"Антон Дончев - академик и писател, роден на 14 септември 1930 година в Бургас, завършил е гимназия във Велико Търново и право в Юридическия факултет на Софийския университет "Свети Климент Охридски". По-късно се отказва от съдийството и се заема с писане. Започва литературната си дейност във Великотърновския литературен кръжок, печата разкази, очерци и репортажи в различни вестници. Основно място в творчеството му заемат историческите романи", каза за БНР Дарина Славова, от отдел "Краезнание" в Регионалната библиотека „Николай Вранчев“ в Смолян.
Много може да се говори за Антон Дончев, но любопитно би било да се разкаже за първата му и последна среща с Родопа планина и нейните обитатели, каза директорът на Регионалната библиотека „Николай Вранчев“ в Смолян Светлана Хаджиева:
"През далечната 1963 година заедно с група творци той за пръв път идва в Момчиловци. Тогава младият писател Антон Дончев е настанен в къща, където среща мистичната Елица. На сутринта възрастна жена казва, че няма такова момиче в Момчиловци. Въпреки че я търси десетилетия не попада на нито една следа, че такова момиче е съществувало. Едва преди десетина години Антон Дончев разбира случайно от тогавашната кметица на Смолян Дора Янкова, че е имало такава жена, но са ѝ казвали Йелица".
В интервю през 2011 г пред Елена Алекова, Антон Дончев споделя за процеса за написване на книгата „Време разделно“ Как написах книгата?, допълва Дарина Славова от Регионалната библиотека
"Три пъти я започвах, първия път ме завари една невероятна зима с цял метър сняг. В София цъфтят дървета и цветята, аз отидох в Родопите, а там падна сняг до кръста. Върнах се обратно, втори път отидох, хвана ме бъбречна криза".
Може би не случайно последната му среща с хората от Родопа планина е на 15-тата юбилейна церемония по отличаване на достойните българи на годината, която се организира от вестник "24 часа" на 6 март 2017 г., каза още директорът на библиотеката Светлана Хаджиева.
"Тогава академик Антон Дончев връчва награда на група ученици от Момчиловци, които са номинирани за достойни българи за това, че даряват над 3 хиляди лева на болни хора за обновяването на 180-годишния храм "Свети Константин и Елена". За храма те даряват парите, след като участват в Богоявленската надпревара за кръста в Момчиловци. Той казва - "Аз лично трябва да благодаря на тези деца, защото Момчиловци ми отвори душата за Родопите".
Повече можете да чуете в звуковия файл.
Любовта е чувство, вдъхновение, културен феномен. Но можем ли да я разгледаме и през призмата на науката – какво всъщност се случва в мозъка , какви процеси протичат в него, когато човек обича, когато изпитва привързаност, страст, привличане? Или иначе казано – какво още не знаем за невробиологичните механизми на любовта ? " Любовта е едно от..
Калина Канева е българска учителка, журналистка , авторка на изследователски и публицистични книги и материали. Главната тема в нейното творчество са са руско-българските културни и исторически връзки. Работила е в издания като в. "Антени". Част от най-известните и трудове са "Симетрия на времето. Срещи и разговори с акад. Дмитрий Лихачов"..
В рубриката "Горещи сърца" ще влезем в тъкачен стан, за да се убедим колко важно е да не изпускаш нишката. И това е валидно и за живота, и за тъканите. "Като се скъса основата и веднага се получава дупка. Така е и в живота." В нашия свят, залят от фабричен текстил, героят ни в "Горещи сърца" тъче на бабиния му стан. Ангел Милчев е един от малкото..
Александър Симеонов е от Плевен , занимава се с музика от дълги години и е вокалист на плевенската група "Страйкърс" . Другото признание за него идва от работата му като детски учител в Детска градина "Надежда" . Какво музикално предизвикателство е подготвил, как децата му влияят за творчески идеи и за още неща от живота: "От дълги години се..
Краткият февруари е винаги изненадващ, винаги динамичен. Носи със себе си много нова енергия, която събужда природата и я води към пролетта. Неговият ритъм напомня за звука на цигулката , ту остър и силен, ту мек и нежен. Може би точно така публиката в големите концертни зали в Париж и Рим, Мадрид и Берлин се е наслаждавала на звука на..
Педя човек - лакът брада си има нов дом - Къщата на куклите. Арт-Къща с музей „Куклите” е уникален в България музей на куклите с над 3000 кукли, Творилница и парти център за рождени дни. Представени са порцеланови кукли, антикварни, ритуални, съвременни, марионетки, сувенирни кукли от България и от света, винтидж, колекционерски и др...
Тревожното е, че ученици в прогимназиална възраст използват вейпове. Това заяви пред БНР Асен Александров, директор на 51-во училище в София,..
Полицията в Благоевград обяви за издирване 39-годишна жена от село Аврамово, община Якоруда, и 7-годишния и син. Двамата са в неизвестност от 10..
" Европа ще се тръмпизира, въпросът е дали ще се тръмпизира докрай ". Това заяви пред БНР журналистът Мария Спирова, която живее в Лондон. Според..