Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Валентин Попов: Оставките в МВР не решават проблеми. Има симптоми за разпад на държавността

"Оставката на висш ръководен кадър в МВР е оттегляне със 140 хил. лева"

Βαλεντίν Ποπόφ
Снимка: БГНЕС

"Оставките в МВР не решават проблеми. След оставките проблемите си остават. ... При нас вече почти всички граници са преминати".

Това каза пред БНР Валентин Попов, председател на Синдикалната федерация на служителите в МВР.

По думите му оставката на един висш ръководен кадър в МВР, какъвто е главният секретар, "означава оттегляне, да не кажа избягване от отговорност, с едни около 140 хиляди лева":

"Това са пари, за които един колега, като пострадалия в инцидента днес, работи около 6 години и поема рисковете, които той пое". 

Трябва да се вземат спешни мерки, за да бъдат защитени служителите на МВР, заяви синдикалистът и добави, че инцидентите са симптом за разпад на държавността

"Политиците продължават да не вземат необходимите решения. Ние повтаряме някои неща повече от 10 години, не сме спрели да говорим за проблемите на турската граница. Все още обаче няма решения и вече се чудим дали ще ги дочакаме. ... Ние в МВР не вярваме на политиците. Очакваме някой да се сети, че това министерство е част от държавата".

Валентин Попов подчерта, че МВР се нуждае от коренна реформа, която да стартира веднага:

"Това, което се правеше досега, не е реформа, а подигравка".

Интервюто на Георги Марков с Валентин Попов в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Кръстева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Общинско жилище в Красно село

Ще останат ли на улицата социално слаби хора, обитаващи общински жилища в София

Столичният общински съвет ще гласува нова наредба за жилищната политика в града на сесията този четвъртък.  Това доведе до притеснения в настоящите наематели на общински жилища, които се притесняват, че ще останат на улицата с въвеждането на срочност в договорите за наем.  По инициатива на независимия общински съветник Ваня Григорова вчера..

публикувано на 15.07.25 в 15:40

Дъжд помага за угасяването на пожара в Рила

Дъжд е валял 20-на минути в зоната на пожара в Рила, което ще помогне за угасяването на огъня, който е обхванал над 500 декара, казаха за БНР днес след обяд доброволци от Кюстендил, които са на терена. Екипите на Пожарната и горските работници са все още в района, за да огледат периметъра, както и с дрон, и да решат как ще продължи..

публикувано на 15.07.25 в 15:33

Прокуратурата внесе обвинителен акт за хулиганство пред сградата на ЕК и ЕП в София

Софийската районна прокуратура внесе в съда обвинителен акт срещу шестима души заради хулиганските действия пред сградата на Европейската комисия и Европейския парламент в София.  До безредиците се стигна през февруари по време на организиран от партия "Възраждане" протест срещу еврото.  Петима от обвиняемите мога да получат до 5 години..

публикувано на 15.07.25 в 15:10

Младежът, убил трима с колата си в Разград, остава под домашен арест

Варненският апелативен съд потвърди домашния арест за 19-годишния от Разград, който причини смъртта на трима души, след като колата му се заби в кафене. Обвинението е за смърт, причинена по непредпазливост. Варненският съд потвърди решението на Разградския окръжен съд, което беше протестирано от прокуратурата.  Съдът в Разград..

публикувано на 15.07.25 в 14:52
Дмитрий Песков

Кремъл: Изявленията на Тръмп за Русия са "много сериозни" и трябва да се анализират

Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков определи снощните коментари на президента на Съединените щати Доналд Тръмп като "много сериозни", добавяйки, че Москва ще се нуждае от време, за да ги анализира, предаде Ройтерс. Коментарите на Кремъл дойдоха, след като Тръмп заплаши да наложи много високи вторични мита върху руския износ, ако до 50 дни не..

публикувано на 15.07.25 в 14:49

Президентът Радев почете паметта на български офицери и войници, загинали във ВСВ в Хърватия

Президентът Румен Радев почете паметта на 1027 български офицери и войници, загинали в заключителната фаза на Втората световна война. Тленните им останки са погребани в българското военно гробище край хърватския град Вуковар:  "България има важен принос за разгрома на Хитлерофашизма с хиляди жертви. Също така беше мой дълг да отдам почит на..

публикувано на 15.07.25 в 14:34
Плаж на о-в Крит

Само за часове трима души се удавиха в Егейско море

Десет дни висок риск от пожари в Гърция по данни на Гражданска защита. Лекарите предупреждават туристите за последствията от продължително стоене на слънце. Днес морето взе три жертви. От днес в продължение на 10 дни затворени в обедните часове са всички открити археологически паметници в Гърция по нареждане на министерството на културата...

публикувано на 15.07.25 в 14:27