Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Много е силно ястребското крило в Москва. Има особен умисъл зад избирането на генерал "Армагедон"

Искрен Иванов: Руснаците не са изиграли всичките си козове. Тактиката на руската зима е налице

С ядрения чадър на Москва върху анексираните територии конфликтът се проточва, смята анализаторът

Искрен Иванов
Снимка: Стопкадър, Bloomberg TV Bulgaria

В момента Кремъл изгражда своя концепция за ядрен чадър върху анексираните територии. Това е нещо като концепцията на САЩ за ядрен чадър над техните съюзници, между които е България.

Това обясни в интервю за БНР Искрен Иванов, политолог, преподавател и експерт по международна сигурност и управление на конфликти.

Вероятността от ядрен конфликт продължава да се увеличава, смята той.

"С този ядрен чадър, който Москва опъна върху анексираните територии, има вероятност конфликтът да се проточи повече, отколкото прогнозирахме в началото на годината."

Иванов нарече "огромна политическа грешка" предупреждението на Русия, че може да преразгледа сътрудничеството с ООН по т.нар. хранителна сделка, защото по думите му това би могло да доведе до отстраняването ѝ от Съвета за сигурност на ООН.

Много е силно ястребското крило в Москва, което настоява за директен конфликт със Запада и няма значима опозиция на тези настроения, отбеляза в анализа си Искрен Иванов.

Според него с частичната мобилизация Русия следва историческата тактика на употребата на максимално количество жива сила, с която да се смаже противника.

"Аз съм сигурен, че руснаците не са изиграли всичките си козове."

Ген. Сергей Суровикин и руският президент Владимир Путин, 2017 г. Снимка: ЕПА/БГНЕС

Има особен умисъл зад избирането на генерал "Армагедон" (Сергей Суровикин – бел. ред.) за главнокомандващ руските войски в Украйна, посочи още Искрен Иванов. По думите му целта е запазване на тактиката на изгорената земя – логистиката, живата сила на противника да бъде заличена, а "в лицето на западните държави това е шок".

Украйна въведе ограничения в електропотреблението, след като руски удари засегнаха над една трета от енергийната инфраструктура на страната. Снимка: ЕПА/БГНЕС

Относно ударите по енергийната инфраструктура на Украйна и въведените ограничения на потреблението Искрен Иванов коментира:

"Самата идея за потребителска и енергийна криза тук, на Балканите, подобна на тази в Украйна, ще накара много хора да бъдат много внимателни, когато гласуват следващия път. Хората много се страхуват да не настане криза, както в Украйна. За мен това е поредният опит на Москва психологически да сплаши Запада, показвайки, че няма да се откаже от Украйна. Тактиката на руската зима е налице."

"Когато войната свърши, Европа ще бъде поставена пред важно решение – какво да се прави с Украйна и Русия, тъй като системата на международните отношения във вида, в който живяхме в нея след Студената война, не работи, а Европа е ключов регион, където се пресичат интересите на стария и новия свят. На този етап обаче воля за реформа няма", подчерта Иванов.

Той обобщи, че до момента, в който Москва и Вашингтон не седнат на масата, конфликтът в Украйна няма да се реши.

"От едната страна имаме цар, който иска да възстанови Съветския съюз, от другата – президент, който има мечтата да влезе в историята като Франклин Рузвелт. Така че докато двамата не седнат на една маса и не си поговорят, този конфликт няма да свърши."

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Музеите в Израел отвориха безплатно врати за посетителите

45 години хиляди музеи по света вземат участие в инициативата „нощ или ден на музеите“. Винаги е през май и „хранителите на световната култура„ отварят безплатно врати за милиони посетители, които обичат да скитат из галериите им или за пръв път прекрачват прага им. В края на изминалата седмица бе „Денят на музеите в Израел“ (тази година е..

публикувано на 11.05.24 в 14:03
Андрей Арнаудов

Андрей Арнаудов: Няма тема, по-важна от демографията!

Потенциалът от българи в чужбина, които могат да се върнат в страната, е огромен. Това заяви в интервю за БНР Андрей Арнаудов, създател на платформата "Bulgaria wants you"/"България те иска". 81% от българите, живеещи в Берлин, обмислят завръщане в страната – сочат резултатите от онлайн анкета, проведена на кариерен форум там през..

публикувано на 09.05.24 в 09:51
Снежана Тодорова

Снежана Тодорова: И до днес наш девиз е този на Йосиф Хербст - "Никому в угода, на никому напук"

През последните 130 години организираното журналистическо движение в България е преживяло множество промени и предизвикателства, но някои от основните въпроси, които вълнуват журналистите и обществото, остават вечни и неделими. Дори и през годините на големи промени, въпросите за моралността и етиката в журналистиката, както и за справедливото..

публикувано на 08.05.24 в 13:38
Късноантична сграда

В археологическия подлез на Пловдив може да видите късноантичната сграда "Ирини"

Епископската базилика на късноантичния Филипопол вече трета година е един от най-посещаваните културно-исторически обекти в Пловдив, а уникалните мозайки от 4-6 век , разположени на две нива предизвикаха интереса и на прочутата Бетани Хюз – професор, историк, телевизионна и радиоводеща, автор на книги. Филмът от поредицата й "Съкровищата..

публикувано на 05.05.24 в 16:34

Димитър Димитров успя да съгради храм в село Искър

За Димитър Димитров ви разказахме за първи път преди три години. Тогава неговата мечта да съгради храм в родното плевенско село Искър беше в самото начало на реализирането. Днес градежът на параклиса „Света Параскева“ е към края си. Преди три години Димитър Димитров малко притеснен ни разказа за завета на дядо си  – да съгради храм в..

публикувано на 05.05.24 в 09:12

Ученици от столичните училища взеха участие във Великденски базар

По традиция и по програма в училищата и детските градини текат интензивни приготовления за Великденските празници. В тазгодишния базар за Великден, който се провежда в Министерството на образованието, се включиха близо 500 деца и ученици от над 60 учебни заведения. Коридорите на два етажа от министерството на образованието се..

публикувано на 05.05.24 в 07:11

Манастирите на България от IV век до днес

Нови манастири се строят от църквата, но винаги има някой инициатор, който става ктитор , той дава средства. Това каза пред БНР Христо Шанов, автор на книги за манастирите на България, работил 45 години като експерт в Националния институт за паметниците на културата.  "Книгите ми "Манастирите на България", които са три тома, обхващат периода от..

публикувано на 03.05.24 в 18:33