България се управлява дългосрочно от президента, появяват се за кратко парламенти, които гласуват задлъжняващи за хазната бюджети, посочи икономистът, като нарече това "тежка безотговорност", защото се прави с много къс хоризонт.
"Те имат стимул да изглеждат много по-загрижени за определени електорални групи, което дългосрочно се изразява в много неприятно задлъжняване, наливане на пари само в социални плащания или военизиране – непродуктивни дейности. Икономическият растеж практически вече е много нисък и води дългосрочно до непродуктивно задлъжняване."
"Бюджетът трябва да бъде много разумен. Досега 20 години имахме фискална стабилност. При нас грешките се наказват по-тежко от нашите партньори, които икономически са по-заможни и имат буфери. Не трябва да позволяване разточителството да продължава. Трябва да запушим дупките. Не се забелязва това. Забелязва се един нагон за вдигане на пенсии, срещу тях няма вдигане на осигуровки. Пенсионният модел се чупи и започваме да финансираме пенсиите през данъците", коментира Кузман Илиев в предаването "Преди всички".
Ние сме най-бързо топящата се нация. Нашите деца ще трябва да имат убийствени данъци и осигуровки, за да издържат нас като пенсионери, категоричен е Илиев. Това според него ще доведе до сериозен разкол между поколенията и сблъсък, защото"работещите няма да искат да покриват този масраф".
Политически българските граждани стават заложници на краткосрочни егоистични партийни интереси, подчерта анализаторът.
"ГЕРБ имат унизителен подход да се харесат на задокеанските ни партньори от САЩ, конкретно на Демократическата партия, което е стратегическа грешка, тъй като там вятърът на промяната задухва към републиканците. ПП се държат като пубертетен политически субект, който иска всичко или нищо. ДБ осъзнават, че е безумна ситуацията, но когато ПП се държат така, те не могат много реверанси с Борисов да си правят, а им се иска – реториката им е доста по-прибрана. Нищо от тези неща не ни касае нас като граждани."
Инфлацията е вследствие на много пари в системата. Когато вземете външни заеми и ги налеете в българската икономика за социални плащания, това означава още пари в системата и подхранване на инфлацията, поясни Кузман Илиев.
"С едната ръка им давате малко повишение, 10-15% и им правите инфлация 20%, или 25, или 30. Това е доста нечестно. Вие всъщност под тази форма ги обирате хората."
Настоящата политика удря най-много бедните и смазва средната класа, допълни икономистът.
"Това е все едно да има един сериозен пожар и вие да се засилите, една кофа с бензин да му лиснете и да кажете – трябва нещо да направя, трябва да го полея с нещо."
Кузман Илиев смята, че служебният кабинет ще внесе "сравнително разумен бюджет, който не е политически обременен", но трябва да се надяваме дебатите по него да не бъдат опорочени от интересите на отделните партии.
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
Млада жена от Горна Оряховица се бори с онкологично заболяване и се нуждае от сериозна финансова подкрепа. За лечението на 45-годишната Габриела Лазарова в турска клиника са нужни близо 400 000 евро. Хората от родния ѝ град са обединени да помогнат на Габи за втори път да пребори рака и провеждат различни благотворителни инициативи...
Относно матурата по математика след 12-и клас Боян Захариев, директор дирекция "Образование" в "Отворено общество", изказа мнението си: " Важно е за какво се ползват определени изпити. Те могат да се ползват за няколко неща. Едното е ако са необходими на някого напред във времето - подобен изпит е важен за работодатели или за кандидатстване за..
България има да направи големи, едри и бързи стъпки към своята културна интеграция в ЕС. Това мнение изказа пред БНР Асен Асенов, създател на поредица от международни фестивали, сред които и "One dance festival". " Страната ни може би е най-неинтегрираната държава-членка в европейската екосистема на културните индустрии. Ние не успяваме да..
Две години след опустошителното земетресение в Турция всички усилия са насочени основно към възстановяване на жилищата на пострадалите. Знамената в Турция на 6-и февруари бяха свалени наполовина в памет на загиналите над 53 хиляди души. За оцелелите все още не е ясно кога ще има възстановяване на живота такъв, какъвто е бил преди. Две..
Доналд Тръмп и Володимир Зеленски ще се срещнат идната седмица. Поне такова очакване изрази американският президент вчера. Тази среща може да се окаже съдбоносна за Украйна. От нея, най-малкото, ще зависи с каква нагласа Тръмп ще отиде на многократно вече анонсирания разговор очи в очи с Путин. Допреди броени дни украинците все още чакаха..
След бедствието на века, както самите турски власти определиха земетресението, поразило страната пред две години, усилията днес са насочени към възстановяване и към нова глава в тази история, озаглавена "солидарността на века". По строежите, изградени с държавно финансиране, се работи по 24 часа в денонощието, твърдят местните и национални и..
"Ситуацията беше страшна, апокалиптична. Атмосфера на смърт се усещаше навсякъде". Това са спомените на Нора Чолакова, кореспондент на БТА в Турция, след като на 6 февруари 2023 г. южната ни съседка беше поразена от трус с магнитуд 7,7 по Рихтер. Бедствието е едно от най-опустошителите земетресения в историята на Турция – загиналите са над 53..
Според Закона за противодействие на корупцията всички лица, заемащи публични длъжности, трябва да подават декларации, в които да описват имотното и..
Бюджетът трябва да бъде балансиран и истински, няма да настояваме за 3% дефицит и не смятаме, че ако не сме готови за еврозоната, трябва да влизаме в..