"Нещата с войната в Украйна не изглеждат добре. Дори спирането ѝ в момента не означава, че това ще доведе до успокояване на международното положение. В началото на кризата в Украйна вече бяхме влезли в период на глобална нестабилност, който ще продължи дълго време. Влизаме в един период на разделение, в който светът ще бъде разделен поне на две групи държави - от една страна е Западът, от друга - страните, близки до Русия и Китай, и от трета страна - държавите от Близкия изток, Африка".
Това каза пред БНР Николай Младенов, бивш външен министър, бивш специален пратеник на ООН за Близкия изток, сега член на Вашингтонския институт за близкоизточни политики, генерален директор на Дипломатическата академия в Абу Даби.
И допълни, че войната в Украйна изглежда ясна - кой е агресорът, коя е жертвата, но "колкото повече една държава е по-далече от фронтовата линия, толкова повече ще пречупва отношението към кризата според собствения си национален интерес".
"Притеснително е финансовото разделение, към което отиваме - рецесията, инфлацията. Всичко това ще има дългосрочни ефекти върху много държави. На този фон международните институции са много отслабени".
В предаването "Неделя 150" Младенов подчерта, че позицията на Европа спрямо войната е обяснима, тъй като агресията трябва да бъде спряна:
"Но през последните десетилетия свикнахме европейското развитие да бъде зависимо от евтините енергийни източници. Трябва да си дадем сметка, че преходът на откъсване от този тип зависимост ще е болезнен. Това откъсване е неизбежно. Притеснява ме, че богатите европейски страни все още се страхуват да платят тази цена. Колкото повече се бави този процес, толкова по-болезнен ще е преходът".
По думите му Европа приема за даденост, че светът ще бъде с нас:
"Трябва по-добре да обясним позицията, която заемаме като Европейския съюз. Трябва да си дадем сметка, че срещу подкрепата, която искаме от други държави, ние също трябва да дадем нещо".
Прогнозата на Николай Младенов е, че предстои случайна или целенасочена ескалация на конфликта в Украйна и са необходими премерени действия от страна на всички.
Според него през последните години отстрани България изглежда много объркана, "което е естествен резултат от вътрешнополитическото объркване":
"Когато виждаме това лутане - ще помагаме ли на Украйна, няма ли да помагаме, трудно може да се очаква консистентна външнополитическа позиция, която да се излъчва от страната ни... Българският народ винаги е много разумен, когато отива да гласува и посланието му е "седнете и се разберете". Безотговорно е да заявяваш, че не искаш да говориш с този или с онзи. Това се вижда отвън и се отразява върху външнополитическите поведение на държавата. Национално безотговорно е да се ходи от избори в избори. Трябва да има разговори".
Интервюто с Николай Младенов можете да чуете в звуковия файл.
Какво се случва, когато войната престане да бъде изключение и се превърне в постоянен фон на живота ни , когато кризите вече не идват и си отиват, а текат една в друга без край и без ясно начало? В средата на юни - от 13 до 15 юни , София ще бъде домакин на едно много различно събитие - "Градски форум" . Пред БНР Жана Цонева , политически..
Как шпионин на Путин почти стъпи в руско училище в Швеция и защо това ни засяга всички? Новото международно разследване, координирано от проекта за разследване на организираната престъпност и корупцията разкрива как свързан с руското разузнаване фонд е изградил мрежа от влияние в Европа , включително в едно руско училище в Гьотеборг. Сред..
" Координационният център по пътна безопасност е абсолютно излишен ". Това заяви пред БНР Богдан Милчев от Института за пътна безопасност: "През 2019 година, когато е създаден Координационният център по пътна безопасност, който да координира усилията, още тогава аз им казах, че той не трябва да бъде в МВР. Той трябва да се управлява от..
Около една четвърт от българското население е засегнато от възли на щитовидната жлеза, като в различните възрасти честотата е различна. Това съобщи проф. д-р Русанка Ковачева председател на Българско сдружение Тиреоидея и Паратиреоидея по повод Международната седмица за осведоменост за заболяванията на щитовидната жлеза: "Чистотата сред..
На днешния 28 май отбелязваме Европейския ден на природните паркове . "Витоша на децата" отваря планината за най-малките "Искам да помоля хората да пазят природата на Витоша, защото тя е съвсем близо до София, изключително силно натоварване има върху нея от страна на жителите и гостите на София". Това каза пред БНР инж. Севдалина Димитрова ,..
Творческа вечер, посветена на поета Таньо Клисуров, в къща музей "Христо Смирненски" в София организират от Националния литературен музей. Напусна ни Таньо Клисуров Пред БНР Атанас Капралов , директор на Националния литературен музей, даде повече информация за събитието: "Творческа е вечерта, защото такова беше желанието на семейството..
Училището “Патиланско царство” в Мъртъл Бийч, щата Южна Каролина, тържествено отбелязва 24 май и краят на учебната година. Децата участваха в празничен концерт, куклен театър и имаха още много приятни преживявания заедно с родителите си. Беше отпразнуван празникът на буквите в неделното училище, създадено само преди 6 години, все още само..
" Когато изграждахме структурите на ДПС през 1990 г. Чакъров, Местан, Адемов и Аталай ги нямаше . Те и още хора се криеха под масата, защото тогава..
" Ахмед Доган сам си създаде "чудовище" и това "чудовище" изяде собствения си създател". Това каза пред БНР Танер Алимолла , лидер на партия ДОСТ:..
Убеден съм, че животът на Пеевески в политиката няма хоризонт повече от 1 – 2 мандата. Бяхме 45 години в комунизъм и ни трябват още 45 за новите..