Защо в една епоха се харесва едно, а в друга нещо съвсем различно? Кои са предпочитаните от фотографа обществени групи – тези в центъра или намиращите се в периферията? Това са само част от въпросите, които поставя Антоан Божинов в своята монография "Фотографският образ в комуникационен контекст”. Той е основател и председател на управителния съвет на фондация PHODAR, която осъществява едноименното фотографско биенале, както и главен асистент във ФЖМК на СУ.
В книгата си се опитва се да подреди термините във фотографията, които определя като „малко хаотични“.
„Задълбах се в нещата и се оказа, че търсейки точната класификация и терминология, аз си дадох сметка откъде е минала фотографията“.
Жанровете в нея идват от всички полета, обясни Божинов в предаването „Хоризонт до обед“
„Универсална истина е, че термините в първия момента са метафори“
В зародиша си фотографията крие истината, но и манипулацията, напомни фотографът.
„Има хора, които залагат на манипулацията и я развиват. В съвременния свят има достатъчно предпазни средства срещу това. Фотожурналистиката има строги правила. Значение има позицията на автора“.
Фотографията има двойнствен произход, отчете той.
„Тя трупа култура и трябва да се разглежда в нейния контекст. От друга страна, носи в себе си природното и дава повече информация, отколкото е целял автора“.
Една от най-интересните глави в монографията на Антоан Божинове е озаглавена „Голите снимки на социализма“.
„Голото тяло има хилядолетна история в изобразителното изкуство. Не може да го подминеш. След 90-те години обаче този канал за комуникация се задръсти с най-ниското ниво в бившия социалистически блок. Но то може да означава много неща, например крехкост и свобода“.
На „Фотографията като тютюнев дим“ е посветена друга част от изследването на Божинов.
„Имаше период, в които димът присъстваше и във филмите. Той е доста фотогеничен. Чрез него правя паралел с фотографията, която е всепроникваща“.
Антоан Божинов смята ,че техническите подробности при заснемането на фотографските образи не са от ключово значение. За най – важни приема идеята и замисъла на човека, който я създава.
Книгата на д-р Антоан Божинов ще бъде представена утре в зала „Алма Алтер“ на Софийския университет. Събитието започва в 18.30 часа.
Цялото интервю на Ирина Недева с Антоан Божинов може да чуете в звуковия файл.
В четвъртото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Кои са носителите на награди “Златен век“ на Министерството на културата и “Кристална лира“ на Съюза на българските музикални и танцови дейци – в областта на музикално-сценичните изкуства - Разговор с..
Изложбата "Към неизвестното" беше открита вчера - 03.11, в Общинския културен инстиут "Красно село". Тя представя нови произведения на Антон – Константин Анастасов. Творчеството му вече е било показвано в САЩ и Германия. Негови картини присъстват и като фон на известни компютърни игри. "В картините и в игрите страховете могат да бъдат..
Тарас Шевченко среща Христо Ботев в една особена прегръдка между националните герои на Украйна и на България. Може да я видим по време на Международния фестивал на етнографското кино - ОКО , който ще се открие в зала "Люмиер" на НДК този петък от 19 часа. Фестивалът вече се проведе в Украйна. България ни подкрепи за първи път на такова ниво,..
"Нощен хоризонт" ни срещна с един от най-интересните и многопластови български творци, който оставя следи както в България, така и на световната арт сцена – Петър Георгиев Рей . " Човек не бива никога да се предава , независимо от възрастта, от пътя, на който се намираш, или на кръстопътя, това няма значение, човек трябва да продължава да..
Третият игрален филм на режисьора Милко Лазаров "Стадото" ще открие 38-ото издание на "Киномания" на 13 ноември в Зала 1 на НДК. Филмовият фестивал "Киномания" ще се проведе от 13 ноември до 01 декември в София, Пловдив и Варна, а билетите са вече в продажба. В програмата на "Киномания" очаквайте прожекцията на осем български филма и много..
Скъпи гости посреща диригентът на Детския хор на БНР маестра Венеция Караманова, дошли от далечна Япония. Те са част от ръководния екип на Токайския университет. На 18 турнета в страната на изгряващото слънце са били хористите на маестра Караманова. Дружбата им с Япония е от 1967-ма година, когато начело на Детския радиохор е бил..
В Плевен с два впечатляващи концерта отбелязаха 65 години от създаването на Северняшкия ансамбъл за народни песни и танци „Иван Вълев“. Концерт - спектаклите „Наследството” и „На Север от Балкана” заслужиха аплодисментите на препълнената зала в Драматично-кукления театър „Иван Радоев“. Аплодисментите не стихваха по време на двата..
Това е МВР - Ново начало , заяви пред БНР лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов. "По време на кампанията ние подадохме повече от 70 сигнала...
Не бихме подкрепили правителство с участието на Пеевски, независимо дали е явно или скрито . Това заяви пред БНР Севим Али, член на ЦОБ на ДПС. Той..