Постановката по повод юбилея на театъра да бъде по-различна от всички останали, представяни на сцената до този момент - това е задачата, поставена от директора на театъра Петър Петков към режисьора Леонард Капон.
Представлението е предназначено за малко по-големи деца и техните родители, не е за детските градини. От една страна е пълно с герои, познати от приказките – юнаци, змейове, вещици, а от друга страна екипът се стреми да представи идеи, които са по-подходящи за възрастните.
"В това представление ще стане дума за мечтите, за възможностите, как хората със способности успяват да не си завиждат, а обратно – да се възхищават на това какво може другият. Говорим за това как, сбъдвайки мечтите си, можем да се променим изцяло, как красотата, благодарение на послушанието може да се превърне в безличие, как идеалът, благодарение на алчността може да се превърне в стока, как талантът, благодарение на властолюбието може да се превърне в отмъстителност", коментира Леонард Капон.
Актьорите в спектакъла, освен че играят много различни роли, сами и озвучават постановката, тоест няма да има предварително записана музика, а всичко ще се изпълнява наживо. На сцената ще излязат Мила Боянова, Мира Демирева, Теодора Желева, Росен Радев, Валентин Иванов и Иван Иванов. Поканени да присъстват на премиерата са всички работили през годините в театъра, посочи директорът Петър Петков.
"Кукленият театър има много приятели. Очаквам препълнена зала."
Книгата, издадена за юбилея, представя историята на театъра, подготвен е и специален плакат, а финансово са помогнали и Община Добрич, допълни Петър Петков. Той вече е в театъра 40 години и постепенно предава щафетата на по-младите си колеги с единствената мечта кукленото изкуство в Добрич да продължава да се развива.
"За тези години успяхме да направим немалко. Доста сериозни инвестиции направихме в театъра. Успяваме да поддържаме много добър репертоар. В тези трудни години хората не ни изоставиха."
Спектакълът „Къде сте, гори тилилейски“ ще бъде представен за първи път на сцената на Държавния куклен театър „Дора Габе“ тази вечер от 18.00 часа.
Снимки: Мая Щърбанова
Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии. Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..
Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..
На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители. В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството. На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..
Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..
Членовете на Ротари клуб интернешънъл в България помагат на децата с онкологични заболявания, за да бъде изградена фотоволтаична централа, която да захранва с електроенергия възстановителния център в село Опицвет. На 7 февруари клубът празнува 20 годишнината си. Ротари Интернешънъл е международна неправителствена организация с нестопанска цел за..
Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов. Роден е в Севлиево. Борис Машалов е четвъртото от шестте деца на Елена и Никола Машалови – честни и трудолюбиви хора, водили нелек живот за да прехранват голямото си семейство. Това ги принуждавало да се местят в различни населени места, докато накрая майката Елена продава..
От 31 януари 2025 г. тръгва първият по рода си подкаст за българските православни църковни общини зад граница – „Мост на вярата“. Идеята е на екипа на програмата за чужбина на Българското национално радио (БНР) - „Радио България“ и се осъществява в сътрудничество с Българската източноправославна епархия на в Западна и Средна Европа. „Мост..
Според Закона за противодействие на корупцията всички лица, заемащи публични длъжности, трябва да подават декларации, в които да описват имотното и..
Бюджетът трябва да бъде балансиран и истински, няма да настояваме за 3% дефицит и не смятаме, че ако не сме готови за еврозоната, трябва да влизаме в..