"Европейската комисия недвусмислено заяви, че България е покрила критериите за членство в Шенген. Държавите членки имат своите резерви, а те са ги имали и преди това. Има държави, които традиционно се противопоставят на членството на България. Затова въпросът е по-скоро политически, отколкото технически и юридически. Но ние не си свършихме домашното и инцидент като днешния, той е част от неприятна поредица, не ни помага в това да убедим по-скептичните политици в държавите членки, че освен на хартия, България има капацитет да бъде член на Шенгенското пространство".
Това каза пред БНР Димитър Марков, директор на правната програма на Центъра за изследване на демокрацията.
И допълни, че България създава имиджа на страна, която не може да реши вътрешнополитическите си проблеми, включително и в сферата на сигурността.
"Голяма част от работата на МВР беше поставена под въпрос. Скептицизмът спрямо страната ни нараства. От почти единодушно одобрение все повече държави членки започнаха да изразяват гласно неодобрение. Ние сме външна граница на входа на мигрантския поток и всички членки, до които той достига, се чувстват пострадали от неспособността на България да го контролира ефективно".
В предаването "12+3" Марков подчерта, че сега моментът е изключително критичен и целият капацитет на държавата във външната политика трябва да се мобилизира "в еднопосочно усилие да убедим скептичните държави в ползите за ЕС от присъединяването на България към Шенгенското пространство".
"Имам опасения, че тази възможност, колкото и разклатена да е тя в момента, няма да бъде последвана от нова. Сега е моментът за действие. Най-важно е политиците да загърбят различията помежду си... Ако България остане единствената страна извън Шенген, това би било изключително негативна политическа оценка от страна на ЕС по отношение на способността на България да се справи с проблемите си в областта на сигурността".
Интервюто с Димитър Марков можете да чуете в звуковия файл.
"Президентът Зеленски е избран легитимно на свободни, честни и демократични избори" - това каза говорителят на Еврокомисията Стефан де Керсмакер в отговор на въпрос за думите на американския президент Тръмп, който го нарече "диктатор". "Украйна е демократична страна, Русия на Путин - не", подчерта говорителят. Де Керсмакер отново припомни..
Нови сектори и по- сериозни глоби предвиждат нови текстове, приети в Закона за киберсигурност. Текстовете, въвеждащи европейските изисквания за мрежова и информационна сигурност- НИС-2 бяха одобрени от Пленарната зала на първо четене. Промените предвиждат задължителни процедури по докладване на киберинциденти и глоби за неспазване на..
Парламентът прекъсна парламентарното си заседание заради липсата на кворум. Председателят на НС Наталия Киселова даде 30-минутна почивка, след като се оказа, че няма кворум в пленарната зала. Красимир Терзиев от ГЕРБ-СДС поиска удължаване на заседанието до приключването на определените точки за деня. От "Възраждане" предложиха да не се..
Бюджетът на НЗОК е лошо направен, с много пороци и без идеи за реформи . Това мнение изказа пред д-р Николай Болтаджиев, който доскоро беше член на Надзорния съвет на НЗОК. Той обясни, че "обявените 65 млн. лева по-малко са отрязани от предишния проектобюджет": "Това не е фатално, не е проблем, че парите са намалени с 65 млн. лева. Проблемът и..
"Има възможност за пренасочване на част от средствата по Кохезионния фонд на ЕС за други приоритети" - това каза говорителят на Комисията Мачей Берестецки в отговор на въпрос за публикации, в които се твърди, че част от неусвоените средства могат да се вложат в отбраната. Ако се използва критерият за намаляване на неравенството между..
Управляващите ще внесат проект на декларация на Народното събрание, в която се забраняват всякакви инициативи за изпращане на български военни на територията на Украйна. Това съобщиха депутати от парламентарното мнозинство. Декларацията ще бъде разгледана днес на заседание на Комисията по външна политика, а утре ще бъде внесена в пленарна..
Ако падне Украйна, руснаците ще помислят и за другите бивши съветски републики, както и за държавите-сателити на Съветския съюз. Това заяви пред БНР проф. Даниел Бенатов от Киев. "Тогава има голяма вероятност да избухне Трета световна война. Путин не се бори за ресурси, иска да унищожи европейската цивилизация, защото тя показва на руснаците..
Тревожното е, че ученици в прогимназиална възраст използват вейпове. Това заяви пред БНР Асен Александров, директор на 51-во училище в София,..
" Европа ще се тръмпизира, въпросът е дали ще се тръмпизира докрай ". Това заяви пред БНР журналистът Мария Спирова, която живее в Лондон. Според..
Очакваме бойкотът утре отново да бъде подкрепен масово от хората и да не пазаруват от търговските вериги. С този бойкот ще подкрепим кварталните..