Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

НПО у нас работят главно с деца с аутизъм. Когато те пораснат, не могат да бъдат самостоятелни, отчита мениджърът

Световна технологична компания ще наеме 12 души с аутизъм от България

Мартин Благоев: Хората от аутистичния спектър са пренебрегнати на трудовия пазар

Снимка: Ани Петрова

Водещ световен доставчик на технологични услуги ще осигури работа на хора с разстройство от аутистичния сектор от България. Планира се да бъдат наети 12 души.

Програмата за социални практики на компанията - "DXC Dandelion", помага на хора, диагностицирани с аутизъм, хиперкинетично разстройство с нарушение на вниманието (ХРНВ), дислексия и други неврологични състояния да се развият кариерно в сферата на информационните технологии.

"Програмата цели да подготви хора от аутистичния спектър конкретно за България за бъдеща кариера в IT индустрията", обясни в предаването "Хоризонт до обед" Мартин Благоев от екипа на компанията.

"Така е структурирана програмата, че хората, които ще бъдат наети, ще бъдат подкрепяни от психолози консултанти. Те ще ги подкрепят в процеса на интегриране в работната среда, ще обучават също и мениджърите за работа с хора от аутистичния спектър."

Програмата е стартирала през 2014 г. в Австралия. Там е отнело години, за да стане тя успешна. Миналата година е започнала да се прилага и във Великобритания. България е една от първите страни в тази инициатива редом с Полша.

Хората от аутистичния спектър са пренебрегнати на трудовия пазар, въпреки че според статистиките близо половината от диагностицираните са с ниво на интелигентност по-високо от средното, отбеляза Благоев пред БНР. По думите му, голяма част от тези хора са или безработни, или работят на места, където не могат да разгърнат пълния си потенциал.

"Определени роли от IT индустрията биха били подходящи за хора от аутистичния сектор."

При опита за партньорство с НПО, работещи с хора от аутистичния спектър, е станало ясно, че техният фокус е главно върху децата, каза още той.

"Но когато тези деца пораснат, малко биват забравяни - че имат нужда от подкрепа, да бъдат самостоятелни."

Процесът по набиране на персонал е в ход. Програмата е отворена за всеки, който иска да кандидатства.

"Изискванията ни са почти минимални. Няма нужда от предишен опит, няма нужда от специално образование. Знаем, че е трудно на хората от аутистичния сектор дори да завършат гимназия или да започнат университет. Важно като изискване е говоримо и разбираемо ниво на английски език. Може би това е едно от основните изисквания, малко по-високо от някаква гледна точка."

Планира се подбраните 12 души да започнат работа от началото на следващата година.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Андрей Арнаудов

Андрей Арнаудов: Няма тема, по-важна от демографията!

Потенциалът от българи в чужбина, които могат да се върнат в страната, е огромен. Това заяви в интервю за БНР Андрей Арнаудов, създател на платформата "Bulgaria wants you"/"България те иска". 81% от българите, живеещи в Берлин, обмислят завръщане в страната – сочат резултатите от онлайн анкета, проведена на кариерен форум там през..

публикувано на 09.05.24 в 09:51
Снежана Тодорова

Снежана Тодорова: И до днес наш девиз е този на Йосиф Хербст - "Никому в угода, на никому напук"

През последните 130 години организираното журналистическо движение в България е преживяло множество промени и предизвикателства, но някои от основните въпроси, които вълнуват журналистите и обществото, остават вечни и неделими. Дори и през годините на големи промени, въпросите за моралността и етиката в журналистиката, както и за справедливото..

публикувано на 08.05.24 в 13:38
Късноантична сграда

В археологическия подлез на Пловдив може да видите късноантичната сграда "Ирини"

Епископската базилика на късноантичния Филипопол вече трета година е един от най-посещаваните културно-исторически обекти в Пловдив, а уникалните мозайки от 4-6 век , разположени на две нива предизвикаха интереса и на прочутата Бетани Хюз – професор, историк, телевизионна и радиоводеща, автор на книги. Филмът от поредицата й "Съкровищата..

публикувано на 05.05.24 в 16:34

Димитър Димитров успя да съгради храм в село Искър

За Димитър Димитров ви разказахме за първи път преди три години. Тогава неговата мечта да съгради храм в родното плевенско село Искър беше в самото начало на реализирането. Днес градежът на параклиса „Света Параскева“ е към края си. Преди три години Димитър Димитров малко притеснен ни разказа за завета на дядо си  – да съгради храм в..

публикувано на 05.05.24 в 09:12

Ученици от столичните училища взеха участие във Великденски базар

По традиция и по програма в училищата и детските градини текат интензивни приготовления за Великденските празници. В тазгодишния базар за Великден, който се провежда в Министерството на образованието, се включиха близо 500 деца и ученици от над 60 учебни заведения. Коридорите на два етажа от министерството на образованието се..

публикувано на 05.05.24 в 07:11

Манастирите на България от IV век до днес

Нови манастири се строят от църквата, но винаги има някой инициатор, който става ктитор , той дава средства. Това каза пред БНР Христо Шанов, автор на книги за манастирите на България, работил 45 години като експерт в Националния институт за паметниците на културата.  "Книгите ми "Манастирите на България", които са три тома, обхващат периода от..

публикувано на 03.05.24 в 18:33
Мерим Тенев

Мерим Тенев: Това, което съм правил в професионалния си живот, ми дава невероятно спокойствие

" Това, което съм правил в професионалния си живот, ми дава невероятно спокойствие и мога да спя спокойно , защото никога не съм се продал, никога не съм правил услуги, не съм заблуждавал с информациите, които съм предавал. Проблем е отношението на другите към професията ни, защото много хора се постараха тя да бъде подценявана и да девалвира"...

публикувано на 03.05.24 в 15:44