Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Делян Добрев: Ще има период около 2-3 месеца без компенсации за горивата

"Компенсацията от 25 ст. работи, но е крайно недостатъчна. Ако няма нов механизъм, няма да има дори 25 стотинки"

Делян Добрев
Снимка: БГНЕС

Комисията по енергетика ще обсъжда днес законопроект за компенсиране на битовите потребители заради високите цени на горивата. Предлага се компенсацията да продължи след края на ноември, като за всеки зареден литър гориво 1 лев да се връща във Фонда за енергийна сигурност, а след това сумата да се разпределя към бензиностанциите, които да намаляват крайната цена за потребителите.

Компенсацията от 25 ст. работи, но е крайно недостатъчна, смята Делян Добрев, председател на енергийната комисия и вносител на законопроекта.

"След няколко дни свършват и 25-те стотинки. Ако няма нов механизъм, няма да има дори 25 стотинки", каза Добрев пред БНР.

От ГЕРБ вече почти година твърдят, че горивото се надписва с 1 лев и "това вече се признава от всички – става въпрос за милиарди, които се вземат от българските потребители".

"И това го признава както служебният кабинет, така и всички останали партии в парламента, включително партията на промяната."

В предаването "Преди всички" Делян Добрев поясни, че те предлагат всеки, който преработва руски нефт в България, да внася разликата между цената на "Брент" и "Уралс" във Фонда за енергийна сигурност, откъдето всеки месец парите ще се превеждат към НАП, а оттам – към бензиностанциите "по старата схема с 25 ст."

Снимка: БГНЕСПреимуществата на това предложение са, че то не зависи от бюджета и не зависи от това дали ще има правителство или не, не зависи и от добрата воля на компаниите "Лукойл" и "Литаско", посочи Добрев. По думите му 700-те милиона, които обяви служебният кабинет като бъдещи приходи от данъци на "Лукойл" са малко.

"Ние сме разчели, че по нашия метод в бюджета могат да влязат над милиард и половина и затова компенсацията ще бъде 1 лева. Ако е 700 милиона, то бъде 50 стотинки компенсацията. Но по-големият проблем е, че тя зависи изцяло от това каква печалба обявят "Лукойл Нефтохим" и компанията "Литаско", която уж ще се регистрира сега в България. По никакъв начин не можем да контролираме какъв финансов резултат ще покажат двете компании за следващата година."

Парламентарно време за разглеждане на законопроект има, въпросът е дали ще има политическа воля да се изземат тези свръхпечалби, заяви Делян Добрев. 

"Който и вариант да се приеме, ще има един период вероятно около 2 месеца, може би 3 месеца, преди схемата за компенсации за заработи отново."

Възражения срещу законопроекта на ГЕРБ изразяват от Българската газова асоциация, заради отмяната на програмата за освобождаване на природен газ.

"Тази програма означава, че държавният търговец "Булгаргаз" ще дава евтин газ на една шепа търговци, които ще му слагат голяма надценка и ще го продават на пазарните цени. Ние сега казваме – този газ вече е много скъп, не може "Булгаргаз" да се позволи да дава евтин газ на шепа търговци, които да си пълнят гушите от тази работа. Тези търговци вече няма да могат да правят свръхпечалби на базата на евтината цена от държавното дружество. Какъв лобизъм, при положение, че вземаме печалбите от едни компании и ги разпределяме на всички потребители? Когато спрем тази програма, "Булгаргаз" няма да дава една част от евтиния газ на една шепа търговци, а ще я отрази в цената. И цената за всички потребители ще падне с 10 до 15%. Лобизмът е в тази шепа търговци, които досега са печелили милиони на година, които сега ще преразпределим на всички потребители чрез по-ниската цена", изтъкна Делян Добрев. 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Манастирите на България от IV век до днес

Нови манастири се строят от църквата, но винаги има някой инициатор, който става ктитор , той дава средства. Това каза пред БНР Христо Шанов, автор на книги за манастирите на България, работил 45 години като експерт в Националния институт за паметниците на културата.  "Книгите ми "Манастирите на България", които са три тома, обхващат периода от..

публикувано на 03.05.24 в 18:33
Мерим Тенев

Мерим Тенев: Това, което съм правил в професионалния си живот, ми дава невероятно спокойствие

" Това, което съм правил в професионалния си живот, ми дава невероятно спокойствие и мога да спя спокойно , защото никога не съм се продал, никога не съм правил услуги, не съм заблуждавал с информациите, които съм предавал. Проблем е отношението на другите към професията ни, защото много хора се постараха тя да бъде подценявана и да девалвира"...

публикувано на 03.05.24 в 15:44

Празникът Вход Господен в Йерусалим поставя началото на Страстната седмица

Честит празник Вход Господен в Йерусалим, популярен като Цветница или Връбница! Наричаме го така, защото Господ Иисус Христос влязъл за последен път в Йерусалим, но бил посрещнат триумфално, като цар. Хората Го приветствали с палмови клони, постилали палмови клони и дрехите си по пътя пред Него.: „ А повечето от народа постилаше дрехите си по..

публикувано на 28.04.24 в 22:00

Една от най-атрактивните и търсени специалности на Русенския университет е "Кинезитерапия"

В началото на новата кандидатстудентска кампания студентите и преподавателите от факултет "Обществено здраве" на Русенския университет показаха пред обществеността и бъдещите си колеги предимствата на кинезитерапията. Една от най-атрактивните и търсени специалности на Русенския университет е "Кинезитерапия". Специалистите, които завършват, имат..

публикувано на 28.04.24 в 08:02

Генералният директор на БНР Милен Митев получи отличие от медийната компания "К и П Адвъртайзинг"

Генералният директор на БНР Милен Митев получи награда от медийната компания "К и П Адвъртайзинг", която представи списанието "София и Софийска област - бизнес, култура, туризъм". "Нашата медия издава две списания - "Дестинация България" и "София и Софийска област - бизнес, култура, туризъм". В първото издание се стараем в туризма да покажем всичко..

публикувано на 28.04.24 в 06:54

"Културни войни" с Владислав Апостолов: Как районен кмет опита да заглуши Орбан и Фараж в Брюксел

Удивителен сюжет за политически племена, културни пропасти и несвобода на словото се разгърна в Брюксел преди броени дни. Бях там, когато разбрах, че районен кмет с името Емир Кир е изпратил полиция, за да спре против всякакви правила и закони една напълно легитимна и доста престижна годишна конференция на национални консерватори, включваща..

публикувано на 27.04.24 в 13:55

Грузия между ЕС и Русия. На дневен ред е закон за чуждестранното влияние

Близо четири пети от грузинците се стремят към евроинтеграция на страната им. Управлява ги обаче партия, която уж следва тази воля на народа, но с действията си, и то последователни, тласка Грузия към Русия. Партията "Грузинска мечта" прокара миналата седмица на първо четене в парламента закон, задължаващ всички организации, повече от 20 процента..

публикувано на 27.04.24 в 11:48