"Надеждата е, че ще започне разговорът по възможните промени в Конституцията, които се очакват от обществото, от европейските партньори. Основните политически сили имат концепция за реформи, ДБ беше внесла самостоятелен проект за конституционни промени в 45-ото Народно събрание. Надявам се комисията по конституционните въпроси да е форумът, в който дебатът да се развива".
Това каза пред БНР Атанас Славов, който оглави парламентарната комисия по конституционни въпроси, депутат от ДБ.
И посочи, че ще свика комисията при първа възможност - най-късно през другата седмица, като ще представи план за работа, който включва още по време на първите заседания да бъдат представени основите идеи за реформа, да се проведат консултации с НПО, с гражданското общество, с академичната общност.
"Всички органи на съдебната власт, заинтересованите страни в процеса, ще имат възможност да представят становищата си в комисията. Комисията няма да става свидетел на пиар кампаниите на една или на друга институция, включително и на главния прокурор".
В предаването "Преди всички" Славов посочи, че големият въпрос за отговорността на главния прокурор не може да бъде трайно решен без промени в Конституцията.
"Отговорността на главния прокурор е по-широк въпрос. Отговорност по силата на Конституцията може да се търси и за системни нарушения на задълженията, на етичния кодекс, за уронване на престижа на съдебната власт. Има множество хипотези и вероятно биха били по-чести хипотези на нарушения, които не изискват наказателно разследване. За тях би следвало да има работещ механизъм за освобождаване на главния прокурор, нещо което не може да стане без промени в Конституцията".
Той подчерта, че срещи с главния прокурор би могло да има в институционален формат - в рамките на комисията.
И определи като притеснителено това, че партии, които искат да управляват, първата им институционална среща е с главния прокурор.
Като преподавател по конституционно право Славов коментира темпото, което президентът задава около опитите за сформиране на правителството:
"Надявам се да бъде формирано редовно парламентарно управление в този парламент, защото иначе виждаме съществено отклонение от конституционния модел, в който служебните правителства трябва да са краткосрочни, а парламентът да е с дълъг мандат. Властта, която концентрира президентът през служебните правителства, е извън конституционния стандарт. Такава е политическата реалност. Виждаме гъвкавостта на конституционната процедура. В предишни парламенти президентът забързваше процедурата и се стигаше до невъзможност да се състави правителство. Сега виждаме максимално разтегляне на процедурата. Това е позволено от Конституцията. Но е недопустимо служебното правителство и президентът да ерозират доверието в парламента".
Интервюто с Атанас Славов можете да чуете в звуковия файл.
Седмица преди да отвори врати възстановената от пожара парижка катедрала "Нотр Дам", френският президент Еманюел Макрон приветства в специална реч хилядите строители и дарители, допринесли за възстановяването ѝ. Предстоящото откриване на "Нотр Дам" ще бъде "шок на надеждата", "по-силен от този от пожара" преди пет години. Това обеща..
Средната годишна работна заплата през 2023 г. е 24 485 лева, като тя се увеличава с 15,3% в сравнение с 2022 г., информираха от Националния статистически институт. През миналата година наетите в страната достигат 2,3 млн. души, което е с малко над 24 хиляди души повече спрямо предходната година. Икономическата дейност с най-високо трудово..
България има половин година, за да извърши необходимите реформи, иначе ще бъде лишена от 653 милиона евро, които трябва да получи по второто плащане по Механизма за възстановяване и устойчивост. Това съобщиха от Комисията . Причините са неизпълнение на 8 основни цели и една подцел. Според Комисията, страната ни не е изпълнила изисквания..
Над три милиона и половина украинци са пристигнали или са преминали през България от началото на войната до сега, а близо 200 000 души са намерили тук временния си дом. Това обяви Ана Тертична от посолството на Украйна у нас, която участва в организирана от Центъра за изследване на демокрацията кръгла маса за връзката между дезинформацията и насилието над..
Маслото и олиото са стоките, които най-много са поскъпнали през годината. Между 3 и 5 лв. за литър олио ще се движи цената на дребно до новата реколта. Стойността на малката потребителска кошница, в която влизат 27 основни продукти, не се променя в сравнение с 2023 г., съобщи за БНР Владимир Иванов, председател на Държавната комисия по..
"При нас политическото е школа за по-звучно крещене. Идеята за същински и смислен дебат все още няма място" . Това заяви пред БНР Пламен Сивов, фондация "Покров Богородичен". "Това, което наблюдаваме в парламента, е проекция на собствената ни немощ като общност". Остават ни два пътя – на пълния разпад и на смирението, посочи още той. Вторачили..
Във Велинград се очаква се днес да бъдат оповестени резултатите от повторните проби, които бяха взети от поставените под карантина над 1700 овце. Напрежение възникна при опита на БАБХ да вземат нови проби за чума по овцете Ако пробите потвърдят наличието на чума, в началото на следващата седмица ще се пристъпи към принудителното..
В Плевен откриват Празника на пчелните продукти. Пчелари от областта ще предложат в специалните шатри пред зала "Катя Попова" мед, пчелни продукти,..
" Ако приемем, че съдебната система е един камион с ябълки, в него има едно буре гнили ябълки - хора, податливи на корупция, които се ползват от..
В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България"...