Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Едва около 700 от 26 000 деца със специални потребности ползват ерготерапия

Ерготерапията подготвя децата със СОП за реални препятствия в живота и училищната среда

У нас все още няма достатъчно ерготерапевти, а училищата не ги разпознават като педагогически специалисти

Снимка: БГНЕС

Въвеждането на ерготерапията като масова практика в системата на образованието ще осигури равен достъп до образование на деца със специални потребности в общообразователните училища.

Това каза в интервю за БНР Калоян Дамянов, директор на Регионалния център за подкрепа на процеса на приобщаващото образование София-град.

"Ерготерапията дава този инструмент, който позволява това да се случи, като се адаптира общообразователната среда, включително като се променят методите на преподаване."

Ерготерапията у нас се реализира благодарение на регионалните центрове за приобщаващо образование и техните програми.

В София има три зали за ерготерапия. Там ерготерапевтите подготвят децата за трудностите, които биха срещнали в класната стая в резултат на техните специални образователни потребности. Работи се както индивидуално, така и на следващ етап в по-малки групи.

Ерготерапията включва както физически упражнения, така и дейности, насочени към ежедневието. Една от основните ѝ цели е да подготви децата и младежите за справяне със самостоятелния живот и препятствията и затрудненията в него, поясни Дамянов в предаването "Преди всички".

"В изкуствена среда създаваме тези потенциални трудности, за да може децата, когато ги срещнат в реалния живот, да се справят много по-добре."

"Това са все препятствия, които за един обикновен човек изглеждат много лесни, но за тези деца представляват истинско предизвикателство и реална бариера да развият негативно отношение към ходенето на училище, защото там се срещат всеки ден с такива бариери."

Център за деца с увреждания в Дебелец   Снимка: Здравка Маслянкова

В страната все още няма достатъчно ерготерапевти. Основно те работят в регионалните центрове или в частни практики, което ограничава достъпа до услугите им.

Училищата не ги разпознават като педагогически специалисти и не ги назначават, но Наредбата за приобщаващо образование вече дава такава възможност, уточни Калоян Дамянов.

Около 26 000 са децата със СОП у нас, а едва около 700 получават помощ чрез ерготерапия.

"Това е абсолютно недостатъчно."

Ерготерапията набира популярност в практиките за работа с деца с аутизъм, допълни специалистът.

"И оттам се повиши интересът на младите специалисти, които завършват специална педагогика или кинезитерапия, за да преминават и в сферите на ерготерапията."

В последните години се повишава и интересът към дейността на ресурсните учители, отчита Калоян Дамянов. По думите му в София вече почти не се усеща липсата им.

Много по-изявена е липсата на логопеди, подчерта той.

"Училищните директори все още не назначават достатъчно логопеди. Повече наблягат на психолозите. За логопед е пожелание и затова много от тях се опитват да спестят тези усилия."

Днес се провежда кръгла маса на тема "Ерготерапия в приобщаващото образование".

Повече по темата чуйте от интервюто в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нов дежурен кабинет във Велико Търново - пациенти има, лекари - не

Над 50 хиляди лева вложи Диагностично-консултативният център в областната болница „Д-р Стефан Черкезов“ във Велико Търново, за да разшири и ремонтира дежурния кабинет за неспешните пациенти на общопрактикуващите лекари през нощта, почивните и празничните дни. Осигурени са добри условия, но няма медици, които да дават дежурства . Така кабинетът ще..

публикувано на 04.06.24 в 06:40

Двама души са загинали при пожар в руска рафинерия в Коми

Двама души са загинали, а един е в тежко състояние в резултат на пожара, който избухна по-рано днес в петролна рафинерия на "Лукойил" в град Ухта, република Коми. Според версията на следствието пожарът е избухнал по време на планирани ремонтни дейности. Огънят е локализиран, рафинерията продължава да работи. Ръководителят на Коми Владимир Уйба посочи,..

публикувано на 02.06.24 в 20:30

Правилната работа на щитовидната жлеза - важна за зачеването и износването на бебе

Около една трета от учениците, пълнолетните хора и бременните жени у нас не приемат достатъчно йод, тъй като консумират нейодирана сол – например хималайска. Това означава, че поставят в риск нормалната работа на щитовидната си жлеза, предупредиха специалисти-ендокринолози през изминалата седмица на осведоменост за заболяванията на тази..

публикувано на 02.06.24 в 06:53

Животновъди ще блокират Подбалканския път. Отнемат им пасища

Животновъди ще блокират Подбалканския път през следващата седмица заради проблеми с пасищата. Блокадите започват от  4 юни. Животновъдите ще затварят пътя за един час дневно . Ще бъде вдигнат палатков лагер – " за да се види, че има хора в Подбалкана и да останат хора в България , да има бъдеще за децата ни", обяви пред БНР Тодор Диклиев,..

публикувано на 30.05.24 в 09:54
акад. Атанас Атанасов и Славена Родинова

Доайен в генетиката и млад предприемач - двама оптимисти за бъдещето на България

"Никой не може да ме обезсърчи, че България няма бъдеще." Това заяви пред БНР генетикът акад. Атанас Атанасов, участник в предстоящия  научен агрофорум на тема "Устойчива агрохранителна система – национален приоритет за продоволствената независимост на България“. На събитието, организирано от Министерството на земеделието и храните, ще бъдат..

публикувано на 30.05.24 в 08:59
Евгения Тагарева

Народно читалище "Христо Г. Данов - 1904" в Пловдив отбелязва 120 години от основаването си

Читалището е символ на стремежа към образование, духовно просвещение и национално единство. Ролята на читалищата в чествания като 24 май е изключително важна, защото именно те организират различни мероприятия, които подчертават значението на българската азбука, книжовност и културно наследство. За празника и ролята на читалищата в него, които..

публикувано на 27.05.24 в 14:58

В България проблемите на хората с хемофилия са неглижирани

Нужен е консенсус в решенията за повсеместно въвеждане на иновативните терапевтични подходи при децата с хемофилия за осигуряване на сигурна и щадяща профилактика на заболяването по време на тяхното израстване. Ключови сгради в страната светнаха в червено за Световния ден на хемофилията - 17 април. Време е здравните власти да обърнат внимание..

публикувано на 26.05.24 в 07:05