"Достатъчно ясно е какво имаме и с какво въоръжение разполагаме. От 2021 г. България разполага с основен документ - Програма за развитие на отбранителните способности".
Това заяви пред БНР Ангел Найденов, министър на отбраната през 2013-2014 г. и подчерта, че България не е неутрална държава, а участва във вземането на решения като част от т.нар. формат "Рамщайн" заедно с още 60 държави и международни организации, осигуряващи военно-техническа помощ за Украйна, която вече надхвърля 126 млрд. долара:
"България подкрепя санкциите срещу Русия и като част от ЕС страната ни е част от страните, подкрепили създаването на специален фонд, чрез който се осъществява финансирането на военни сделки за Украйна".
Ангел Найденов отбеляза като плюс на проекта за решение за предоставяне на въоръжена помощ за Украйна, дебатиран в парламента, това, че народните представители не се фиксират върху конкретно въоръжение или оръжейни системи или платформи:
"Второ - изисква се преди да бъде внесено конкретно предложение преглед и оценка от страна на Министерски съвет на възможностите на българската армия. Трето - дава се възможност, паралелно с предоставянето на въоръжение и бойна техника, да се ускори процесът на превъоръжаване на българската армия, ако разговорите и консултациите със западните ни съюзници се увенчаят с успех. От това зависи доколко и в каква степен можем да получим компенсиращи оръжейни системи".
Ангел Найденов подчерта, че риск да се увеличи дефицитът в отбранителните ни способности съществува, ако не се намери вариант да се компенсира предоставеното на Украйна въоръжение и оръжейни системи.
Той даде пример със Словакия, която предостави на Киев своите зенитно-ракетни системи, част от системата за ПВО и това беше заместено с разполагането у тях на системи "Пейтриът" от Нидерландия и Германия:
"Те не стават собственост на Словакия, но осигуряват противоракетната и противовъздушната отбрана, докато Словакия добие собствени".
Найденов посочи и още два варианта - кръгови сделки, каквито се осъществяват между Гърция и Германия, както и трети вариант - след предоставяне на въоръжение на Украйна да се стартират процедури по закупуване на ново, като финансирането може да е през фондове на ЕС, НАТО или на отделна страна членка.
"Нямаме гаранция, че това ще стане и ще получим модерна техника за нашата армия. Не съм оптимист по отношение на разговорите, които трябва да бъдат водени с партньорите ни за предоставяне на заместващи или компенсиращи способности. Аз съм резервиран към предоставянето на тежко въоръжение".
Според него БСП трябва да отговори как така приемат да се продава оръжие на Украйна, а не приемат да ѝ се дарява въоръжаване.
Интервюто на Даниела Големинова с Ангел Найденов в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
Европейският съюз ще трябва да ограничи вноса на китайски стоки, ако Пекин не предприеме реални стъпки към повече реципрочност в търговията. Това заяви председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен на срещата си днес в Пекин с президента на Китай Си Цзинпин. Търговският дефицит на Евросъюза с Китай през миналата година достигна..
Студентите, които тази сутрин излязоха на протест пред парламента срещу високите такси за платено обучение определиха като "компромисен вариант" окончателното решение на парламента за тяхното намаление с 40%. На първия си протест пред Ректората на Софийския университет на 9 юли те настояха за по-голямо намаление - в размер на 50%...
След осем последователни понижения Европейската централна банка остави без промяна водещите си лихви. Решението на Франкфурт бе очаквано от пазарите на фона на продължаващата несигурност в търговските отношения между Европейския съюз и Съединените щати. На редовната си пресконференция управителят на ЕЦБ Кристин Лагард подчерта, че..
Европейският съюз и Съединените щати са на една ръка разстояние до търговска сделка, обяви днес Еврокомисията. В същото време обаче 27-те страни членки одобриха контрамерки в случай, че не се стигне до споразумение до 1 август. Ако в такъв случай администрацията на Доналд Тръмп наложи 30-процентни мита на внасяните в Съединените щати..
Героизмът няма почивен ден дори когато си в отпуск. На 19-и юли младият пожарникар Марио Спасов, приятелката му и 5-месечното им бебе се връщат от почивка на морето, когато забелязват пожар край магистрала "Тракия". Докато чака своите колеги огнеборци да пристигнат, той започва да гаси пламъците сам със стелка от автомобила му. Марио..
Над 10 незаконни постройки в ромската част на пернишкия квартал "Хумни дол" са премахнати, съобщи секретарят на общината Мартин Жлябинков. Дейностите стартираха в края на юни и продължават и към момента. За някои от постройките, които се ползват и все още не са съборени, е дадена отсрочка. След като тя изтече, ще започне и тяхното..
Интегралният изпит е един правилен път за разрешаване на съществуващия казус със сравнително ниските резултати в областта математика и природни науки (STEM) и въобще въпроси, свързани с теста PISA. Това каза пред БНР Диян Стаматов , директор на 119-то училище в София и председател на Съюза на ръководителите в системата на народната просвета...
" Самоубийството може да бъде израз на много неща , но като че ли на първо място бих могъл да кажа, че самоубойството е израз на екзистенциална..
"Фактът, че се приеха три от законопроектите с идеята да се намери общо решение за откриване на начин да се постигнат въпросните заплати, които се..
През 2020 г. протестът беше граждански, сега е политически ! Това мнение изказа пред БНР адвокат Николай Хаджигенов от "Ние идваме", част от т.нар...