След Втората световна война ФИФА не беше налагала санкции – до нахлуването на Русия в Украйна. Малко след това руските футболни отбори бяха изключени от всички състезания, включително Световното първенство в Катар. Освен това други двама политически противници – САЩ и Иран, ще излязат един срещу друг на терена на 29 ноември. За последно това стана на Мондиал 1998, когато побеждава ислямската република.
Президентът на ФИФА Джани Инфантино призова с писмо по-рано този месец 32-те нации, участващи на Световното първенство в Катар, да се съсредоточат върху футбола и да не позволяват той да бъде „въвличан във всяка съществуваща идеологическа или политическа битка“. Изглежда, че ФИФА иска да раздели политиката и футбола, но възможно ли е това на практика?
„Смехотворно е, че ще играем в страна, в която ФИФА казва, че иска да развива футбола. Това са глупости, но няма значение. Става въпрос за пари и търговски интереси“, така прям беше пред репортери по-рано тази година треньорът на нидерландският национален отбор Луис ван Гаал.
„Това е голяма организация, която се нуждае от голяма държава. Катар е твърде малък, за да се справи. Бях прав, когато казвах, че не е подходящо да изберем него.“
Не бива да се забравя признанието на Блатер отпреди девет години, че политическото влияние е често срещано явление в международните първенства. В интервю за германския вестник „Ди Цайт“ той заяви, че европейските лидери са „препоръчали“ да се избере Катар„заради големи икономически интереси, свързани с тази страна“. В настоящата енергийна криза в Европа те изглеждат вече колосални. Освен обилни нефтени запаси, Катар разполага и с третите по големина залежи на природен газ след Русия и Иран, които са обект на санкции от западните страни. През април близкоизточната държава задмина САЩ като най-голям износител на втечнен природен газ, 70 процента от който отива в азиатски държави заради дългосрочни договори.
„В Германия искаме да променим начина, по който получаваме енергията си и да станем по-малко зависими от руските енергийни доставки. Шейх Тамим и аз сме съгласни, че Катар и Германия ще работят заедно в по-тясно сътрудничество в бъдеще по доставките на енергия. Германия ще развие инфраструктурата си, за да може да внася втечнен газ в по-големи количества с кораби. Катар играе централна роля в стратегията ни“, заяви канцлерът Олаф Шолц през май на съвместна пресконференция с емира на Катар Тамим бин Хамад Ал-Тани.Той посети тази година и Испания, където Доха ще инвестира пет милиарда долара в проекти за подкрепа на националната икономика. Според правителствените източници инвестициите са основно в технологичната сфера и проекти в областта на околната среда. Премиерът на Испания Педро Санчес:
„Това, без съмнение, е голям жест на доверие не само в испанската икономика, но и в испанските компании, които ще послужат за допълнително засилване на вече отличните отношения между нашите две страни. Катар е вторият най-голям инвеститор в Испания от държавите членки на Съвета за сътрудничество в Персийския залив, след Обединените арабски емирства.“
Испания има амбициите да се превърне в европейски енергиен център благодарение на терминалите си за втечнен природен газ и хранилищата си, но ѝ липсва необходимата инфраструктура за реекспорт на север. За да осъществи намеренията си Мадрид ще трябва да внася повече втечнен природен газ от големите производителки като Катар, която в момента изнася 77 милиона тона годишно, но се стреми те да достигнат 126 милиона тона до 2027 г.
И тъй като европейските лидери желаят да получат катарски газ е малко вероятно те да критикуват остро близкоизточната страна. Това направи обаче в специално съвместно обръщение националният отбор по футбол на Австралия по повод информациите за хиляди загинали работници мигранти при строителството на стадионите и инфраструктурата за Мондиала:
„Научихме, че има напредък на хартия и на практика. Системата, позволяваща експлоатация, беше отменена, има подобряване и в условията на труд, въведена е минимална работна заплата.“
„Реформите в Катар са важни и желани стъпки, но прилагането им остава непостоянно и изисква подобрение.“
„Работниците мигранти, които са страдали, не са само цифри.“
„Трябва да се създаде ресурсен център за мигрантите, ефективни правни средства за хората, лишени от права и декриминализиране на еднополовите връзки.“
„Имаме възражения относно социалните условия и въздействията върху околната среда на това събитие. То не е модел за големи събития, който искаме да рекламираме в Париж. Това е първата причина. Втората е, че организирането на зона за празненства за големи групи хора по това време на годината не е уместно.“
Някои барове в Германия обявиха бойкот на първенството заради нарушенията на човешките права в Катар. Тим Юргенс – заместник главен редактор на месечно спортно списание изтъкна:
„По този начин може да се изпрати послание към спонсорите, че е премината червена линия и подкрепата на почитателите се отдръпва. Така се цели промяна в бъдеще, което би било добър знак.“
Според Доха обаче всички тези обвинения са форма на двоен стандарт и посочва ислямофобията, расизма и лошото отношение към бежанците в западните страни като примери. Изтъква се, че ФИФА и Международният олимпийски комитет са с накърнен имидж от редица скандали, поради което не са в правото си да дават морален пример. „Парадокс е, че става въпрос за налагане на западните стандарти и ценности на други култури, вместо изграждането на връзки за междукултурно разбирателство“, пише д-р Зарка Парвез, която преподава национална идентичност в университета „Джорджтаун“ в Катар. Всички са добре дошли на Световното първенство, но уважавайте културата ни, казва емирът на Катар Тамим бин Хамад Ал-Тани, който се надява то да допринесе за оборване на негативните стереотипи за арабския свят:
„От десетилетия Близкият изток страда от дискриминация. По мои наблюдения тя се основава на това, че хората не ни познават, а в някои случаи – и отказват да ни опознаят. Дори днес, все още има хора, които не могат да приемат идеята, че арабско-мюсюлманска държава ще е домакин на Световното първенство по футбол. Някои от тях, които са на влиятелни позиции, започнаха атаки с невиждано темпо. Големи спортни събития са били провеждани в други страни, които имат своите си проблеми и предизвикателства. Катар е като вашата държава – не е съвършен.“
Неодобрението срещу Катар започна мигновено след избирането й. В исторически план са вземани и други подобни спорни решения – например Италия по времето на управлението на Мусолини през 1934 г. или при военната хунта в Аржентина през 1978 г. Неоспоримо е, че спортът разполага с политическа сила и когато събития събират световния поглед не може очите да се затварят пред несправедливостите и нарушаването на човешките права и ФИФА, а и останалите спортни комитети, трябва да очертаят по-ясно и категорично етични стандарти, които да бъдат покривани, за бъдещи участия. Трябва обаче и да се запитаме дали ако вместо Катар бяха избрани САЩ или някоя европейска държава щяха да възникнат подобни остри упреци за корупция.
Снимки: ЕПА/БГНЕС
Президентът на САЩ Доналд Тръмп увеличи за втори път драстично в рамките на денонощието митническите тарифи за стоките от Китай от 104 на 125 процента. САЩ наложи обещаното мито в размер на 104% на китайските стоки В публикация в платформата Truth Social американският държавен глава съобщи, че е разпоредил 90-дневна пауза за 75 държави, които..
Депутатите от ПП-ДБ Йордан Иванов и Божидар Божанов обвиниха министъра на вътрешните работи Даниел Митов в лъжа. Те призоваха Митов да смекчи тона към опозицията и да изнесе информация за последните рокади в дирекцията: "Моля да покаже заповед от 3 април на заместник-главния секретар на МВР Мирослав Рашков с която се назначава на ръководна..
Няма назначен нов директор в Пловдив, както твърдеше един от ДБ днес. Чул някой си някаква клюка и я разпространява. Това каза министърът на вътрешните работи Даниел Митов в Търговище. Той присъства на годишният отчет-анализ на Областната дирекция на МВР в Търговище за 2024 година. "Когато им се каже нещо, което не им изнася, те се правят, че не го..
Законодателната защита на хората с увреждания от уволнение, административни тежести и страховете, че те ще отсъстват по-често са сред основните фактори, които ограничават работодателите да ги наемат. Това сочат резултатите от проучване на Библиотечно-информационния и изследователски парламентарен център, което беше представено пред депутатите от..
През последните години България и Гърция издигнаха на ново равнище двустранното сътрудничество в развитието на енергийната и инфраструктурната свързаност. Това беше общата позиция на президентите на двете държави Румен Радев и Константинос Тасулас, които проведоха днес среща в рамките на Делфийския икономически форум. Двамата бяха..
Пазарджишкият окръжен съд постанови доживотен затвор за 19-годишния Николай Райчев, който преди година и половина уби 21-годишния Ангел Здравков, заради момиче. Съдът прие тезата на обвинението, че убийството е извършено умишлено по особено мъчителен за жертвата начин. Преди днешното заключително заседание близките на убития Ангел протестираха пред..
Еднодневни винетки за автомобили до 3 тона и половина се предвиждат в изменения на Закона за пътищата, одобрени на първо четене от парламентарната комисия по регионална политика. Въвеждат се и европейските изисквания за еконорми при определяне на цената на тол таксите за камиони. Целта на въвеждането на ежедневните винетки е да се..
След "улгартрансгаз" и договора с турската копания "Боташ", разследването в хотели в български ски курорти за предполагаема измама с европейски..
"Българската следа" е референция на опита за покушение срещу папата. Заглавието беше от една страна да си играя с клишето чисто иронично. В друг..
В еврозоната България може да влезе на 1 януари 2026 г. или началото на 2027 г. Средата на годината никога не е ставало и никога няма да стане, защото..