Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"В културата няма място не политиката, а партийността"

Захари Карабашлиев: Ръководството на Народния театър изпраща послание към творците - "Можем без вас"

"Посланието, че можеш да се освободиш от Явор Гърдев, но не от някой друг, е ужасно"

Снимка: Антония Енева, БНР

"Посланието, което се изпраща от ръководството на Народния театъра, че можеш да се освободиш от Явор Гърдев, но не от някой друг, е ужасно силно. Аз мога да продължа да пиша от вкъщи, от спалнята си, но Явор Гърдев не може да режисира от неговата спалня! Мястото на Гърдев и на Морфов е вътре в театъра. Това е посланието, което ръководството на Народния театър изпраща към творците - ние можем без вас!".

Това заяви пред БНР Захари Карабашлиев, който подаде оставка от поста писател на Народния театър заради "конфликт, който ескалира и излезе далеч извън стените на най-високата театрална институция", както написа той във фейсбук. Скандалът в театъра беше провокиран от появата на пиара на институцията Велислава Кръстева, бивш ПР на ДПС и бивш депутат, заедно с почетния председател на Движението в деня на парламентарните избори, което предизвика остра реакция в представители на трупата на Народния театър. Вратата на пиара на театъра беше надраскана с надписи "ДПС" и "Изчезвай", табелката с името ѝ беше изкъртена, а за деянието вина пое режисьорът Александър Морфов, който обвини Кръстева в "политическа пропаганда".  

Писателят сподели още:

"Това, което направих в Народния театър, това си е моят личен протест. Аз повече вярвам в индивидуалния протест. Вярвам в това - нещо, което смяташ, че не е редно, да не минава през теб. Не може да ходим на площада да протестираме, а когато несправедливостта мине през теб, ти да се обърнеш на другата страна, а не да гледаш истината в очите. ... На мен ми е мил Театърът и затова го напуснах".

По думите на Захари Карабашлиев е нормално всеки от актьорите в Народния театър да има своя позиция по темата и да не излизат с обща.

Според него в културата няма място не политиката, а партийността:

"Партийният човек и човекът на културата са много различни. Кои партийни поети и писатели са били добри? Но от друга страна - кой голям поет и писател не е бил политически ангажиран? Ботев ли, Яворов ли? Вижда се разликата между тясно партийното и политически ангажираното".

Карабашлиев подчерта, че проблем е "отровената атмосфера в Народния театър.

"Последиците от случващото се в Народния театър в краткосрочен план са неприятни, в дългосрочен - не виждам как могат да се оправят. Няма воля за решаване на този въпрос", коментира писателят и обясни, че песимизмът му идва от това, че и двете страни - от едната страна Кръстева и Васил Василев, а от друга страна Морфов - са много твърди.

Интервюто на Георги Марков със Захари Карабашлиев в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл. 

По публикацията работи: Наталия Кръстева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Председателят на СОС Цветомир Петров

Председателят на СОС предупреди за нови проблеми след увеличение на заплатите в транспорта

Всички общински съветници се застъпиха за решението, че  трябва да бъдат удължени картите за градски транспорт на всички хора в София, които са имали актуални превозни документи към момента на транспортния протест . Това заяви пред БНР председателят на Столичния общински съвет Цветомир Петров. "Още в утрешния ден, когато ще..

публикувано на 28.05.25 в 11:28

Прощаваме се с журналиста Асен Григоров

Днес се прощаваме с журналиста Асен Григоров. Той почина на 59 години в петък, а поклонението ще е от 11 часа в столичния храм "Света София". Хората ще запомнят Асен Григоров като водещ на телевизионното икономическо предаване "Плюс минус", като създател на "Бизнес закуска" и на първия сутрешен блок в модерната му форма у нас. Той е..

публикувано на 26.05.25 в 08:08

Тежка катастрофа с един загинал край Кресна

Тежка катастрофа с един загинал е станала тази сутрин около 6 часа на главен път Е-79 в района на Кресна. Ударили са се лек автомобил и товарен камион. На място е загинал водачът на леката кола, който по информация от полицията е на 20 години. Движението е спряно и в двете посоки. За леките автомобили има осигурен маршрут, а..

публикувано на 25.05.25 в 10:04

Матури, процедури, подготовка. Знаем ли какво искаме да произведе българското образование?

"Не съм притеснен. Чувствам се подготвен. Каквото стане, не е краят на света ", каза пред БНР един от зрелостниците минути преди началото на матурата по български език и литература , която се провежда днес. Учениците пишат по вариант 4, който беше изтеглен тази сутрин в просветното министерство . " Готова съм на всякаква тема, която се падне ",..

публикувано на 21.05.25 в 10:15
Димитър Маринов със студенти

Димитър Маринов: Реализирах се и е време да предам това, което знам, на младите таланти

Светът познава Димитър Маринов като великолепен актьор, станал популярен с филма "Зелена книга", удостоен с Оскар от филмовата академия на САЩ. Но не са много хората, които знаят, че той е и музикант, изразяващ душата си чрез цигулката и китарата.  Филмът „Зелена книга“ с извънредна прожекция на „София филм фест на брега“ Преди броени дни..

публикувано на 20.05.25 в 11:45
Венци и майка му Галя

Как изглежда животът на глухите деца, след като навлязат в света на звуците?

Как изглежда животът на глухите деца, след като им бъде поставен кохлеарен имплант и започнат да опознават света на звуците?  За историята на Венци и вълнуващия и труден път, по който е минало семейството му и той, от бебе до дипломирането му в Класическата гимназия в София, разказват родителите му пред журналиста Елена Бейкова. Зелен..

публикувано на 20.05.25 в 10:40

Александър Чакмаков: Училището все повече изглежда като социална услуга за отглеждане на деца

На децата отдавна не им е интересно в училище. Това заяви пред БНР  Александър Чакмаков, директор на Първа английска гимназия в София. "Образователната ни система не дава интересни възможности на учениците да се развиват извън учебната програма".  Учениците и учителите препускат… Министър Вълчев: Най-трудно е в 6. и 7. клас Чакмаков..

публикувано на 20.05.25 в 10:20