Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В памет на академик Антон Дончев библиотеката в Смолян подреди витрини с възпомeнателни табла

Регионалната библиотека „Николай Вранчев“ в Смолян
Снимка: Регионалната библиотека „Николай Вранчев“ в Смолян

В памет на академик Антон Дончев, Регионалната библиотека „Николай Вранчев“ в Смолян подреди витрини с възпомeнателни табла с кратки биографични данни за българския творец- издадени книги, филмография, награди и отличия.
Антон Дончев е почетен гражданин на Смолян, удостоен е със званието на 75-годишнината му. В информационната витрина са показани част от притежаваните от Регионална библиотека книги на автора.
На 92 години на 20 октомври 2022 г. почина авторът на историческия епос „Време разделно”, писателят, който превърна историята в магия, сценаристът на няколко култови кино продукции, повествователят, сътворил дузина романи за българското недавна, гражданинът, роден в Бургас и оставил сърцето си в най-очарователните градове на България, написа в съобщение до медиите писателят Светозар Казанджиев, който е и председател на Дружеството на смолянските писатели. Антон Дончев е почетен гражданин на Велико Търново, където работи като млад съдия, на Бургас, Сливен, Перник и Смолян. Неотдавна Столичният общински съвет го удостои с почетното звание на София. Антон Дончев е носител на много отличия, но две блестят като искри върху литературната му корона: наградата „Балканика” и държавния орден „Стара планина”. Най-четената българска книга, отпечатана в 2,5 милиона екземпляра, преведена на 30 езика по целия свят - „Време разделно”, е написан за 41 дена в Пампорово, когато авторът ѝ е само на 33 години. За нас родопчани е исторически гъдел, че предтечите ни са главни герои в епоса „Време разделно”. Талантливото перо на Антон Дончев показа по вълнуващ и оригинален начин драматичната съдба на планинските хора и я съедини със съдбата на България и със съдбата на всички хора по света. Не от куртоазия, от уважение и преклонение пред дарбата на големия майстор на словото, Смолян го обяви за свой почетен гражданин. Така приюти в биографията си още един от най-личните мъже на България. Летописецът, който превърна историята в магия, написа още Светозар Казанджиев.
В специално подредения кът в смолянската библиотека, посетителите ще се запознаят с частица от неговия творчески свят.

"Антон Дончев - академик и писател, роден на 14 септември 1930 година в Бургас, завършил е гимназия във Велико Търново и право в Юридическия факултет на Софийския университет "Свети Климент Охридски". По-късно се отказва от съдийството и се заема с писане. Започва литературната си дейност във Великотърновския литературен кръжок, печата разкази, очерци и репортажи в различни вестници. Основно място в творчеството му заемат историческите романи", каза за БНР Дарина Славова, от отдел "Краезнание" в Регионалната библиотека „Николай Вранчев“ в Смолян.

Регионалната библиотека „Николай Вранчев“ в Смолян
Много може да се говори за Антон Дончев, но любопитно би било да се разкаже за първата му и последна среща с Родопа планина и нейните обитатели, каза директорът на Регионалната библиотека „Николай Вранчев“ в Смолян Светлана Хаджиева:

"През далечната 1963 година заедно с група творци той за пръв път идва в Момчиловци. Тогава младият писател Антон Дончев е настанен в къща, където среща мистичната Елица. На сутринта възрастна жена казва, че няма такова момиче в Момчиловци. Въпреки че я търси десетилетия не попада на нито една следа, че такова момиче е съществувало. Едва преди десетина години Антон Дончев разбира случайно от тогавашната кметица на Смолян Дора Янкова, че е имало такава жена, но са ѝ казвали Йелица".

В интервю през 2011 г пред Елена Алекова, Антон Дончев споделя за процеса за написване на книгата „Време разделно“ Как написах книгата?, допълва Дарина Славова от Регионалната библиотека

"Три пъти я започвах, първия път ме завари една невероятна зима с цял метър сняг. В София цъфтят дървета и цветята, аз отидох в Родопите, а там падна сняг до кръста. Върнах се обратно, втори път отидох, хвана ме бъбречна  криза".

Може би не случайно последната му среща с хората от Родопа планина е на 15-тата юбилейна церемония по отличаване на достойните българи на годината, която се организира от вестник "24 часа" на 6 март 2017 г., каза още директорът на библиотеката Светлана Хаджиева.

"Тогава академик Антон Дончев връчва награда на група ученици от Момчиловци, които са номинирани за достойни българи за това, че даряват над 3 хиляди лева на болни хора за обновяването на 180-годишния храм "Свети Константин и Елена". За храма те даряват парите, след като участват в Богоявленската надпревара за кръста в Момчиловци. Той казва - "Аз лично трябва да благодаря на тези деца, защото Момчиловци ми отвори душата за Родопите".

Повече можете да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Радостина Билярска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Денислава Пеевска е горещо сърце, отдадено на изкуството

В звуковия файл ще чуете тоновете на едно горещо сърце, отдадено на изкуството. В рубриката ни "Горещи сърца" днес гостува 29 годишната Денислава Пеевска от Враца. Тя е завършила джаз и поп пеене в музикалното училище във Враца и класическо пеене в Националната музикална академия " проф. Панчо Владигеров". Споделя, че животът й е музика, която..

публикувано на 15.12.24 в 06:32
София Стойнева

Учителката, която е кумир и пример, и вдъхновение за учениците си - сегашни и бивши

"Книгата се появи напълно закономерно в моя живот, защото аз съм пишещ човек , разказа в "Нощен Хоризонт" София Стойнева , учител по БЕЛ в Гимназията за преподаване на чужди езици в Перник, която представи дебютната си книга - "Нещо за подарък", сборник с разкази. Сборникът е с разкази, основаващи се на истории от реалния живот...

публикувано на 12.12.24 в 11:32
Феникс Върбанов

Феникс Върбанов с последна изложба срещу войната, създадена в ателието му в Париж

В свят, който става все по-свързан технологично, но все по-изолиран емоционално, изкуството остава онова необяснимо, но толкова необходимо средство за обогатяване на човешката душа . В тези мътни години, когато вместо да се обединяваме чрез модерните комуникации, често се оказваме по-далечни един на друг , изкуството се издига над..

публикувано на 11.12.24 в 10:10
Георги Илиев - кмет на район

Георги Илиев: Истината ще ви направи свободни

На 2 декември след дълго отсъствие, на поста си се завърна кметът на столичния район "Слатина" Георги Илиев . През месец юни след рязко влошаване на състоянието му, районният кмет бе приет в спешното отделение на Военно-медицинската академия. След прегледите и необходимите изследвания, бе установено наличието на 4 доброкачествени тумора в..

публикувано на 08.12.24 в 07:41
Снимката е илюстративна

Емануил Паташев, генерален секретар на "Каритас - България": Ние сме призвани за правим добро!

" Самотата убива човека , а тези хора ни помагат много, мерят кръвно, пулс, помагат ми, чистят ни, нямам думи. Плачат и се радват с нас.. ., разказа  баба Весела от град Белене. Тя е над 80 годишна .  "Чувствам се добре, че тук в дома си, в селото, получавам тази грижа , защото тук лекар и аптека няма, сподели Кольо от село Шишманци , а той все..

публикувано на 04.12.24 в 11:09
Аспарух Лешников

Нова книга за Аспарух Лешников излиза в началото на 2025-а

Новата книга "Целувам ви, Аспарух Лешников" ще излезе от печат в началото на новата година. Автор е д-р Веселина Узунова. Тя е ползвала семейния архив, предоставен от внучката на известния певец - Джесика Лешников, която живее в Лондон и е оперна певица.   Когато четете книжката, ще имате възможност и да слушате известните шлагери на Аспарух..

публикувано на 02.12.24 в 10:07
Константин Анастасов - художник

Константин Анастасов: Изкуството е най-добрата дипломация

Гост в рубриката „Горещо сърце“ е пазарджишкият художник Константин Анастасов.   Неговото много спектърно творчество провокира различна публика, включително и детската, която го дарява с много емоции и непринуденост.   Константин Анастасов е носител на таз годишната национална награда на СБХ в раздел карикатура.  Той е автор на много творчески и..

публикувано на 01.12.24 в 08:09