Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Антоан Божинов и "Фотографският образ в комуникационен контекст”

Антоан Божинов в галерия SYNTHESIS
Снимка: БГНЕС

Защо в една епоха се харесва едно, а в друга нещо съвсем различно? Кои са предпочитаните от фотографа обществени групи – тези в центъра или намиращите се в периферията? Това са само част от въпросите, които поставя Антоан Божинов в своята монография "Фотографският образ в комуникационен контекст”. Той е основател и председател на управителния съвет на фондация PHODAR, която осъществява едноименното фотографско биенале, както и главен асистент във ФЖМК на СУ.

В книгата си се опитва се да подреди термините във фотографията, които определя като „малко хаотични“.

„Задълбах се в нещата и се оказа, че търсейки точната класификация и терминология, аз си дадох сметка откъде е минала фотографията“.

Жанровете в нея идват от всички полета, обясни Божинов в предаването „Хоризонт до обед“

„Универсална истина е, че термините в първия момента са метафори“

В зародиша си фотографията крие истината, но и манипулацията, напомни фотографът.

„Има хора, които залагат на манипулацията и я развиват. В съвременния свят има достатъчно предпазни средства срещу това. Фотожурналистиката има строги правила. Значение има позицията на автора“.

Той посочи като вид манипулация кадрите, на които изглежда, че бившият премиер Кирил Петков и Лена Бориславова се държат за ръка, но всъщност става въпрос за зрителна измама.

Фотографията има двойнствен произход, отчете той.

„Тя трупа култура и трябва да се разглежда в нейния контекст. От друга страна, носи в себе си природното и дава повече информация, отколкото е целял автора“.

Една от най-интересните глави в монографията на Антоан Божинове е озаглавена „Голите снимки на социализма“.

„Голото тяло има хилядолетна история в изобразителното изкуство. Не може да го подминеш. След 90-те години обаче този канал за комуникация се задръсти с най-ниското ниво в бившия социалистически блок. Но то може да означава много неща, например крехкост и свобода“.

На „Фотографията като тютюнев дим“ е посветена друга част от изследването на Божинов.

„Имаше период, в които димът присъстваше и във филмите. Той е доста фотогеничен. Чрез него правя паралел с фотографията, която е всепроникваща“.

Антоан Божинов смята ,че техническите подробности при заснемането на фотографските образи не са от ключово значение. За най – важни приема идеята и замисъла на човека, който я създава.

Книгата на д-р Антоан Божинов ще бъде представена утре в зала „Алма Алтер“ на Софийския университет. Събитието започва в 18.30 часа.

Цялото интервю на Ирина Недева с Антоан Божинов може да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Биляна Георгиева

Биляна Георгиева: Бях изненадана от наградата "Икар"!

"Това ми е първата номинация. Бях изненадана от наградата "Икар", обясни пред БНР актрисата Биляна Георгиева. Тя получи Награда за поддържаща женска роля в спектакъла "XXL". Георгиева разказа в предаването "Хоризонт за вас", че утвърждаването в театралните среди при нея не се е получило лесно. "Нещата започнаха да потеглят трудно и..

публикувано на 04.04.25 в 17:00
Надя Сотирова, Панчо Владигеров-внук и Юлиана Караатанасова

Къщата музей "Панчо Владигеров" в София отпразнува 20-годишнина

Преди 20 години, на големия християнски празник Благовещение отваря врати музеят на ул. "Якубица" – последният дом на композитора Панчо Владигеров. В своето завещание от 29 октомври 1976 година, той изразява желанието си мястото да бъде превърнато в музей, където да се съхраняват неговите творби, лични вещи и целият му архив. Изпълнението на волята на..

обновено на 04.04.25 в 16:36
Соня Йончева като Йоланта от операта на Чайковски

Соня Йончева блести като Йоланта на сцената на Виенската опера

На 24 март, при възторжен прием от страна на публиката и музикалната критика, се състоя най-новата премиера във Виенската Щатсопер – "Йоланта" от Пьотр Илич Чайковски. Автор на либретото на тази последна творба на композитора е неговият брат Модест Чайковски, а съдържанието е по пиесата "Дъщерята на крал Рене" от датския поет Хайнрих Херц...

публикувано на 04.04.25 в 15:38

Повече от 200 непрофесионалисти ще се съберат на музикално състезание

Всяка пролет, вече 14 години, в София се събират любители на пианото, които искат да се изявят на сцена, въпреки че не са избрали музиката за своя професия. Конкурсът Vivapiano, организиран по инициатива на пианистката и клавирен педагог проф. Даниела Дикова, им дава шанс, а състезанието постепенно се превръща в среща на съмишленици. 14-ото издание..

публикувано на 03.04.25 в 19:07
Мартина Табакова и Зорница Иларионова започнаха турнето си от Казанлък

Зорница Иларионова на турне с нова цигулка

Още преди пет години младата цигуларка Зорница Иларионова спечели наградата за активна творческа дейност в националната анкета "Музикант на годината 2019" на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт". Заедно с това беше наградена и в дуо с пианистката Мартина Табакова като "Ансамбъл на годината 2019".  Активната творческа дейност на Зорница Иларионова..

публикувано на 03.04.25 в 17:59
Таня Клясова и Вида Делчева

"Изгревът в деня на жътвата" - пета книга от "Игрите на глада"

На литературния пазар вече може да намерите книгата "Изгревът в деня на жътвата" – предистория на поредицата за "Игрите на глада" с автор Сюзан Колинс.  Антиутопията, която се развива в едно евентуално бъдеще, разделено от политически манипулации и насилие, е сред най-успешните литературни и филмови поредици. В предаването "Понеделник..

публикувано на 02.04.25 в 12:59
Проф. Борислава Танева

Три концерта за деца на Борислава Танева ще прозвучат в Първо студио на БНР

Тази вечер е последното събитие от поредицата "Българска музика" на Симфоничния оркестър на БНР с  главен диригент Константин Илиевски. В Първо студио на Националното радио ще прозвучат три концерта на композиторката проф. Борислава Танева. Те са в жанра "Кончерто пиколо". Идеята на авторката е да създаде инструментална форма,..

публикувано на 02.04.25 в 06:50