Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Светослав Живков: Смесеното гласуване неутрализира плюсовете и мултиплицира минусите на вотa

"Нито машините, нито хартиите избягват възможностите за фалшификация, когато секционните комисии са кухи"

Светослав Живков
Снимка: Таня Милушева

Комбинирането на машинното и хартиеното гласуване неутрализира позитивите и мултиплицира негативите на двата типа гласуване.

Това заяви в интервю за БНР Светослав Живков, преподавател в Историческия факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски" и изследовател на изборните системи.

"Не съм безусловен фен нито на машинното, нито на хартиеното гласуване. Истината е, че и двете крият рискове, и двете имат своите плюсове. Но комбинацията от тези две механики на гласуване по-скоро би мултиплицирала негативите."

Нито машините, нито хартиите избягват възможностите за фалшификация, когато секционните комисии са кухи, коментира преподавателят в предаването "Преди всички".

Машините не пречат на фалшификациите, категоричен е Светослав Живков. Той поясни, че ако се опираме на презумпцията, че има секции, контролирани от една партия и отделните представители вътре са фиктивни, нищо не пречи в дадената секционна комисия в края на изборния ден членовете ѝ да гласуват "10 или 20 пъти на машината"

Инициаторите на промените в лицето на ГЕРБ и БСП разглеждат настоящия парламент като един отиващ си парламент, смята Живков.

"Това, което води политическите играчи зад фасадата на идеалистични мотиви – да увеличим избирателната активност, да дадем шансове на по-голям брой избиратели да гласуват, стоят интересите на партиите и да се подобри изборният резултат. Това не означава автоматически с фалшификация."

Кой знае каква голяма драма няма, и по света е така. Проблемът е, че в България промените се случват прекалено често и без да се преценят ефектите на отделните регулации, отбеляза Светослав Живков.

"Защото един път или два пъти парламентарни избори не са достатъчни, за да приветстваме, или да заклеймим една или друга практика."

Ако се абстрахираме от чисто партийното говорене, сред известни групи хора съществува недоверие, че резултатът би могъл да се фалшифицира със софтуерна намеса при отчитането, посочи Живков.

По думите му доказателства за това няма, но няма и такива за фалшификации при хартиеното гласуване, което преди време бе отменено с този мотив.

"От тази гледна точка би било полезно да се въведе ръчно отчитане на машинните резултати, но проблемът е, че е направено по изключително безумен начин. Би било полезно, ако се гласува изцяло машинно и тогава да се броят тези хартийки, тези притеснения да отпаднат."

Зад претенциите на част от формациите, че чрез изборни технологии минимизират рисковете като контролиран вот – ПП и ДБ, стои тяхната неспособност да изградят партийни структури по места, изтъкна преподавателят. Според него е илюзия, че чрез техника и законови промени "ще се неутрализира тази кухост на партийните организации".

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Животновъди ще блокират Подбалканския път. Отнемат им пасища

Животновъди ще блокират Подбалканския път през следващата седмица заради проблеми с пасищата. Блокадите започват от  4 юни. Животновъдите ще затварят пътя за един час дневно . Ще бъде вдигнат палатков лагер – " за да се види, че има хора в Подбалкана и да останат хора в България , да има бъдеще за децата ни", обяви пред БНР Тодор Диклиев,..

публикувано на 30.05.24 в 09:54
акад. Атанас Атанасов и Славена Родинова

Доайен в генетиката и млад предприемач - двама оптимисти за бъдещето на България

"Никой не може да ме обезсърчи, че България няма бъдеще." Това заяви пред БНР генетикът акад. Атанас Атанасов, участник в предстоящия  научен агрофорум на тема "Устойчива агрохранителна система – национален приоритет за продоволствената независимост на България“. На събитието, организирано от Министерството на земеделието и храните, ще бъдат..

публикувано на 30.05.24 в 08:59
Евгения Тагарева

Народно читалище "Христо Г. Данов - 1904" в Пловдив отбелязва 120 години от основаването си

Читалището е символ на стремежа към образование, духовно просвещение и национално единство. Ролята на читалищата в чествания като 24 май е изключително важна, защото именно те организират различни мероприятия, които подчертават значението на българската азбука, книжовност и културно наследство. За празника и ролята на читалищата в него, които..

публикувано на 27.05.24 в 14:58

В България проблемите на хората с хемофилия са неглижирани

Нужен е консенсус в решенията за повсеместно въвеждане на иновативните терапевтични подходи при децата с хемофилия за осигуряване на сигурна и щадяща профилактика на заболяването по време на тяхното израстване. Ключови сгради в страната светнаха в червено за Световния ден на хемофилията - 17 април. Време е здравните власти да обърнат внимание..

публикувано на 26.05.24 в 07:05

Българската хранителна банка спасява храна, за да я дарява на хората в нужда

Българската хранителна банка е спасила над 169 хиляди килограма храна през миналата година, която е на стойност над 2.2 милиона лева. Това съобщи пред БНР изпълнителният директор на фондацията Цанка Миланова. "Ние сме единствената лицензирана организация у нас, която прави необходимото поне част от храната да бъде спасена, за да достигне до хора..

публикувано на 26.05.24 в 05:30

България отпразнува 24 май

Президентът: Не може да си позволим да загърбим потенциала на нашите учени и преподаватели В седмицата, в която посрещнахме празника на българския език и славянската писменост, в цялата страна бяха организирани тържествени прояви и шествия. Празничното шествие в София започна от Министерството на образованието и науката, където стотици..

публикувано на 26.05.24 в 04:30

20 години памет за Христо Христов

Регионалният исторически музей „Стою Шишков“ се включи в Европейската нощ на музеите със специалното събитие – отбелязване на 20 години от изкачването на Еверест и гибелта на смолянския алпинист Христо Христов . На събитието бе прожектиран филма „Талай Сагар – между светлината и сянката“ – представящ успешната експедиция в Хималаите и покоряването на..

обновено на 26.05.24 в 04:21