Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пришълец в странджанско село се оплаква от местните животновъди. Какво се случва там?

Купувачът на бунгало недоволства от отглеждането на голям брой животни в дворовете на къщите. Това обаче е местният поминък

Снимка: Даниела Костадинова

Жители на странджанското село Сливово са превърнали дворовете на къщите си в обори. Там те отглеждат не ограничен брой животни, а цели стада. Зелените площи в селото са утъпкани от кравите и козите, по улиците има тор, а къщите са пълни с бълхи и кърлежи, твърди слушател на БНР, който сигнализира за нередностите.

В Сливово живеят 70 души. Животновъдството е основен поминък.

В къщите се отглеждат животни. Много от дворовете са регистрирани като лични стопанства, но има и 4 -5 къщи, които са превърнали дворовете си в големи обори. Според нормативните изисквания, когато животните се отглеждат със стопанска цел, те трябва да бъдат изведени извън населеното място - във ферма или стопански двор.

Пред година Янко Калпакчиев се купува имот в селото и остава неприятно изненадан.

"Като влизате в селото, всичко е зарито с тор – от крави, от коне, от кози, и мръсотията е голяма", описва обстановката той и определя като недопустимо в селото да има заграждения с електропастири, защото това е опасно и за децата.

Калпакчиев е подавал устни сигнали. Твърди, че има и жалби до кметството и полицията, но "изглежда не им се обръща внимание". Той проявява разбиране към къртовския по думите му труд на животновъдите, но е категоричен, че мястото на тази дейност не е в селото.

Снежина Русатева е кметски наместник в Сливово вече два мандата. Запозната е с проблема. Въпреки че става въпрос за извършено нарушение, Русатева се опитва да представи случая като личен конфликт.

Въпреки това тя уточнява, че са предприети мерки за извеждането на стадата с животни извън селото.

"Всичките имат регистрация за стопанство. Всички имат лично стопанство", казва кметският наместник.

"За да ги изместите тези животни, трябва да има определени условия, защото вървят защитници за защита на животните. Това с магическа пръчка не може да стане", пояснява Снежина Русатева.

Тя уверява, че животните се пръскат от ветеринарен лекар.

"Г-н Янко Калпакчиев преди да купи бунгалото знаеше, че има животни. Защо го купи? Ето, къщата срещу нас се продава. Защо не купи нея? В края на краищата, той е нов, идва тук. Тези хора живеят, откакто са се родили и с това се препитават."

Повече по темата чуйте в звуковия файл. 

Снимки: Даниела Костадинова

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Отец Стоян Бербатов: Много българи започват да ходят на църква за първи път в чужбина

Отец Стоян Бербатов е един от българските свещеници в Западноевропейската ни епархия . След 20 - годишна служба в Благоевград, преди близо 5 години, отец Стоян Бербатов променя посоката на своя живот.  С болка в душата оставя енорията, близки, приятели и заминава заедно със семейството си в белгийската столица , защото съпругата му -..

публикувано на 12.01.25 в 13:38
първокласничката Никол Цанкова

Никол Цанкова е най-четящото дете в Русе

Всяка година екипът на Регионалната библиотека "Любен Каравелов" в Русе отличава най-активните читатели и поздравява приятелите и доброволците си. За девета поредна година в най-голямата библиотека в областта вадят картоните и броят кой колко книги е взел и върнал през отминалата година. Разбира се, че не броят така, както преди години,..

публикувано на 12.01.25 в 07:24

Яфо е едно от най-романтичните места на Тел Авив

Яфо е едно от най-романтичните места на Тел Авив (и цял Израел). При това, не само защото това е била морската врата, през която векове наред пристигащите с кораби поклонници от цял свят са стъпвали на Светите земи и са започвали пеша похода си до Йерусалим и сакралните места за трите религии, но и заради артистичният дух, който цари в каменните..

публикувано на 12.01.25 в 05:37

Да дариш яйцеклетки – даваш живот, но теб те няма

„Донорството е любов“ - това послание отправя гостът на „Любими празнични истории“ - Милена Златкова. Познавате я като част от екипа на "Тройка на разсъмване" по радио Витоша. Може би сте чували и за каузата й да запознава хората с възможностите да дарят частица от себе си за създаването на нов живот.  Тя е сред създателите на..

обновено на 06.01.25 в 15:37
Джорджана и Георги Иванов

Промени за служителите на Гранична полиция с премахването на граничната бариера между България и Румъния

На 1 януари България и Румъния станаха пълноправни членове на Шенгенското споразумение. Двете държави влязоха в ЕС още през 2007 година, но до 2023 г. не бяха приемани в шенгенската зона на европейските страни, премахнали граничния контрол помежду си. С премахването на граничната бариера между България и Румъния настъпиха промени както за..

публикувано на 05.01.25 в 07:30

"Хроники от стомана": Из света на хладното оръжие от Българското средновековие

Битките по време на Средновековието по българските земи са били не просто въпрос на чест и оцеляване, а и на преминал през вековете героизъм, който предизвиква възхищение и до днес. Част от този военен блясък може да се види в изложбата "Хроники от стомана", открита на 11 декември в Национален археологически институт с музей при Българската..

публикувано на 04.01.25 в 22:34
Божидар Искренов

Божидар Искренов разказа футболната си биография в "Без обувки"

Бившият футболист на "Левски" и на ЦСКА Божидар Искренов разказа живота си във футбола в книга .    "Дъщеря ми настоя, че е станало време за това, а иначе идеята е стара",  разказа бившият национал, известен с прозвищата Гибона и Радостта на народа, който в последните години живее в САЩ, където кара такси, и в Канада, където продава..

публикувано на 03.01.25 в 17:32