Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пришълец в странджанско село се оплаква от местните животновъди. Какво се случва там?

Купувачът на бунгало недоволства от отглеждането на голям брой животни в дворовете на къщите. Това обаче е местният поминък

Снимка: Даниела Костадинова

Жители на странджанското село Сливово са превърнали дворовете на къщите си в обори. Там те отглеждат не ограничен брой животни, а цели стада. Зелените площи в селото са утъпкани от кравите и козите, по улиците има тор, а къщите са пълни с бълхи и кърлежи, твърди слушател на БНР, който сигнализира за нередностите.

В Сливово живеят 70 души. Животновъдството е основен поминък.

В къщите се отглеждат животни. Много от дворовете са регистрирани като лични стопанства, но има и 4 -5 къщи, които са превърнали дворовете си в големи обори. Според нормативните изисквания, когато животните се отглеждат със стопанска цел, те трябва да бъдат изведени извън населеното място - във ферма или стопански двор.

Пред година Янко Калпакчиев се купува имот в селото и остава неприятно изненадан.

"Като влизате в селото, всичко е зарито с тор – от крави, от коне, от кози, и мръсотията е голяма", описва обстановката той и определя като недопустимо в селото да има заграждения с електропастири, защото това е опасно и за децата.

Калпакчиев е подавал устни сигнали. Твърди, че има и жалби до кметството и полицията, но "изглежда не им се обръща внимание". Той проявява разбиране към къртовския по думите му труд на животновъдите, но е категоричен, че мястото на тази дейност не е в селото.

Снежина Русатева е кметски наместник в Сливово вече два мандата. Запозната е с проблема. Въпреки че става въпрос за извършено нарушение, Русатева се опитва да представи случая като личен конфликт.

Въпреки това тя уточнява, че са предприети мерки за извеждането на стадата с животни извън селото.

"Всичките имат регистрация за стопанство. Всички имат лично стопанство", казва кметският наместник.

"За да ги изместите тези животни, трябва да има определени условия, защото вървят защитници за защита на животните. Това с магическа пръчка не може да стане", пояснява Снежина Русатева.

Тя уверява, че животните се пръскат от ветеринарен лекар.

"Г-н Янко Калпакчиев преди да купи бунгалото знаеше, че има животни. Защо го купи? Ето, къщата срещу нас се продава. Защо не купи нея? В края на краищата, той е нов, идва тук. Тези хора живеят, откакто са се родили и с това се препитават."

Повече по темата чуйте в звуковия файл. 

Снимки: Даниела Костадинова

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Да бъдеш или да не бъдеш… помилван?

Това е и хотелът, в който стаи се превръщат в команден център за екипа на президента Доналд Тръмп, който търси начин да обърне изхода от изборите през 2020 г., спечелени от Байдън. След помилването си Пийч и Блосъм се връщат в Минесота и ще са вдъхновение за следващото поколение агрикултурни специалисти. В началото на..

публикувано на 29.11.24 в 23:07
 Ива Гигова

Ива Гигова: Тенисът е присъствал непрестанно в живота ми

Ива Гигова от почти 20 години е треньор по тенис , като е преподавала на деца и възрастни, а в момента и на студентите от Университета за национално и световно стопанство .  Ива тренира тенис от съвсем малка. Няма спомен в живота й да не е присъствал спорта. Участвала е на тенис турнири за първи път на 10-годишна възраст София , а след това идва..

публикувано на 29.11.24 в 12:24

Проект за емоционална интелигентност: Осмокласници разпознават основно страх и гняв

Ротари клуб - Силистра в екип с психолози реализира сред осмокласници от всички училища в града проекта "Опознай емоциите си". Те успяват да разшифроват нивото на емоционалното здраве сред подрастващите и основните им изводи са, че липсват силни емоционални връзки и диалог с родителите .  Според психолозите освен с децата, трябва да се..

публикувано на 28.11.24 в 14:40
проф. Бетани Хюз

Проф. Бетани Хюз: България е много специално място

В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България". Проф. Бетани Хюз е автор на два епизода "Съкровищата на България" от документалната поредица "Съкровищата на света", която се излъчва в 120 държави по света. Хюз е историк, писател, автор на..

публикувано на 28.11.24 в 11:35

Набират средства за 2 асансьора за достъп на хора с двигателни нарушения до водна среда

На 3 декември над 100 държави ще отбележат Щедрия вторник, празник на дарителството и доброволчеството. България ще се включи в инициативата за седми път. Официален партньор на глобалното движение у нас е Фондация „BCause“. Тази година в кампанията се включва и фондация "Мечтатели - Създатели". Фондация "Мечтатели-Създатели" #SwimForAll..

публикувано на 27.11.24 в 11:24
Проф. д-р Людмил Вагалински

Проф. д-р Людмил Вагалински за Хераклея Синтика

Проф. д-р Людмил Вагалински е ръководител на разкопките на Хераклея Синтика от Националния археологически институт с музей към БАН. Хераклея Синтика се намира в долината на река Струма, на около 2 км северозападно от град Рупите и на около 10 км от Петрич. Последните открития на археолозите и намирането на двете 2-метрови статуи предизвикаха..

публикувано на 26.11.24 в 16:51

Разплетоха загадката чия е една от статуите, открити в Хераклея Синтика

Кой е изобразен на великолепната и много добре запазена първа статуя , открита това лято в античния град Хераклея Синтика? Има ли връзка между нея и втората скулптура, която тепърва ще се реставрира и все още се проучва?  Четири месеца след  разкритото от археолозите екипът, макар и предпазливо, даде първите сигурни отговори на среща в..

публикувано на 26.11.24 в 09:15