"Съмнявам се, че България е искала помощ, която Фронтекс (Европейската агенция за гранична и брегова охрана) е отказала. Според мен това изказване на президента Румен Радев не отговаря на реалността, тъй като има много ясно разписан механизъм. Има и в момента служители на Фронтекс, които от години указват подкрепа по различни операции на българските граници. Фронтекс ежедневно наблюдава българската граница и ако "Гранична полиция" поиска такава помощ, тя не може да бъде отказана. По-реалистично е, че българската "Гранична полиция" предпочита сама да охранява границите на държавата по различни причини. Една от водещите причини е, че това недопускане на мигранти - като се види група мигранти, тя бива отблъсквана и недопусната, което в България от години се смята за нормално, по европейските стандарти не може да бъде правено това, води се за недопустимо връщане. За да могат да не се допускат мигранти, Фронтекс не е предпочитан партньор".
Това каза пред БНР Филип Гунев, експерт по гранична и вътрешна сигурност на ЕС, бивш заместник-министър на вътрешните работи.
Според експерта техническите средства - доброто поддържане на оградата, на пътищата, като и системи за видеонаблюдение - биха заместили в много голяма степен липсата на достатъчно служители и биха помогнали за безопасната охрана на границата.
По думите на Филип Гунев има участъци от българската граница, които се охраняват по най-модерен начин:
"Включва камери, които могат да виждат в дълбочина на турска територия, по оградата има сензори, така че дори и да я среже някой, веднага постъпва сигнал, има камери, които засичат движение на хора, непосредствено до оградата, има хубаво изградени пътища, за да могат бързо да реагират служителите и да стигнат до мястото, където виждат, че ще има пробив, патрулират дронове".
Той подчерта, че през годините "Гранична полиция" не е успяла да убеди политиците, че трябва да се инвестират сериозни средства, за да може този модел на охрана да се разгърне по цялата граница:
"Всичко се прави на парче, като се чакат единствено пари от Европейската комисия. Ежегодно в бюджета на МВР не се отпускат средства, отпускат се едни 2 млн. лева за някакви неща по Шенген. Такива инциденти, като този с убития граничен полицай, се превръщат в политика, а не в политики. Искат се оставките на министъра и на главния секретар на МВР, а никой не казва, че ни трябват още 50 млн. лева на година, за да можем да инвестираме в охрана на границата по един модерен и цялостен начин. ... Трябва да се инвестира в технологични системи, които пазят живота и на граничните служители, и на мигрантите. Защото, ако вдругиден бъде застреляно сирийско бежанско семейство, скандалът ще е не само в България, а още по-голям. Тогава и оставките няма да помогнат".
Интервюто на Диана Янкулова с Филип Гунев в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.
От моловете увериха, че са удвоили охраната си . Това каза пред БНР Николета Атанасова, председател на Българската камара за охрана и сигурност, след проведената среща в Комисията по обществен ред и сигурност в СОС между охранителните фирми и мениджърите на търговските центрове в София. "Търговските центрове увериха, че още преди последните..
"Косъм" по екрана или фалшив QR код за измами при покупки или плащания - това може да се случи в набиращите скорост онлайн пазарувания преди празниците. Марио Радуков е от компания, чиято цел е да обучава служители на фирми да реагират адекватно при опит за онлайн измами и кибератаки. Пред БНР той разказа за нововъведенията на "предприемачите..
Мила Томова - Прусийска е добре познат педагог в Плевен, специализирала е в емблематични детски градини у нас и в Европа, в които се работи по метода Монтесори. Учила е в няколко европейски държави, след което създава в родния си град двуезиковата школа Къща на децата "Мила Монтесори". Често младите родители я търсят за..
Необходима е спешна реформа в районите за планиране в България . Сегашното райониране очертава все по-големи икономически дисбаланси в тях по отношение на безвъзмездната помощ от ЕС в изпълнение на кохезионната политика (на сближаване и преодоляване на икономическите дисбаланси). Проблемът е огромен в Югозападния район за планиране, в който е и..
"Недоверието в институциите е повсеместно. Това е пагубно за една държава", заяви пред БНР бившият министър на земеделието Кирил Вътев относно проблема с чумата по овцете и последвалите протести на фермери. "Всяка страна в ЕС има референтна лаборатория. Всички тези национални референтни лаборатории имат ежегоден крос тест, който е сравнение..
"Може би скоро ще има преговори между Москва, Анкара и Техеран. Сирия ще бъде основна тема". Това заяви пред БНР Руслан Трад, военен анализатор от Атлантическия съвет във Вашингтон. Споразумение за прекратяване на огъня между Израел и ливанската шиитска групировка "Хизбула" влезе в сила на 27 – ми ноември. Още същият ден обаче се разпали..
Необходима е спешна реформа в районите за планиране в България . Сегашното райониране очертава все по-големи икономически дисбаланси в тях по..
Искаме оставките на цялото ръководство на БАБХ за несправяне с проблемите, неовладяване на обстановката и конкретно за казуса с Велинград. Това..