Сграфито паното и къщата са по пътя на туристите във Велико Търново, които коментираха:
„Паната са прекрасни. Със сигурност трябва да бъдат поддържани историческите паметници, защото историческата памет е много важна“.
„Навсякъде е трудно“.
„Градът е много хубав, ние затова сме дошли. Много изоставени сгради има, това ни направи впечатление“.
Четири са запазените сграфито пана във Велико Търново. В края на Самоводската чаршия и връзката ѝ с ул. „Опълченска“ паното е за ремонт и е в най-тежко състояние. Сграфито паното на ул. „Стефан Стамболов“ вече е сериозно компрометирано след неговата реставрация, коментира главният архитект на Велико Търново Николай Малаков:
„От известно време и ние сме притеснени от този факт. Това нещо се получава, тъй като сграфитото е разположено върху сграда, която е частна собственост, община Велико Търново преди време отдели не малко средства за възстановяването на това сграфито пано. Проектът, който предвижда възстановяване на сградата, е съгласуван с Министерството на културата и с Националния институт за паметници на културата. Предвижда се изграждане на нов стоманобетонов скелет вътре в самата сграда, за да не се наруши автентичният облик на сградата“.
Ремонтът е законен, но няма как да става по-бързо, къщата има и три етажа под нивото на улица „Стефан Стамболов“, коментира главният архитект на Велико Търново Николай Малаков и уври, че по време на ремонта допълнително е укрепна стената на сградата, върху която е сграфито паното „Стражите“:
„Възстановяването и строителството се извършва изключително само ръчно. Технологично, за да се направи покривът и вътрешната конструкция на сградата, беше необходимо да се разпокрие покривът и всички материали да се спускат през покрива, за да стигнат на три нива под нивото на улицата. След завършване на покрива и фасадата на сградата се предвижда да се почисти и реставрира фасадата“.
Да имаш къща паметник на културата не е лесно и евтино, но и отговорността към обществото, когато имаш произведение на изкуството върху имота си, е не по-малка.
Повече можете да чуете в звукови файл.На 3 декември над 100 държави ще отбележат Щедрия вторник, празник на дарителството и доброволчеството. България ще се включи в инициативата за седми път. Официален партньор на глобалното движение у нас е Фондация „BCause“. Тази година в кампанията се включва и фондация "Мечтатели - Създатели". Фондация "Мечтатели-Създатели" #SwimForAll..
Проф. д-р Людмил Вагалински е ръководител на разкопките на Хераклея Синтика от Националния археологически институт с музей към БАН. Хераклея Синтика се намира в долината на река Струма, на около 2 км северозападно от град Рупите и на около 10 км от Петрич. Последните открития на археолозите и намирането на двете 2-метрови статуи предизвикаха..
Кой е изобразен на великолепната и много добре запазена първа статуя , открита това лято в античния град Хераклея Синтика? Има ли връзка между нея и втората скулптура, която тепърва ще се реставрира и все още се проучва? Четири месеца след разкритото от археолозите екипът, макар и предпазливо, даде първите сигурни отговори на среща в..
От грижа за паметта – така Калин Сърменов, директор на Сатиричния театър "Алеко Константинов", мотивира решението снимките от хиляди постановки да бъдат сканирани във възможно най-високо качество, възстановени и показани . Това са образите на хората, изградили името на Сатирата. За Сърменов е добре да са познати на новите поколения..
Бойко Чавдаров е гост в рубриката "Америка- илюзии и реалности ". От България през Япония и Канада до Америка. С мечта да се завърне отново в Родината! "Имаше период ,когато ако ме попитат какъв съм, беше ми трудно да отговоря. Живеейки на 3 континента в 4 държави, просто се чувствах като човек на света. Това ми разшири кръгозора и мисленето..
Изложбата, посветена на 70 години от създаването на Европейската лаборатория по физика на елементарните частици и 25 години от членството на България в научна организация, отваря врати днес. Домакин е Физическият факултет на Софийския университет. Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до..
На 14 ноември отбелязахме Световния ден на диабета . Във Велико Търново организираха събитие, на което граждани облякоха сини дъждобрани и се хванаха за ръце в кръг, за да изразят своята съпричастност към децата и възрастните с това заболяване. Всеки трети българин между 60 и 69 години е с диабет 45% от хората с диабет не..
Имаме абсурди – вторият иска лидерска среща с първия и в същото време не го признава за лидер. За какво е тогава лидерската среща? Това каза..
Със съмишленици обмисляме създаване на политически проект , когато сме готови - тогава ще го обявим. Това каза пред БНР Корнелия Нинова, бивш..
И шестият опит да бъде избран председател на 51-вото Народно събрание се провали. Нито един от предложените четирима кандидати не успя да събере..