В САЩ днес избират Камара на представителите, една трета от Сената, както и законодателни органи и губернатори в редица щати.
Резултатите от вота неминуемо ще окажат силно влияние върху следващите две години от президентството на демократа Джо Байдън и неговата политика, включително противопоставянето му на руската агресия в Украйна.
Българското Национално Радио ще следи вота на място от Джорджия - щат, който е един от ключовите. В щата двата основни кандидата за сенаторско място – на демократите и на републиканците са с много близки прогнозни резултати, като изходът от този вот може да реши дали демократите губят мнозинство в Сената.
В Джорджия се провеждат избори и за губернатор. Републиканецът Браян Кемп и демократът Стейси Ейбрамс отново се изправят един срещу друг. При предишните избори Кемп спечели с минимална преднина.
Като губернатор Кемп е известен с това, че отказа да се включи в хора от гласове за преобръщане резултата от изборите за президент през 2020-а, спечелени от Джо Байдън.
Вчера в Атланта той атакува опонента си с това, че нейните предложения биха наранили щата:
"Стейси Ейбрамс каза, че Джорджия е най-лошия щат в страната, в която живеем. Ние имаме друго усещане. Ние усещаме, че това е най-добрият щат за живеене, за работене и за отглеждане на семействата ни. И искрено казано това е така, защото сме се противопоставяли на Ейбрамс".
На тези избори Кемп залага на работата си по време на пандемията от Covid-19 и по-конкретно на мерките, които доведоха до отваряне на училища и бизнеси в ранните етапи на пандемията, когато много губернатори не посмяха да направят това.
В един от последните опити да призове за повече гласоподаватели Кемп подчерта свои успехи по време на мандата си:
"Икономиката на Джорджия бе много силна въпреки двете години на глобална пандемия. (Отбелязахме) най-много работещи в щата. И две последователни години с работни места и инвестиции, които буквално отиват във всички части на щата така че граждани имат икономически възможности независимо от квартала и пощенския си код".
Стейси Ейбрамс иска да начертае нова посока за Джорджия. Един от приоритетите й е гарантиране правото на аборт след падане на протекциите за процедурата с решение на Върховния съд.
Кемп обаче смята, че Ейбрамс ще изпълнява сляпо политиките от Вашингтон. Докато тя го атакува като казва, че сега в Джорджия има по-малко права от преди.
"На над 65 хиляди правото им на глас бе оспорвано само през тази година, заради закона на Брайън Кемп. И за това утре в жегата ако трябва да стоите на опашка в продължение на над 2 часа се надявам да сте си взели вода, защото Брайън Кепм направи нелегалнотова някой да ти донесе чаша вода".
Става дума за приетият миналата година закон, който налага рестрикции при гласуването с мотива на републиканците, че така се гарантира намаляване на възможността за измами. Сред положенията в закона са намаляване на местата, където предварително могат да се пуснат бюлетини и забрана даването на вода или храна на тези, които чакат по опашки да се гласува. За демократите подобни мерки потискат вота особено на малцинствата.
Наред с критиките спрямо този закон вчера в Атланта Ейбрамс каза, че покачването на икономическите показатели при Кемп е било за сметка на достъпни услуги като здравеопазване. Tя посочи, че шест болници са затворили врати по време на мандата му:
"Атланта Медикъл Сентър оцеля 120 години, но не успя да оцелее 4те години на Брайън Кемп. Нашето здравеопазване не трябва да е на системи. Неговата кариера би трябвало да е".
И двамата кандидати се надяват на рекордно голяма избирателна активност и очакванията може да се сбъднат като се има предвид, че 2,5 милиона са предварително подадените гласове.
Репортаж на Младен Петков в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
"Жалката", както американският вицепрезидент Джей Ди Ванс определи Европа, се подготвя за сблъсък. Доналд Тръмп първи натисна спусъка в новата световна търговска война и докато преди обявяването на 2 април на списъка с митата Европейската комисия имаше колебание как да подходи към Вашингтон, сега подготовката на контрамерките е в ход. Разбира..
Броят на жертвите на опустошителното земетресение в Мианмар надхвърли 3300 души, 220 са обявени за изчезнали. Координаторът на ООН по спешната помощ Том Флечър прекара предишната нощ в град Мандалей, близо до епицентъра на труса. Той заяви, че хуманитарни и граждански групи са оглавили реакцията на земетресението, като подчерта тяхната смелост..
Спасителни археологически проучвания започнаха в района на античния град Хераклея Синтика. Те се провеждат заради разширяването на газопровода България - Гърция и се финансират от инвеститора на наша територия "Булгартрансгаз". Три екипа от Института по археология с музей към БАН са на място за теренните проучвания, съобщи..
Експерименталната методика за отчитане на отпадъци в Кюстендил вече работи, заявиха от общината. Над 3 хиляди индивидуални кофи за смет в Кюстендил и селата вече са с монтирани чипове Системата се отваря с чип, като се регистрира количеството смет, която се изхвърля. Системата не може да приеме повече от 35-литрова торба, така ще се..
Няма еднозначен отговор на въпроса дали присъдата срещу Марин льо Пен я отстранява окончателно от надпреварата за президент на следващите избори във Франция. Това поясни пред БНР Тони Николов, журналист, публицист, преводач, главен редактор на Портал Култура. Отговор ще има лятото на 2026 г. Тогава апелативният съд ще се произнесе,..
Национални дни на кариерата се провеждат днес в София, за да срещнат млади хора и студенти с бъдещи работодатели. Изложението се провежда за 24-ти път и до края на месеца ще посети още пет големи градове на страната. Национални дни на кариерата 2025 е едно от най-значимите събития в страната, посветено на професионалната реализация на младите..
Украйна съобщи за 18 жертви на руската атака с балистична ракета в Кривой Рог. Десетки са ранените. Русия твърди, че в Кривой рог е атакуван обект, в който е имало среща на украински военни с чуждестранни инструктори. От министерството на отбраната в Москва съобщиха също, че през нощта са свалени 49 украински дрона. Най-малко 14 убити и..
Това е един своеобразен данък, който хегемонът налага на света. Така п роф. Иво Христов, социолог и преподавател в Пловдивския университет, коментира..
Недостигът на медицински сестри у нас засяга цялата здравна система. Липсват около 30 000 медицински сестри . Това заяви пред БНР доц. Камелия..
"Очаква се новозеландско, дълбоко замразено агнешко, което вече е влязло в България. Вече е в пещерата на Али Баба, започват да го разфасоват ...