Промените в изборния кодекс влязоха за обсъждане в Народното събрание. Дебатите продължиха 4 часа и преминаха оспорвано. Депутатите успяха да гласуват само наименованието на законопроекта. Обсъждането е насочено за утре.
Парламентарно представените партии са не са се концентрирали върху най-важния въпрос на изборния процес, обясни пред БНР проф. Тодор Галунов.
„Те обсъждат дали да се избере хартиената бюлетина или машинното гласуване, а по-важно е как гражданите да бъдат привлечени към изборния процес. Трябва да се помисли за гласуване, което да съчетае мажоритарния вот със справедливо пропорционално разпределение, както и дали да не се прекрати порочната практика едно лице да бъде водач в два изборни района. Песимизмът на гражданите ще се засилва.“.
Ако вървим така, ние се отдалечаваме все повече от формирането на стабилен кабинет, отбеляза още политологът.
„Омразата се настанява се по-трайно в политическия живот. На този фон забавянето на мандатите е безсмислено. Няма смисъл да се разтяга излишно и да се извършват действия, който са близки до понятието „нарушение на Конституцията“. Ако българският политически елит можеше да се разбере за правителство, той щеше да го направи. Прекалено много надежди се стовариха върху евентуален редовен кабинет. На него се гледа като на нещо, което ще реши всички проблеми на държавата, което не е така. Парламентарните ни партии не намират начин да работят в рамките на някакъв политически консенсус“.
Разтягането на конституцията трябва да приключи, убеден е професор Галунов.
„Имаме нормална парламентарна република и не може изкуствено да създаваме нови форми, които са близки до понятието „президентска република“, но не съвсем. В президентската република има ясни правила и действащ парламент“.
„В секции с по-малко от 300 човека се гласува на хартия. Това е компромисът. Вероятно вървим към вариант, при който ще се даде възможност на гражданите да избират дали да гласуват на хартия, или на машина, но това може да затрудни броенето и изчисляването на изборните резултати. Другият компромис може да се появи по отношение на район „Чужбина“. Гласовете от чужбина не отиват в конкретни райони, а влияят общо върху разпределението на мандатите. Там трудно се правят кампании и не може да се реши нито един от проблемите на българското законодателство“.
„Вторият също ще бъде безрезултатен. По-вероятно е да се премине към трети. Той ще бъде етикетиран като „правителство на националната отговорност“ или като програмен кабинет, а не като коалиция“.
Българският политически елит е позабравил отговорността към обществото и се е увлякъл в дребни сметки, смята проф. Галунов.
Към момента всичко върви към предсрочни избори, заключи той.
Цялото интервю на Георги Марков с проф.Тодор Галунов може да чуете в звуковия файл.
Правителството на Кипър започна глобална кампания за насърчаване на талантливи кипърски професионалисти и учени, работещи в чужбина, да се завърнат в страната. Стартът на инициативата „Умове в Кипър“ /„Minds in Cyprus“/ бе даден от президента Никос Христодулидис в сряда вечерта в Лондон на първото голямо събитие с кипърската диаспора. Над..
Намаляването на възрастта за право на гласуване в Кипър на 17 години е едно от ключовите предложения за реформа на изборното законодателство, които влизат за одобрение от депутатите на пленарната сесия днес. Следващите избори в страната са за парламент и те ще се проведат на 24 май догодина, обяви вътрешното министерство. Парламентът на Кипър трябва..
Министърът на отбраната на САЩ Пийт Хегсет прие от Катар луксозен самолет „Боинг 747“, който ще бъде ползван като служебен самолет на президента Доналд Тръмп. Това съобщи Пентагонът, цитиран от Асошиейтед Прес. Темата породи въпроси за етичността и законността на приемането на скъпия подарък от чужда държава, отбелязва агенцията. Министерството на..
Британското разузнаване твърди, че Русия се е опитала да хакне камери за гранична сигурност, за да шпионира и прекъсне потока от западна помощ, влизаща в Украйна. Няколко британски издания разпространиха твърдение на разузнаването, че руските военни разузнавателни служби (ГРУ) са имали достъп до камери близо до контролно-пропускателни пунктове, военни..
До края на годината Домът за възрастни в боляровското село Воден ще бъде основно ремонтиран, като за дейностите са осигурени над 2 милиона и 300 хиляди лева по Плана за възстановяване и устойчивост. 28 мъже и жени от цялата страна са настанени в бившето училище, което преди 15 години е преустроено в Дом за възрастни и..
Голяма демонстрация се провежда в Атина срещу войната в Газа. Гърци и палестинци протестират заедно. Демонстрацията е пред гръцкия парламент. Стотици са палестинците, които живеят в Гърция. Към тях се включиха неправителствени организации за защита на човешките права, много студенти, пенсионери и работнически и синдикални организации. Силно е..
Израелският премиер Бенямин Нетаняху обяви, че е готов за "временно прекратяване на огъня“ в Газа, за да се осигури връщането на заложниците, държани от "Хамас" в анклава, предава АФП. 20 от заложниците със сигурност са живи, каза Нетаняху в изявление по телевизията. Нетаняху заяви още, че цялата Ивица Газа ще бъде под контрола на Израел до края..
На децата отдавна не им е интересно в училище. Това заяви пред БНР Александър Чакмаков, директор на Първа английска гимназия в София...
Репортаж на Латинка Светозарова в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
" Видях транспортни работници, които бяха използвани от политиците. Бяха използвани от т.нар. икономическо мнозинство в Столична община, в което за мой..