Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Глобите за физически лица са по-малки от тези за фирмите

Наближава крайният срок за регистрация на кладенците. Безплатна е, напомнят от МОСВ

Задължението за регистрация е на собственика или на ползвателя на имота

Снимка: БГНЕС

На 28 ноември изтича срокът за регистрация на водовземни съоръжения - кладенци, сондажи, герани, каптирани извори, дренажи. Срокът веднъж вече е бил удължаван.

Задължението за регистрация е изцяло на собственика или ползвателя на имота, в който е изградено водовземного съоръжение, поясни за БНР инж. Десислава Войводова, главен експерт в дирекция "Управление на водите" на МОСВ.

Кладенецът трябва да се регистрира, независимо дали се ползва. Задължението за регистрация не отпада, уточни тя.

Ще има два отделни регистъра – за съоръжения, използвани за собствени потребности и за такива, които се използват за стопански цели.

Регистрацията за кладенци за собствени потребности на гражданите е безплатна.

Допуска се и подаване на заявление онлайн. Не е нужно да се посещава съответната басейнова дирекция. Заявленията могат да се подават и до кметовете и кметските наместници, които ще ги препращат на басейновите дирекции, посочи инж. Войводова в предаването "Хоризонт до обед".

Снимка: БГНЕС

20 000 са заявленията за четирите басейнови дирекции до момента. Най-значителен брой регистрирани съоръжения има в Дунавския регион.

Законодателството предвижда глоби, които за обикновените граждани са ниски в сравнение с тези за фирмите, допълни експертът.

Лимитът за ползване от водовземните съоръжения е до 10 кубика вода на денонощие за физическите лица. На този етап не се изисква монтиране на водомери.

"Едно домакинство използва за битови нужди много по-малко за месечно потребление. На този етап не е предвиден конкретен контрол", коментира инж. инж. Десислава Войводова.

Повече по темата чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нов бойкот в Хърватия – този път и на банките и мобилните оператори

В Хърватия, чрез потребителската платформа "Ало, инспекторе",  се организира шествие под наслов "Пет минути предупредително мълчание". Протестът е срещу високите цени на продуктите и услугите. От гражданската платформа призоваха в неделя за блокиране и на банките и мобилните оператори. Миналия петък в Хърватия се проведе четвърти пореден..

публикувано на 20.02.25 в 07:57
Киър Стармър

Европейски политици подкрепиха Зеленски след критиките от Тръмп

Думите на президента Тръмп към украинския му колега Зеленски предизвикаха критиките на европейските лидери. Британският премиер Киър Стармър изрази подкрепа за Володимир Зеленски като "демократично избран лидер", след като Доналд Тръмп нарече украинския президент "диктатор". Според Стармър е "напълно разумно Украйна да не провежда..

публикувано на 20.02.25 в 07:54

Комисията по здравеопазване обсъжда: До 3 месеца ТЕЛК да имат достъп до пациентските досиета

Депутатите от Комисията по здравеопазване ще обсъдят решение, с което да се задължи  министърът Силви Кирилов да осигури на лекарите от ТЕЛК  достъп до пациентските досиета в здравноинформационната система.  Задачата ще бъде поставена и на министъра на електронното управление Валентин Мундров.  Обсъжданото проекторешение има за цел да се подобри..

публикувано на 20.02.25 в 07:40
Володимир Зеленски и Доналд Тръмп

Тръмп засили критиките си срещу Зеленски

Ден след като президентът на Украйна Володимир Зеленски заяви, че Доналд Тръмп живее в "поле от дезинформация", американският държавен глава го нарече "диктатор". "Диктатор без избори", така Доналд Тръмп нарече президента на Украйна Зеленски като допълни, че украинският лидер трябва да действа бързо, ако иска "да му остане държава"...

публикувано на 20.02.25 в 07:39

Министрите на отбраната и на външните работи ще бъдат изслушани в парламента

Министрите на отбраната Атанас Запрянов и на външните работи Георг Георгиев ще бъдат изслушани в НС за готовността за евентуално участие на страната в специална военна операция на територията на Украйна.  Депутатите ще обсъдят и процедурните правила за попълване на съставите на още 4 регулаторни органи, сред тях членове на съдийската и прокурорската..

публикувано на 20.02.25 в 07:28

Владимир Митев за влаковата катастрофа в Румъния: Не е ясно дали жп инфраструктурата е причината

Към момента не може да се каже дали жп инфраструктурата е причината за влаковата катастрофа в Румъния.  Това каза в интервю за предаването "Преди всички" журналистът от румънската секция на Радио България Владимир Митев.  Машинист е загинал при катастрофа между товарни влакове в Румъния По думите му е очевидно, че има проблеми с жп..

публикувано на 20.02.25 в 07:20

Незрящи мериха сили в кулинарен конкурс в Монтана

Незрящи от съюзи на слепите от областите Монтана и Видин участваха в кулинарен конкурс. Той премина под мотото "И ние можем" . Така хората със зрителни проблеми показаха, че могат да готвят и то вкусно, да аранжират приготвените от тях ястия и най-важното - да се чувстват полезни. Кулинарният конкурс в Монтана бе възстановен след дълги години...

публикувано на 20.02.25 в 06:45