Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проектът "Маршрутът на мозайките" се изпълнява в София и Пловдив

Снимка: личен архив

Нов маршрут „Мозайките на София“ представи Иван Василев – председател и основател на фондация "Балканско наследство".  От 2008 организацията работи за опазване, проучване, комуникация и по-добро управление на културното наследство в Югоизточна Европа. Проектът включва 13 обекта с над 60 мозайки, интернет сайт на бранда и постерна изложба, разположена в Градската градина в столицата. Той е подкрепен от програма "Култура" на Столичната община.

Мозайките, включени в проекта са от Античността до наши дни. Те се намират в базиликата "Света София", Регионалния исторически музей, Антична "Сердика", Патриаршеската катедрала "Александър Невски", Съдебната палата с мозайката "Темида", Националния исторически музей, Националния дворец на културата с фонтаните пред него, Терминал 1 на Летище София, Централна гара София с мозайката "Гербът на София", Синодалната палата, Физическия факултет на Софийския университет.    

"Насочихме вниманието си към наследството, което е пред нас, пред нашите очи, но остава незабелязано по една или друга причина. "Маршрутът на мозайките" е една много нова комуникационна форма - да създадем нов бранд в столицата, нов културно- туристически маршрут, който да обедини не само античните мозайки", каза за БНР Иван Василев – председател и основател на фондация "Балканско наследство".

Той обясни, че инициативата е започнала в Пловдив чрез проекта "Маршрутът на мозайките" с подкрепата на Общината там.

"Те първи проявиха интерес към такава инициатива и там обединихме Античното, което е изключително богато и съвременното мозаечно наследство на Пловдив и го насочихме към граждани и хора, които обичат изкуството. В този момент разбрахме, че имаме проблем, защото част от тези мозайки са защитени от Закона за културното наследство. Това са мозайките, които са по-стари от 70 години и са част от недвижими културни ценности или са археологически обекти. Повечето от съвременните мозайки, създадени през последните 70 години дори не са защитени от Закон за културното наследство. Те съществуват, те са в нашата градска среда и смятам, че я правят само по-облагородена и красива. Това е нашата мисия - да насочим вниманието на гражданите и гостите на столицата към културното наследство отвъд археологията и да го покажем по начин, по който един обикновен турист, който дойде за няколко дни в София би могъл с помощта на създадения по този проект уебсайт да обиколи всички тези паметници, да научи повече за историята на България и за мозаечното изкуство".


"По този начин да информираме гостите от цял свят. Това са хората, които се занимават професионално с опазването на мозаечното наследство и с финансирането на проекти".

По публикацията работи: Радостина Билярска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Президентът на Русия Владимир Путин

Путин обяви, че Русия е изпитала ракета със среден обсег с удар срещу Украйна

Руският президент Владимир Путин заяви, че страната му е изпитала нова ракета със среден обсег при днешния удар по Украйна и предупреди, че Москва може да я използва срещу страни, позволили на Киев да изстрелва техните ракети по руска територия, предадоха световните агенции, цитирани от БТА. Киев съобщи за руска атака с междуконтинентална..

публикувано на 21.11.24 в 20:09
Дългогодишни преподаватели в Техническия университет, заедно със скулптора Адриан Новаков, изваял барелефа (третият от ляво на дясно)

Габровският технически университет чества 60 години от създаването си

В сградата на Техническия университет в Габрово беше открит барелеф на първия ректор проф. Весел Савов. Висшето училище днес отбелязва 60-ата годишнина от основаването си. Идеята за създаване на висше училище в Габрово датира от 40-те години на ХІХ век и е формулирана от възрожденския просветител Васил Априлов и неговия съратник Николай..

публикувано на 21.11.24 в 19:42

КС образува дело по искането на президента Радев за три текста от Конституцията

Конституционният съд образува дело по искането на президента Румен Радев за това три текста от Конституцията да бъдат отменени, съобщава БГНЕС. Президентът сезира повторно КС за двойното гражданство и служебното правителство Става дума за новия ред за назначаване на служебен премиер, за парламент, действащ и при служебно правителство и..

публикувано на 21.11.24 в 19:30
Митрополит Арсений

Сливенският митрополит Арсений освети храм в ямболското село Гълъбинци

Сливенският митрополит Арсений освети обновения църковен храм "Св. Архангел Михаил" в ямболското село Гълъбинци.  В Деня на християнското семейство дядо владика кръсти 40 жители на селото на възраст от една до 73 години. В близо 120-годишния храм бяха кръстени 17 деца и 23-ма възрастни. За днешния празник сливенският..

публикувано на 21.11.24 в 19:20

"Каритас" започва ежегодната си кампания "Защото сме хора"

На 25-и ноември "Каритас България" започва ежегодната си кампания "Защото сме хора" "Целта на кампанията е да подкрепим възрастните хора в България", обясни пред БНР  Емануил Паташев, главен секретар на организацията. Благодарение на даренията от кампанията около 500 души годишно получават медицински и социални грижи. Може да изразите..

публикувано на 21.11.24 в 19:19
Снимката е илюстративна, архив

В Смолянска област речните корита през тази година не са почистени от наноси и растителност

В Смолянска област речните корита през тази година не са почистени от наноси и растителност. Причините са комплексни - липсата на финансиране от държавата и законови норми, които не позволяват влизането на тежка техника в речните корита без разрешение от Басейновата дирекция.  Необходими са законови промени, които да позволят почистването на..

публикувано на 21.11.24 в 19:06

Все повече жени у нас се подлагат на забременяване с донорска яйцеклетка

Все повече жени у нас се подлагат на процедура по забременяване с донорска яйцеклетка - това показват данни на агенция "Медицински надзор" за периода 2021-2023 година. В същото време намалява броят на родените деца от такива процедури, което може да е знак за промени в успеха или да се дължи на други външни фактори.  Тенденцията беше..

публикувано на 21.11.24 в 18:50