Промените в изборния кодекс влязоха за обсъждане в Народното събрание. Дебатите продължиха 4 часа и преминаха оспорвано. Депутатите успяха да гласуват само наименованието на законопроекта. Обсъждането е насочено за утре.
Парламентарно представените партии са не са се концентрирали върху най-важния въпрос на изборния процес, обясни пред БНР проф. Тодор Галунов.
„Те обсъждат дали да се избере хартиената бюлетина или машинното гласуване, а по-важно е как гражданите да бъдат привлечени към изборния процес. Трябва да се помисли за гласуване, което да съчетае мажоритарния вот със справедливо пропорционално разпределение, както и дали да не се прекрати порочната практика едно лице да бъде водач в два изборни района. Песимизмът на гражданите ще се засилва.“.
Ако вървим така, ние се отдалечаваме все повече от формирането на стабилен кабинет, отбеляза още политологът.
„Омразата се настанява се по-трайно в политическия живот. На този фон забавянето на мандатите е безсмислено. Няма смисъл да се разтяга излишно и да се извършват действия, който са близки до понятието „нарушение на Конституцията“. Ако българският политически елит можеше да се разбере за правителство, той щеше да го направи. Прекалено много надежди се стовариха върху евентуален редовен кабинет. На него се гледа като на нещо, което ще реши всички проблеми на държавата, което не е така. Парламентарните ни партии не намират начин да работят в рамките на някакъв политически консенсус“.
Разтягането на конституцията трябва да приключи, убеден е професор Галунов.
„Имаме нормална парламентарна република и не може изкуствено да създаваме нови форми, които са близки до понятието „президентска република“, но не съвсем. В президентската република има ясни правила и действащ парламент“.
„В секции с по-малко от 300 човека се гласува на хартия. Това е компромисът. Вероятно вървим към вариант, при който ще се даде възможност на гражданите да избират дали да гласуват на хартия, или на машина, но това може да затрудни броенето и изчисляването на изборните резултати. Другият компромис може да се появи по отношение на район „Чужбина“. Гласовете от чужбина не отиват в конкретни райони, а влияят общо върху разпределението на мандатите. Там трудно се правят кампании и не може да се реши нито един от проблемите на българското законодателство“.
„Вторият също ще бъде безрезултатен. По-вероятно е да се премине към трети. Той ще бъде етикетиран като „правителство на националната отговорност“ или като програмен кабинет, а не като коалиция“.
Българският политически елит е позабравил отговорността към обществото и се е увлякъл в дребни сметки, смята проф. Галунов.
Към момента всичко върви към предсрочни избори, заключи той.
Цялото интервю на Георги Марков с проф.Тодор Галунов може да чуете в звуковия файл.
10 са специализираните социални институции в община Велико Търново, които осигуряват денонощни грижи за хората с умствена изостаналост. Няколко стотин души са в листата на чакащите. Политическата криза, забавянето в Плана за възстановяване и на Оперативните програми още повече изострят кризата, защото няма "зелена светлина“ за разширение на..
Районният съд в Кюстендил осъди на пробация 72-годишен пенсионер, държал в кухнята си цяла колекция нерегламентирани археологически находки. Освен това обвиняемият трябва да заплати сторените на досъдебното производство разноски за експертизи и за вещи лица в размер на 4 825,92 лв. по сметка на ОД МВР-Кюстендил. Решението е окончателно и..
Търговското дружество "Синева“ отговарящо за сметопочистването в Силистра, бе ликвидирано днес на заседание на Общинския съвет и преструктурирано в общинско предприятие с цел намаляване разходите на администрацията. Един от основните мотиви на кмета е, че така няма да се наложи повишаване на такса смет с три промила, която към момента е 5..
До края на годината предстои да бъдат изплатени над 1 милиард лева на земеделците. По-голямата част от тях са по интервенцията за основното подпомагане на доходите за устойчивост. Това увери министърът на земеделието и храните д-р Георги Тахов при откриването на дванадесетото издание на Годишния семинар, организиран от Националната асоциация на..
Средната пенсия в Испания от януари ще бъде близо 1490 евро на месец. Очаква се увеличението на парите за възрастните хора да бъде около 2,8%. Над девет милиона пенсионери в Испания ще получават с около 40 евро повече на месец от следващата година. Това съобщиха от Министерството на приобщаването, социалното осигуряване и миграцията в..
БНБ прогнозира инфлацията да бъде на 1,9% в края на годината спрямо 5 на сто година по-рано, става ясно от изданието "Макроикономическа прогноза" на банката. Според новите оценки средногодишната инфлация се очаква да бъде 2,5% при 8,6 на сто през 2023-та. Основен фактор за забавянето на инфлацията е низходящата динамика на международните цени на..
Френското правителство се съгласи да направи отстъпки по оспорвания проектобюджет под натиска на опозицията, която заплашва с вот на недоверие. Текстът е разглеждан от Сената, след като беше отхвърлен на първо четене от долната камара. Франция няма да увеличи таксите върху електричеството за следващата година - това обяви премиерът Мишел Барние в..
" Ако приемем, че съдебната система е един камион с ябълки, в него има едно буре гнили ябълки - хора, податливи на корупция, които се ползват от..
В Плевен откриват Празника на пчелните продукти. Пчелари от областта ще предложат в специалните шатри пред зала "Катя Попова" мед, пчелни продукти,..
В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България"...