Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Работодатели обсъждат въпроси на киберсигурността с Министерството на електронното управление

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Работодатели ще се срещнат днес с представители министерството на електронното управление. Целта е да се обсъдят въпроси на киберсигурността. Това ще се случи на фона на резултати от допитване, че има  20% има увеличение на атаките спрямо 2021 г. 

Скорошно допитване към фирмите отчете, че едва 10 на сто от фирмите отбелязват, че имат загуби заради кибератаки. С 20% има увеличение на атаките спрямо 2021 г. В проучването на Министерството са участвали над 70 фирми. 60% от тях казват, че не извършват тест за сигурност на системите си. 44% от анкетираните са били обект на онлайн атака. Малко над 35 от участвалите в анкетата фирми са посочили, че правят обучения за киберсигурност на своите служители. 

Кибератаките са постоянни, напомня Петър Кирков, новият национален координатор по киберсигурността:  

„Всеки ден има нови атаки, включително тип – „разпределен отказ от услуга“, които в общия случай дори се регистрират в общественото пространство, просто защото с тези атаки се справят достатъчно бързо и досегашно добре“ казва Кирков и припомня кибератаката от средата на октомври срещу някои държавни институции.  

„Тя започна срещу държавни институции и не беше успешна. Заради това атакуващите промениха тактиката си и започнаха да атакуват включително медии, частни бизнеси и т.н. Ние нямаме разследващи функции, а по-скоро нашата работа е да защитаваме от кибератаки, да оптимизираме системата за защита, така че при кибератака да може да се възстановяваме - това така наречената киберустойчивост. Проблемът е, че все повече и повече имаме атаки, които са опит за постигане на политически цели с кибер средства“.

Кирков изтъкна, че дори и да са били успешни атаките от миналия месец, това само е щяло да затрудни достъпа до сайтове, а не да доведе до теч на лични данни и информация.

Как се защитава бизнесът? 

Проучването на министерството отчита, че бизнесът най-малко разчита на т.нар. системи за управление на регистри на събития, криптиране на данните или на договор с външна фирма. Част от фирмите посочват, че дори не използват средства за киберзащита. Основно се разчита на т. нар. „двуфакторна идентификация“, защитни стени и най-много - на антивирусни програми. След началото на войната в Украйна обаче работата с антивирусните програми стана също деликатен въпрос. Новият национален координатор по киберсигурността изтъкна: 

„Препоръката ни е в рамките на естествения процес на подмяна на този тип софтуер - всяка година трябва да се подменят лицензите – да се помисли дали да не се ползва друг тип софтуер, който не е свързан с Русия“.

Само експертиза за киберсигурността може да предостави Министерството на електронното управление на фирмите, обяснява и Министърът на електронното управление Георги Тодоров.  

„Наблюдаваме известно увеличение на кибератаките спрямо бизнеса, близо 20% спрямо същия период на миналата година. Най-вече идва оттам, че технологиите се развиват все по-бързо и продължават да се развият, а бизнесът, по отношение на охраната на своите системи не е толкова активен“.

Допитването до фирмите е показало, че бизнесът иска възможности за консултации с киберексперти, програми за финансиране на развитието на киберсигурността.

Статистиката на отдела за киберпрестъпления на ГДБОП посочва, че през 3-4 дни има компании, които губят по 50, 100, 300 000 евро в резултат на „фишинг“ атаки. Така наречения „сменен IBAN“ причинява множество щети.

Наскоро Европейската агенция за киберсигурност припомни, че повишените атаки от „отказ от услуга“ към фирмите се използва, за да се окаже натиск върху пострадалия, за да плати откупа при атака с криптиране на данните.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Възпоменателен митинг в памет на Георги Бенковски в местността „Костина“ на с. Рибарица.

Край Тетевен отбелязват 148 години от гибелта на Георги Бенковски

В местността "Костина",  край тетевенското село Рибарица, с възпоменателен митинг, ще бъде отбелязана паметта на Георги Бенковски и на загиналите по време на Априлското въстание. Поводът е 148-годишнината от гибелта на революционера. Възпоменателният митинг пред паметника на Георги Бенковски ще започне в 11.00 ч. Участие в него ще вземат..

публикувано на 25.05.24 в 08:29

Светият Синод решава: Арсений или Герасим ще е новият Сливенски митрополит

На заседание на Светия Синод на Българската православна църква ще бъде разгледана документацията от провелия се на 19-ти май епархийски избор за Сливенски митрополит. Тогава епископите Арсений и Герасим бяха избрани от епархийските избиратели в Сливен, като един от двамата се очаква да бъде посочен утре от Св. Синод за Сливенски владика...

публикувано на 25.05.24 в 08:15

МЕУ приключва процедурата по удостоверяване на машините за вота 2 в 1

Днес Министерството на електронното управление приключва процедурата по удостоверяването на машините за изборите на 9 юни. В процеса на проверка на софтуера и хардуера им участваха Институтът по метрология и Институтът по стандартизация. Днес започва процедурата по доверено изграждане на софтуера, който ще се инсталира на машините за..

публикувано на 25.05.24 в 08:05

Изтичат сроковете за подаване на заявления за гласуване с подвижна секция и по настоящ адрес

Изтича срокът за подаване на документи от хора с увреждания, които искат да гласуват с подвижна избирателна комисия на изборите на 9 юни. Документи могат да бъдат подавани и по електронен път, като в този случай не се изисква електронен подпис. До днес в общините може да се подава и заявление за гласуване по настоящ адрес. Това..

публикувано на 25.05.24 в 08:01

Радев на двудневно посещение в Унгария

Президентът Румен Радев ще бъде на официално посещение в Унгария днес и утре. Българският държавен глава ще бъде посрещнат с официална церемония от унгарския си колега Тамаш Шуйок. Двамата ще проведат среща "на четири очи" в президентския дворец в Будапеща. Задълбочаването на двустранните отношения между България и Унгария в областта на..

публикувано на 25.05.24 в 07:57

САЩ запазват позицията си против израелската военна операция в Газа

Съединените щати остават на позиция против израелската военна операция в граничния град Рафах, потвърди първият американски дипломат Антъни Блинкън. По-рано Международният съд на ООН разпореди на Израел незабавно да прекрати офанзивата си в Рафах, като определи хуманитарната ситуация като "катастрофална".   Американският държавен секретар..

публикувано на 25.05.24 в 07:51

НС е домакин на пролетната сесия на Парламентарната асамблея на НАТО

Народното събрание е домакин на пролетната сесия на Парламентарната асамблея на НАТО, която ще се състои от днес до 27 май. Очаква се за заседанието на Асамблеята да пристигне генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг.  В събота и неделя ще заседават комитетите – по икономика и сигурност, по наука и технологии, демокрация и политически..

публикувано на 25.05.24 в 07:34