"Бих го определил по-скоро като автократ. Диктаторът обикновено заличава институции и е на върха на тоталитарна държава, тоест пълен контрол над общество, социално-икономически живот и т.н. Автократът се възползва от съществуващите институции – в случая еднопартийна система, но и пазарна икономика. Затова контролът не е тотален."
Въпреки ограниченията и затварянето през последните години Китай е сравнително отворена страна, отбеляза проф. Агов.
"С развитието на пазарна икономика контролът на комунистическата партия се ограничава, идеологическият контрол намалява. Стратегията на Си Цзинпин, откакто дойде на власт, е да подсигури политическия и идеологическия контрол, докато в същото време развива икономиката. Укрепването на култа към личността беше част от тази политика и част от пропагандата за премахването на ограниченията за мандатите."
"Не бих казал, че Западът е сбъркал за Си, и не толкова Горбачов, колкото просто следващият китайски лидер с два мандата с общо 10 години на власт. Затова не се очакваше такъв завой към по-авторитарно управление и затваряне на Китай. Наистина, в речта си в Давос 2017 г. Си защити глобализацията, отварянето на икономиката и сътрудничеството с други страни. Оттогава обаче мина много време. Деглобализацията по време на пандемията и засилващите се тенденции на нова Студена война. Сега има обратна тенденция – на затваряне и по-голям държавен контрол върху икономиката, което е световна тенденция, не само в Китай. В Китай са по-отчетливи тези тенденции."
Си декларира, че Китай не бива да се връща към изолационизма и стагнацията от миналото, но предстои да видим какво се разбира под избягването на изолацията, посочи Аврам Агов пред БНР.
Разликата между Студената война от XX век и настоящата е нивото на икономическа обвързаност между двете страни на конфликта, коментира преподавателят по История на Азия. По думите му въпреки тенденцията на деглобализация, светът сега е много по-обвързан.
Според проф. Агов руското нахлуване в Украйна е разкрило "разлома между Русия и евроатлантическия свят".
"Вероятно това е знак на това, което предстои в отношенията между САЩ и Китай или поне рисковете на новата Студена война в Тихоокеанския басейн."
Европа вероятно ще продължи да балансира в политическата конфронтация между САЩ и Китай и икономическата си обвързаност с Китай, прогнозира Агов.
"Европа обяви Китай за системен съперник, но и икономически партньор и конкурент в същото време. Ще следва вероятно умерено американската политика и ще търси начин да не бъде толкова зависима от Китай, инвестирайки например в собствено производство. Икономиката на ЕС Беше зависима от руска енергия и войната в Украйна послужи като отрезвителен урок за Европа."
Китай се подготвя за силова опция по казуса с Тайван, като засилва армията и инвестира в нови оръжейни системи, подчерта в анализа си проф. Аврам Агов.
"Целта е достигане на военен паритет със САЩ в Тихоокеанския басейн и дори превъзходство. Китай не се отказва от използване на сила срещу Тайван, но сега това би било катастрофа. Според мен до 10 години вероятността за военен вариант може да нарасне. Изчерпване на опциите за мирно обединение би провокирало Пекин."
Вашингтон е наясно, че американска намеса означава сигурна война с Китай и не трябва да изключваме украински сценарий, ако Китай нападне Тайван – САЩ да окажат сериозна военна помощ на острова, без да изпраща войници.
"Американски анализатори смятат, че Китай вече превъзхожда американските военни сили в Азия. Тоест САЩ не са готови да се противопоставят успешно на Китай дори в този момент. Това би изкушило Пекин да действа."
Ако Китай предприеме силово обединение с Тайван, шансът за световен конфликт нараства драстично, каза в заключение специалистът по Далечния изток.
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
Губим способността си да лекуваме дори най-често разпространените инфекции, както и да извършваме животоспасяващи операции вследствие на антимикробната резистентност. Това заяви в интервю за „Хоризонт“ доктор Филип Матю от Световната здравна организация. Раждане, трансплантация на органи и дори вадене на зъб могат да се превърнат в опасни и..
Постоянната смяна на правителства в България пречи на приемането на национална програма за борба с антимикробната резистентност. Това заяви за „Хоризонт“ доцент Иван Иванов от Националния център по заразни и паразитни болести. При прекомерната употреба на антибиотици микроорганизмите спират да се влияят от лечение с лекарства, като по данни на..
" Съществуването е винаги някакъв парадокс, който трудно можем да си обясним . Появяваме се от нищото и целият ни жовот е пътуване към нищото...За хората, които са "подпрени" на вярата светът може би да изглежда по-различен, но безспорно е, че има една територия на непознаваемото , която каквато и наука да го заобикаля, каквито и открития да..
" Има странна симбиоза между част от регулаторните и контролиращите органи и част от ресторантьорския бранш ", изказа мнение пред БНР Дарин Стойков, който е собственик на заведение в София. Той допуска, че има данъчни протекции и политически чадър за част от бранша . Според него обаче протекциите не свършват в контролния орган, а..
" България е поела в една не много добра посока. Все още всяко трето дете в България живее в риск от бедност и от социално изключване , което автоматично го лишава от всички възможности, които биха му позволили да развие пълния си потенциал". Това заяви пред БНР Боряна Гидикова – директор "Комуникации" в УНИЦЕФ-България. На днешния..
Международната организация за защита на животните "Четири лапи" съобщи, че 80% от кучетата, които се продават на пазара в Европа, не могат да бъдат проследени до проверени и легални източници . Това на практика означава, че няма информация каква е историята на животното и в какви условия е родено и отглеждано до продажбата. Оказва се, че..
Преди дни в София се състоя церемонията по награждаване на печелившите участници в Националното движение "Опознай България - 100 национални туристически обекта" . В списъка на годишната игра с награди участваха общо 2468 притежатели на отличия. Тази година участниците в движението се увеличават с около 50 000, а от създаването му през 1966 г...
БСП не е вече БСП! Не ние си тръгваме от БСП, а БСП си тръгва от нас! Това каза пред БНР Петко Тюфекчиев, който заедно с други членове на три..
"Обсъжда се желанието на евроатлантическото мнозинство в НС да влезем по най-бързия начин в еврозоната. Скритата инфлация е много по-голяма от..
Увеличаването в цената по премията е в пъти – от 200 до 1100%. Това е удар върху бранша , каза пред БНР Красимир Цветков, председател на Национален..