"Антон Дончев - академик и писател, роден на 14 септември 1930 година в Бургас, завършил е гимназия във Велико Търново и право в Юридическия факултет на Софийския университет "Свети Климент Охридски". По-късно се отказва от съдийството и се заема с писане. Започва литературната си дейност във Великотърновския литературен кръжок, печата разкази, очерци и репортажи в различни вестници. Основно място в творчеството му заемат историческите романи", каза за БНР Дарина Славова, от отдел "Краезнание" в Регионалната библиотека „Николай Вранчев“ в Смолян.
Много може да се говори за Антон Дончев, но любопитно би било да се разкаже за първата му и последна среща с Родопа планина и нейните обитатели, каза директорът на Регионалната библиотека „Николай Вранчев“ в Смолян Светлана Хаджиева:
"През далечната 1963 година заедно с група творци той за пръв път идва в Момчиловци. Тогава младият писател Антон Дончев е настанен в къща, където среща мистичната Елица. На сутринта възрастна жена казва, че няма такова момиче в Момчиловци. Въпреки че я търси десетилетия не попада на нито една следа, че такова момиче е съществувало. Едва преди десетина години Антон Дончев разбира случайно от тогавашната кметица на Смолян Дора Янкова, че е имало такава жена, но са ѝ казвали Йелица".
В интервю през 2011 г пред Елена Алекова, Антон Дончев споделя за процеса за написване на книгата „Време разделно“ Как написах книгата?, допълва Дарина Славова от Регионалната библиотека
"Три пъти я започвах, първия път ме завари една невероятна зима с цял метър сняг. В София цъфтят дървета и цветята, аз отидох в Родопите, а там падна сняг до кръста. Върнах се обратно, втори път отидох, хвана ме бъбречна криза".
Може би не случайно последната му среща с хората от Родопа планина е на 15-тата юбилейна церемония по отличаване на достойните българи на годината, която се организира от вестник "24 часа" на 6 март 2017 г., каза още директорът на библиотеката Светлана Хаджиева.
"Тогава академик Антон Дончев връчва награда на група ученици от Момчиловци, които са номинирани за достойни българи за това, че даряват над 3 хиляди лева на болни хора за обновяването на 180-годишния храм "Свети Константин и Елена". За храма те даряват парите, след като участват в Богоявленската надпревара за кръста в Момчиловци. Той казва - "Аз лично трябва да благодаря на тези деца, защото Момчиловци ми отвори душата за Родопите".
Повече можете да чуете в звуковия файл.
Журналстът Николай Барулов описва своята работа като "далеч от консерватизма на класическата телевизия". Той е фриланс режисьор и видео журналист с над 20 годишна кариера в телевизията. В професионалния си път минава и през кореспондент във Великобритания. Николай Барулов дойде в Автономията за да разкаже за тръпката, която ускорява пулса..
Певицата Катя Близнакова, която преди години изпя народната песен "Лиляно, моме" - песента, която се превърна в нейна емблема и стана любима на поколения българи - тази усмихната и пламенна певица гостува на "Нощен хоризонт" . Тя споделя за музиката и песните си, за срещите ѝ с публиката, за колекцията ѝ от ангели - пазители , както и за..
Жаклин Прейс е талантлива млада българска цигуларка , която от 7 години е част от Белгийския национален оркестър . От 2018 година нашата сънародничка живее в Брюксел, но периодично се връща и в България, когато има покани за участия в концерти. В работата си като оркестрант Жаклин се среща със солисти и диригенти от цял свят , сред..
Наталия Цекова е актриса с горещо сърце. Тя е от хората, които вдъхновяват и даряват криле на другите, за да могат да летят върху мечтите си. Наталия Цекова сбъдва детската си мечта да играе на сцена. Когато е била на 10 години, е решила, че ще стане актриса. Призвана е за това. Вярва, че е родена, за да бъде актриса. "Определено беше..
Иван Въжаров е майстор на спортния бридж, играе този олимпийски спорт повече от 40 години. Той е треньор на млади бриджьори - шампиони. Създател е на кръстословици. Участвал е във викторини и в "Минута е много". Дълго време е бил спортен журналист. Като студент в първи курс се е запалил по спортния бридж. Стига до младежкия..
"Тук са вманиачени по традициите и миналото и всичко е наопаки. Навсякъде другаде да свириш на китара ще е твой плюс. А тук китара…?! Управителите настръхват. "Твърде модерно е, на туристите няма да им хареса." Миналата есен си купих една стара джазова кухарка с кръгъл отвор, дето ще речеш, че е точно като..
Тя е вдъхновяваща, цветна, усмихната и вечно търсещ творец . Печели престижни награди като художник, но и притежава рядкото умение да работи с деца. Творчески ги провокира да виждат красивото навсякъде , което остава за цял живот. Тя е Майя Ананиева -гост на рубликата "Горещо сърце". Вече 35 години нейната школа "Колорит" кара..
Една от най-вълнуващите книги, които прочетох в последно време е "Вода"- творба на може би най-популярният съвременен ирландски писател Джон Бойн. Може..
Единственият изход е отстраняване на президента , изказа мнение пред БНР икономистът Красен Станчев. В предаването "Преди всички" той коментира..
Ако си политик, който иска да има политическо бъдеще, ще следваш мнозинството от българските избиратели. В чл. 1 от Конституцията пише, че решенията..