Това мнение изрази в интервю за БНР политологът Любомир Стефанов, преподавател в Нов български университет.
"Когато няколко пъти поред правиш тази инвестиция и получаваш фалит, образно казано, и несъстоятелност, лудост е да отиваш и да правиш пак същата грешка, а да очакваш различен резултат. Българите сме упорити, но три пъти за късмет достатъчно, четвърти път едва ли."
Ниската степен на представителност води до ниска степен на легитимност и се уронва доверието в демокрацията, подчерта политологът.
"Партиите започват да бъдат дискредитирани фундаментално като агенти, способни на каквото и да е. Оттам нататък съмненията водят до разширяване на една пропаст, която се оформя като вакуум. В природата и политиката вакуум няма. Чудовища дебнат зад ъгъла."
Връщането на хартиеното гласуване във всички секции едва ли би вдигнало избирателната активност на "чудовищните висини от 65-70%", посочи Стефанов. По думите му т.нар. хартиена коалиция по-скоро се опитва да свали резултата на конкурентите си, колкото да повиши своя собствен.
Относно вариантите за съставяне на правителството и възможностите за това в предаването "Преди всички" Любомир Стефанов заяви:
"Шансовете са едноцифрени, ако трябва да залагаме, но може и да ни изненадат. Коледа наближава. По Коледа чудеса стават."
Не е изключен и кабинет на малцинството, допълни той.
Неоправдано и наивно е да се търси "от най-малките към най-големите постигане на съгласие", заяви политологът относно заявки от партията на Стефан Янев, ако получи третия мандат, да потърси подкрепа първо от ДБ.
ПП твърде бързо се свръхполитизират и стават заложници отново на свръхочакванията, които вдигнаха с появата си като политически субект, не успяват да се отърсят от тази вълна, изтъкна в анализа си Любомир Стефанов.
"Хипотетично първият мандат на ГЕРБ не успява, вторият бива връчен на Петков и Василев. Проследявайки хронологията на техните сложни и ставащи все по-сложни взаимоотношения, а те с кого ще си говорят, за да правят правителство? Ами, то не остана никой. Ако ще правим нови избори, дайте да приключим тази бутафория!"
Президентът продължава да бъде в центъра на процеса, колкото и да не му се иска и да желае "да бъде крачка встрани и поне две назад", смята Стефанов. Според него партиите първо демонстрират безотговорно поведение, а после критикуват президента, "че консумирал власт, нарушавал баланса и прочее".
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
Около една четвърт от българското население е засегнато от възли на щитовидната жлеза, като в различните възрасти честотата е различна. Това съобщи проф. д-р Русанка Ковачева председател на Българско сдружение Тиреоидея и Паратиреоидея по повод Международната седмица за осведоменост за заболяванията на щитовидната жлеза: "Чистотата сред..
На днешния 28 май отбелязваме Европейския ден на природните паркове . "Витоша на децата" отваря планината за най-малките "Искам да помоля хората да пазят природата на Витоша, защото тя е съвсем близо до София, изключително силно натоварване има върху нея от страна на жителите и гостите на София". Това каза пред БНР инж. Севдалина Димитрова ,..
Творческа вечер, посветена на поета Таньо Клисуров, в къща музей "Христо Смирненски" в София организират от Националния литературен музей. Напусна ни Таньо Клисуров Пред БНР Атанас Капралов , директор на Националния литературен музей, даде повече информация за събитието: "Творческа е вечерта, защото такова беше желанието на семейството..
Училището “Патиланско царство” в Мъртъл Бийч, щата Южна Каролина, тържествено отбелязва 24 май и краят на учебната година. Децата участваха в празничен концерт, куклен театър и имаха още много приятни преживявания заедно с родителите си. Беше отпразнуван празникът на буквите в неделното училище, създадено само преди 6 години, все още само..
Напредъкът на технологиите дава възможност за развитие на медицината, а оттам и огромна полза за хората. Всъщност става дума за човешки живот и това е безценният принос на съвременната техника и лекарски знания. Как ще се развива отделението по Нуклеарна медицина в Комплексния онкологичен център на Русе разказва кореспондентката ни Ася Пенчева в..
Над 4 милиона българи ще могат да се тестват у дома за два вида онкологични заболявания през следващите шест години. Здравното министерство обяви, че подготвя модерен скрининг за рак на маточната шийка и на дебелото черво, а целта е максимален брой хора да се прегледат, без да чакат на опашка пред лекарски кабинет. Очаква се първите тестове да..
Най-голяма полза от влизането на Хърватия в еврозоната имат големите фирми, които имат внос и износ . За тях беше много положителна крачка, защото се избягват много технически проблеми при вноса и износа. Това коментира пред БНР журналистът Диана Гласнова - българка, която от години живее в Хърватия, също е и кореспондент на БТА. За..
Нямаме договорка за каквото и да било сливане и обединяване , ръководството на партията и Ахмед Доган са запознати с всички процеси. Това заяви пред..
"Общоприето е становището, че за съжаление, немалка част от кандидат-студентите имат по-лоша успеваемост именно по такива дисциплини, каквато е..
Основното, което прави нашето образование е методът на възпроизвеждане на знания, ученикът едва ли не да наизусти. Не се показват приложенията на..