Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Дилемата евро-атлантизъм срещу евразийство е изкуствена"

Любомир Кючуков: Членството на България в НАТО и ЕС е константна величина

"Българската външна политика в момента е инструмент за вътрешнополитическа употреба"

Любомир Кючуков
Снимка: БГНЕС

"Българската външна политика в момента е инструмент за вътрешнополитическа употреба и външнополитическите позиции не са въпрос на държавна политика, а на партиен интерес".

Това заяви пред БНР дипломатът Любомир Кючуков, директор на Института за икономика и международни отношения.

Според него външната политика на страната не е един от важните приоритети и това не е новост.

"Изключително важно е във външната политика на една държава да има константни величини. Членството на България в НАТО и ЕС са точно тези константни величини в момента. Друг е въпросът, че дилемата евро-атлантизъм срещу евразийство е изкуствена, дори измислена. Да, има различие в подхода спрямо войната в Украйна, но не и спрямо членството на България в ЕС и НАТО. От друга страна е добре, че има ясно оформена и представена в парламента евроскептична партия ("Възраждане" - б.р.). Тя отразява реално наличните настроения в обществото, но и нивото на тяхното разпространение - в България то е на доста ниско равнище, ако сравним с останалите страни от ЕС".  

Любомир Кючуков подчерта, че има неразбиране на мястото на външната политика в ЕС:

"Тя е обща, а не общностна, т.е. ЕС формулира общи позиции, със съгласието на всички държави, но не провежда собствена външна политика, тя е прерогатив на националните държави, които провеждат външната политика. Солидарността не предполага априорно съгласие, а изисква участие в изработването на тези позиции и едва след това, съобразяване с приетите общи позиции".

По думите на дипломата провежданата през последните 4 години външна политика на България по отношение на Северна Македония не е била в български интерес:

"Ние помогнахме в РСМ да победи македонизмът. ... Гражданите на РСМ вече вярват, че нямат нищо общо с България и не искат да имат общо с България. При подписването на двустранния договор между София и Скопие преди 5 години само 1,5% от гражданите на Република Македония определяха България като враг, към момента те наближават 50%, по последни изследвания".

Интервюто на Георги Марков с Любомир Кючуков в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Кръстева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Алесандро Джованини

Алесандро Джованини от ЕЦБ: Цифровото евро няма да отнема права на гражданите

Цифровото евро няма да отнема права на европейските граждани, а ще им предостави по-голям избор. Това заяви за БНР Алесандро Джованини , съветник на директора за цифровото евро към Европейската централна банка . Още за проекта за цифровото евро и каква е истината за редица фалшиви твърдения, които се разпространяват за него в социалните мрежи,..

публикувано на 25.07.25 в 06:50

Локалите - феномен или дефицити в общуването между родители и деца?

"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда ." Това мнение изразява пред..

публикувано на 17.07.25 в 11:23

Без бележка в лева и евро: Как апаратите на такситата се оказаха в нормативен вакуум

Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат.  Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..

публикувано на 17.07.25 в 08:39
Петър Стоянов

Смърт на мъж след трансплантация: Има ли адекватни мерки срещу вътреболничните инфекции?

Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска".  За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър.  В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..

публикувано на 15.07.25 в 09:30

Gen Z задлъжняват по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях

Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..

публикувано на 15.07.25 в 08:41
Методи Методиев

Методи Методиев: Повишаването на кредитния ни рейтинг е оценка, че се движим в правилната посока

Три рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на България в седмицата, в която получихме зелена светлина за въвеждане на единната европейска валута от 1 януари догодина.   Scope Ratings даде на страната ни рейтинг от А- (А минус) в местна и чуждестранна валута, с което за първи път влязохме в най-високата скала от инвестиционния клас...

публикувано на 14.07.25 в 07:30

Хората в Кресна твърдят, че новите пътни мерки задълбочават проблемите, започнаха подписка

Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки автомобили и камиони се е увеличил два пъти. Изграждането на последния участък от АМ "Струма", както и обходен път западно от Кресна ще отнеме поне пет години.  Мерки за облекчаване на..

публикувано на 13.07.25 в 16:52