За славната история на България и за формирането на уникалната българска култура в Средновековието, която ни поставя на картата на света научаваме чрез ръкописите, достигнали - макар и малко, до наши дни. Малка част от тях са в страната ни, повечето са пръснати по света. Един от най-вещите ни медиевисти - експертът по старобългарска литература проф. Анисава Милтенова от БАН, се е заела с нелеката задача да подреди, опише и каталогизира разпилените извън страната творби, за да улесни изследванията на учените. Това е проект по инициатива на ЮНЕСКО и се осъществява у нас като част от програма "Наследство Бг" на Министерство на образованието и културата.
"От българска страна проектът е започнат в Института за литература в секцията по стара българска литература и е индивидуален проект мой и на колегата Екатерина Тодорова“.
Въпреки забавянето, първият етап от програмата "Наследство БГ" вече е факт:
„Като направихме този анотиран индекс първо за най-ранните глаголически и кирилски ръкописи от 10 до 13 век, защото те са обозрим брой. Следващият етап е свързан с ръкописите от 14 век, които са доста повече".
Колко ръкописи от този период познаваме?
"Тези от 10 до края на 13 век са около 10".
Къде има най-много наши ръкописи?"Най-много ръкописи има на територията на Русия и това се знае, защото още през 14 век, когато навлизат османските пълчища в българските земи една голяма част от монасите бягат от нашите земи и заедно с това изнасят ръкописите, но те не отиват направо в Русия, те отиват в територията на днешна Румъния - Влашко и Молдова, където в определени манастири, които те основават се съхраняват части от това богатство. Но в един момент от тези манастири ръкописите продължават да пътуват и попапад в Русия. Другият път на попадане в Русия е чрез Света гора и чрез Атонските манастири.
Други са си купували ценните артефакти. Такъв е случаят с уникалното Лондонско четвероевангелие - ръкописът с изящните миниатюри и портрета на цар Иван Александър и семейството му:
Тези ценни писмени свидетелства понякога са събирани заради любопитството на учените. Пример можем да дадем със Супрасълския сборник - най-ранният кирилски ръкопис с жития на светци, от 10 век, той е и най обемният. Сега е разделен на три части - една е в Полша, друга в Санкт Петербург, трета в Любляна. До 1847 г. е бил цял, когато попада в колекцията на князете Замосйки.
Ценни български ръкописи се откриват дори в Египет - на територията на Синайския манастир "Света Екатерина".
Дигитализирани копия на цялата славянска сбирка от Синайския манастир има на две места - в Конгресната библиотека във Вашингтон и в библиотеката на БАН. Но през 19 век нещата не стоели така - знаменитият учен Успенски се завръща от Синай с колекция от ценни ръкописи:
Над 150 се записаха за летните занимания в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян. "Ваканция в музея, научи българското" ще продължи до 25 юли. Заниманията са за деца от 6 до 12 години. Най-интересното е да готвят родопски ястия, разказва Валентина Василева – директор на музея в Смолян. "Залагаме както на традиционни..
Град Левски отбеляза тържествено годишнината от рождението на Апостола на свободата Васил Левски. В честването се включи и президентът Румен Радев. В общината отбелязват и 80 години от обявяването на селището за град. Към събралото се множество тази вечер президентът Румен Радев се обърна с думите: "Историята помни ентусиазма и..
Може би за социалните служби Асаф Ясур да е инвалид,но той е параолимпийски състезател по таекуондо, двукратен световен шампион, двукратен европейски шампион и олимпийски шампион от Париж. Дори в момента е на състезание в Корея - родината на този спорт. На конференция на медицинските сестри и брата на Израел за ролята на медиците в неговия..
С фокус върху паметта, справедливостта и бъдещето Турция отбеляза тази седмица 9 години от неуспешния опит за преврат в страната. Какво е отношението към събитията от 15-и юли 2016 г. близо десетилетие по-късно - можете да чуете в репортажа на специалния пратеник на БНР в Турция Мария Петрова. Това, което можете да чуете в началото на репортажа,..
Какво кара чужденци с различни професии и съдби за учат български език? Как една молдовка сбъдна мечтата на покойните си баща и свекър, които не са успели да целунат българската земя приживе? Защо любимата песен на млад полски славист е “Една българска роза”? Тези лични истории на участници в 48-ия Международен семинар по българистика на..
"Когато снимам, не си гледам фотоапарата. Разчитам на това, което съм заснел. То е усещане – още в момента разбираш, че си направил хубав кадър . Има кадри, които си стоят в главата ми, и чакам с нетърпение момента, в който ще отворя компютъра и ще видя какво съм направил." Това разказа пред БНР авторът на проекта "Хората на София" ("People..
Подаваш сигнал срещу пиян шофьор и се превръщаш в мишена на съдия – това се случва на Анна Адамова, юрист и доктор по конституционно право. Преди 3 години по подаден от нея сигнал идва дежурен екип от 8-о РУ в София, викат КАТ и вземат книжката на водача поради отказ да даде проба за алкохол. Самият водач и партньорката му тогава..
Убеден съм, че има обществена потребност за отделянето на горския сектор в самостоятелно ведомство с неговите отговорности. България все още е за..