Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Гергана Паси: Нямам усещането за активна дипломатическа дейност по темата "Шенген"

Гергана Паси
Снимка: Ани Петрова

България трябваше да е член на Шенген по договора ни за членство в ЕС още от 2009 година. Изпълнили сме всички технически критерии, но и през 2022 година няма да бъдем приети. Освен Нидерландия, Швеция и Австрия също изразиха съмнения, особено на фона на увеличения мигрантски натиск и неспособността да охраняваме добре границата си с Турция.

Нашето очакване беше, че ще следваме логиката на историческия процес на страните, присъединили се преди нас към ЕС, обясни пред БНР Гергана Паси, която е бивш министър по европейските въпроси и министър на външните работи.

„През 2007 година спокойствието, на което се радвахме, приключи безвъзвратно. С финансовата криза през 2008 година и последвалите кризи, включително и мигрантската през 2015 година, Европа се раздели със спокойния исторически период. Вече сме в друга историческа епоха.

От 2011 година България изпълнява техническите изисквания за членство в Шенген. Случиха се много кризи, но към 2022 година България трябваше да е част от това пространство“.

Притеснява ме, че за първи път има гласове, които настояват за отделянето на България от другите две държави, с които се очакваше планирано да встъпим в Шенгенското пространство – Хърватия и Румъния, обясни Гергана Паси.

„В случай на криза Европа трябва да реагира координирано, а не да оставя външните си граници да се справят сами. И към момента България е част от Шенгенската информационна система, но по-скоро пасивно – връщайки информация към нашите партньори, а не получавайки“.

Ние не говорим за несъгласие на ЕС за присъединяването на България към Шенген, поясни тя.

„ЕК изнесе положителен доклад, а ЕП прие резолюция. Страни, които традиционно са били против това, като Франция и Германия, сега са категорично за присъединяването на България към Шенген. Холандия се обявява против това заради вътрешно-политическите си процеси. Вярвам, че шведското председателство ще успее да постави въпроса на принципна основа“.

България, изглежда доброволно, откъсваше частици от своята проевропейска репутация, отчете гергана Паси.

Нямам усещането за активна дипломатическа дейност по темата Шенген, отчете още тя.

„Имаме 77% ръст на мигрантите, които влизат в ЕС и е нормално да съществува притеснение. Откъсването на България от другите две държави обаче ще донесе тежка репутационна щета на страната ни. Не знам колко години ще са ни нужни, за да се възстановим от нея“.

Неприятен е националния негативизъм, който се акумулира срещу ЕС, а от друга страна – срещу самите нас като общество, заяви Паси.

Цялото интервю на Диана Янкулова с Гергана Паси може да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Очаква се бурята Берт да отслабне и да се отдалечи от Обединеното кралство

Очаква се днес бурята Берт да отслабне и да се отдалечи от Обединеното кралство, но пораженията са сериозни - четири жертви, наводнения и транспортен хаос. Най-лошото от бурята мина, информираха от метеорологичната служба, но остават в сила стотици предупреждения за наводнения.  Бурята Берт нахлу през уикенда в Обединеното кралство със силни..

публикувано на 25.11.24 в 01:59

Балотаж ще определи следващия президент на Румъния

Министър-председателят на Румъния Марчел Чолаку е сигурен участник на втория тур на президентските избори в страната на 8 декември. Данните от екзитпол, публикувани непосредствено след края на днешния първи тур, показват незначителна разлика между следващите трима кандидати за поста държавен глава в северната ни съседка. Това съобщи АФП. За..

публикувано на 24.11.24 в 22:00
Ракети ATACMS - илюстративна снимка

Уолстрийт джърнъл: Ростовска област може да стане следващата цел на украинските удари с ATACMS

Руската Ростовска област може да стане следващата цел на украинските удари с американските ракети ATACMS, съобщава Уолстрийт джърнъл, като се позовава на Института за изучаване на войната.  Институтът е изготвил карта на около 200 военни обекта като летища, учебни полигони и складове за боеприпаси, които попадат в обсега на ракетите ATACMS и Storm..

публикувано на 24.11.24 в 21:49

Полицията в София издирва трима души, набили продавач в търговски център

Полицията в София издирва трима души, които са нападнали и набили продавач в търговски център. Инцидентът е станал в късния следобед. По първоначална информация нападателите са тийнейджъри. Причината за нападението е забележка, отправена от пострадалия към младежите. На мястото има екипи на полицията.

публикувано на 24.11.24 в 21:06

Българската база на Антарктида е открита за новия сезон

Антарктическата ни база е открита за новия полярен сезон. Това съобщиха във фейсбук от Българския антарктически институт като цитираха ръководителя на Българските антарктически експедиции проф. Христо Пимпирев по информация на Елка Василева - единствената жена, която е на базата в момента. На 23 ноември 2024 г. българската антарктическа база "Св...

публикувано на 24.11.24 в 20:53

Главчев: Натискът върху границата с Турция, свързан с нелегалните опити за преминаване, е намалял със 70%

Основно България и Румъния изпълниха своите задължения. Това каза служебният министър-председател Димитър Главчев в предаването на bTV "Защо, господин министър" по повод пълноправното членство на страните в Шенген от 1 януари 2025 година. По думите на Главчев натискът върху българската граница с Турция, свързан с нелегалните опити за..

публикувано на 24.11.24 в 20:34

11 400 жители на област Кюстендил са поискали помощ за отопление

11 400 жители на област Кюстендил са подали заявление за помощ за отопление, по данни на Регионалната дирекция  "Социално подпомагане“. Издадените заповеди за отпускане са 9 732, а издадените заповеди за отказ – 1361. В процес на обработка са 272 заявления.  Целевата помощ е в размер на 110.75 лв. на месец или общо 553.75 лв. Тя се отпуска за..

публикувано на 24.11.24 в 20:26