"Човек трябва да си познава миналото и историята на собствената култура, за да бъде по-убедено действащ и в съвременните ситуации. Правителствата се сменят, но културата остава, езикът остава, азбуката ни остава, разпространили сме кирилицата на много места по света, после и около това възникват политически проблеми. България познава историята и езика си, но далеч не всичко, което ние специалистите знаем, се знае от хората. Много неща остават само в нашите трудове и това е друг проблем - недостиг на научно-популярна литература по тези въпроси".
Това каза пред БНР проф. Красимир Станчев, преподавател по славянска филология в Трети Римски университет, който ще участва в Международен форум за кирилицата "И ний сме дали нещо на света", организиран от вицепрезидента Илияна Йотова.
Събитието ще се състои в понеделник, 7 ноември, от 9:00 ч., в зала 6 на Националния дворец на културата, съобщиха от кабинета на вицепрезидента.
Целта на форума, който ще събере известни учени българисти от Австрия, Белгия, Германия, Гърция, Италия, Литва, Полша и Сърбия, както и български медиевисти, е да постави акцент върху българския принос за спасяването на делото на Кирил и Методий и техните ученици, създаването и разпространението на кирилицата в славянския свят.
Докладите ще разгледат кирилицата не само като графична система, а и като емблема на православната славянска книжовност. Наред с историческите корени, ще се разискват и перспективите пред българистиката. Събитието ще завърши с кръгла маса на тема “Кирилицата в XXI век”.
По думите на проф. Красимир Станчев този форум е едно връщане към традиции, които от близо 40 години не са се провеждали в София:
"Да си поговорим за кирилицата, за нейното разпространение и за нейната родина, която е България, ние си го знаем, но не всички го знаят и не всички го признават. По повод на кирилицата, да поговорим и за българистиката, за изучаването на българската и стара, и нова култура в света, която по ред причини се е свила доста през последните няколко десетилетия на терена за преподаване и научни изследвания върху българския език и литература".
Той подчерта, че преди 30-40 години по света е имало около 200 лектората по български език, а сега са по-малко от 40, като не за всички има кандидати.
Интервюто на Явор Стаматов с проф. Красимир Станчев в предаването "Неделя 150" можете да чуете от звуковия файл.
Дори да се увеличи бюджетът на БНР, ако МФ намери пари отнякъде, проблемът следващата година ще е същият. Защото, ако няма промени, Радиото не може да функционира по начина от преди 1989 г., във всичките му аспекти . Хубаво е да се модернизира и оптимизира, препоръча председателят на парламентарната комисия по култура и медии Тошко Йорданов..
На площад "Св. Петър" в Рим се отслужва литургичната церемония, с която официално се открива папството на Робърт Франсис Превост или папа Лъв XIV, както избра да се нарича 69-годишния американски кардинал. Присъстват над 150 официални делегации и 250 000 граждани. Преди началото на литургията папа Лъв XIV обиколи с папамобил площад "Св...
Светлинно шоу с дронове над Акропола в Атина предизвика остра реакция в Гърция. Прокуратурата започна разследване. Министерството на културата отправи иск в съда за разследване на случая след реклама на известна фирма за спортно облекло на фона на Акропола. Гръцките археологически паметници не са място за реклама на стоки, заявиха депутати...
Преди началото утре на ключовата среща на върха между Обединеното кралство и ЕС, британският премиер Киър Стармър заяви, че по-тесните връзки с ЕС ще бъдат полезни за работните места, финансите и границите на неговата страна. Британското правителството ще бъде домакин на лидерите на ЕС в Лондон в понеделник като част от усилията си за..
"Тезата на президента не стана ясна. Спекулираше се от множество говорители, за да може тя да бъде заглушена". Това заяви пред БНР Антон Кутев, бивш съветник на президента Радев. Президентът ще сезира Конституционния съд заради отказа на Народното събрание да бъде организиран референдум с въпрос: "Съгласни ли сте България да въведе единната..
Гърция започнаха да прилагат ограниченията за паркиране на каравани и кемпери и да глобяват туристи. Туристи от област Месиния и от град Навпактос са глобени, защото са паркирали кемпер на плажа. Съгласно новата наредба е забранено тези превозни средства да се паркират в близост до морето, в обществени горски терени, до археологически обекти...
Хубавото би било за въвеждането на предмета "Добродетели и религия, че ще има един стандарт – една учебна програма и учениците във всички училища ще го изучават и целенасочено ще им се обърне внимание на тези човешки ценности и добродетели. Аз познавам много директори и учители и не познавам директор и учител, който да не се опитва да..
Битката за дневния ред в България предопределя следващите конфигурации за управление . Това заяви пред БНР Крум Зарков, вече бивш секретар по..
Два месеца преди Доналд Тръмп да влезе в Белия дом имах информация, че се водят тайни преговори между Китай, Русия и Тръмп . Това каза пред БНР..
Русия е на военни релси. Не иска спиране на бойните действия, нито мирно споразумение. Това гласи гледната точка на бившия министър на отбраната..