Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Джошуа Бел и Марта Аргерич изнесоха коцерти пред публика в Израел

Снимка: личен архив

За даден оркестър може да съдим по солистите, които гастролират в негов съпровод. А израелската филхармония привлича като магнит най- големите имена в света. Създадена през 1936 г като убежище за оркестранти от Германия и Австрия, подложени на дискриминация, е наследник на най-високите европейски стандарти. Не случайно още първият й концерт е дирижиран от великия Артуро Тосканини.

Израелците са прочути с твърде практичното си облекло, някак извън всякакви моди и дрес код. Но час преди концертите в Ехал а тарбут( двореца на културата в Тел Авив), обширния площад с водостоците е пресичан от изискано облечени хора. Обикновено билетите са „в телефона“ и още пред сградата ги разчита електронен четец и бариерата се вдига за всеки от влизащите.

"Казваме се Ерес Рави и Шарон Леви. Студенти сме и от няколко дни Шарон вече е дипломиран диригент. Нямаме постоянен абонамент за филхармонията, но като гледаме афиша, май ще си направим. И двамата започнахме като пианисти. Марта Аргерич е едно от имената-легенди. Имаме нейни записи и сме ги изучавали. За нас, върхът е плочата им като дует с Даниел Баренбойм, който също е започнал като пианист. Знаем, че сега изненада ще е на биса с диригента на филхармонията Лаав Шани на четири ръце. Той също е бивш концертиращ пианист".

Препълнена зала с фенове очакваше 81 годишната пианистка Марта Аргерич, която преди 12 години се пребори с рак с метастази. Приложиха й успешно американска терапия, която все още е експериментална. Тя доказва, че нито възрастта, нито болестите могат да бъдат пречка за творческа изява. Винаги е показвала твърдост и характер. През 1965 г, спечелва триумфално конкурса Шопен, въпреки че припада на сцената. Свестяват я и тя продължава изпълнението си. Скоро става част от журито на този конкурс, но го напуска, когато, според нея тенденциозно, не дават първа награда на Иво Пагорелич. Критиката в Израел характеризира изпълнението й като традиционно, сдържано и много технично. В едно от малкото интервюта, давани през дългата й кариера, Марта Аргерич заявява,че професията, която не би упражнявала е „музикален критик“.

Джошуа Бел пристигна на поредния си концерт в Тел Авив, малко след като на фестивала за филми за изкуството “Епок“ бяха показали филма за цигулката, на която свири и за изследователската му работа по откриване на миналото й. Става въпрос за над 300 годишна „Страдивариус“, с която виртуозния цигулар Бронислав Хуберман е свирел по света и е събирал пожертвувания за създаване на Израелския симфоничен оркестър. През 1936 година по време на това турне в Америка, тя изчезва от гримьорната му. Открита е 50 години по-късно, когато преди смъртта си, крадеца-също музикант, признава за престъплението пред съпругата си. Джошуа Бел случайно я намира в музикален магазини и купува цигулката в Лондон. Направо се влюбва в нея, щом чува звука ѝ. Но след това, се налага дълго и трудно реставриране. Сравнява го със „сваляне на мазилките от фреските на Сикстинската капела“. Джошуа Бел твърди, че му е много трудно да свири в Израел, където сред публиката или оркестъра седят наследници на тези, които са свирили с този инструмент. На същата сцена се изявяват най-големите цигулари на света. За това разказват Дафна Яблон, дългогодишна почитателка на филхармонията.

"Връзката ми с израелската филхармония започна, когато бях на 5 години. Нямахме пари за билети. Майка ми ме заведе в двора на филхармонията. Слушахме концерта през отворените прозорци. Доста по-късно майка ми успя да купи патифон и ни научи да слушаме произведенията, като се връщаме на всеки пасаж, за да може да ги разберем и осмислим по-добре. От мнoго години имам абонамент и поне веднъж месечно съм в тази зала. Най-вълнуващото нещо с този оркестър бе концерта-раздяла с дългогодишния му диригент Зубин Мета. Беше своеобразен връх на творчеството му, а ние сме го слушали много и в разни концерти. За нас, през дългия си творчески път, Зубин Мета с израелската филхармония, бе най-големия ни учител за възприемане на виртуозно музициране. Няма да забравя поредицата му концерти с произведения на Стравински. По принцип съм много свързана с музиката, тъй като съм била хореограф и учител по балет. А концертите на симфониците ни и техните гост-солисти винаги са били най-доброто в света. По време на пътешествията си в Европа и навсякъде по света, винаги ходя на концерт, опера, балет. Мога да направя сравнение".

Повече можете да чуете в звуковия файл. 
По публикацията работи: Радостина Билярска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. Момчил Георгиев

Какво ни предлага 56-тото издание на фестивала "Софийски музикални седмици"?

От 22 май до 3 октомври ценителите могат да се насладят на богатата програма на фестивала "Софийски музикални седмици". Слоганът на фестивала тази година е "Произведено в България" , обясни пред БНР проф. Момчил Георгиев, директор и основен двигател на голямото музикално събитие. "Каним много българи с кариера в чужбина да свирят с млади..

публикувано на 23.05.25 в 13:40
Марианжела Атанасова

Изложбата "В Началото бе Локвата" - потапяне в света на водата и цветовете

Галерия - книжарница "София Прес" представя изложбата на Марианжела Анастасова "В Началото бе Локвата". Тя представлява  поклон, признание и благодарност към водата. Произведенията й ще гостуват на ул. "Славянска" 29 до 30 май 2025.   Художничката Марианжела Анастасова организира онлайн уроци по рисуване Състоянието, в което се..

публикувано на 23.05.25 в 12:50

Защо закриват "Сцена СПАМ" в София?

Новото място за култура - "Сцена СПАМ" в София, прекратява дейността си само 3 месеца след като отвори врати в зала "Академик" в Националния студентски дом. Това се случва след рязка смяна на условията от страна на ръководството и чрез устно предизвестие , уточни пред БНР Ана Батева, един от създателите на "СПАМ студиос"...

публикувано на 22.05.25 в 10:04

Спомняме си за Димитър Воев - музикантът, който не се страхуваше да казва истината

Днес - 21.05, Димитър Воев – една от най-ярките, загадъчни и провокативни фигури на българската алтернативна музикална сцена от края на 80-те и началото на 90-те, щеше да навърши 60 години .  Воев и група "Нова генерация" не просто създават музика, те изразяват духа на едно бурно време на социални и политически промени.  Димитър Воев е един..

публикувано на 21.05.25 в 13:10
Зджислав Зембжуски

Кой е Зджислав Зембжуски - българският Шиндлер?

Зджислав Зембжуски  е българският Шиндлер, спасил множество евреи от ужасите на нацизма . Определението е на неговия внук  Димитър Гачев.  Зджислав Зембжуски  е българин от полски произход. Участвал е в Балканските войни и в Първата Световна война в редиците на българската армия. Награден е с кавалерския кръст на ордена на "Св. Александър" от..

публикувано на 19.05.25 в 18:45

Шести международен конкурс за млади оперни певци "Гена Димитрова"

В Плевен започва Шестият международен конкурс за млади оперни певци, който носи името на примата Гена Димитрова. 55 певци от 12 държави участват в тазгодишното издание, което ще продължи до 22 май. Според програмата, от 10.00 ч. е първият тур за младите оперни певци, които ще покажат своя талант пред журито в зала „Катя Попова“ .Вторият тур е..

публикувано на 19.05.25 в 10:26

Представиха българския филм "Сватба" в Европарламента

Българският филм "Сватба" беше представен в Европейския парламент в Брюксел по инициатива на евродепутата от ГЕРБ - ЕНП Андрей Ковачев. Продуцент и режисьор на лентата е Магдалена Ралчева, а сценарист Юрий Дачев "Сватба" е българска драма от 2024 г., базирана на едноименния разказ на Николай Хайтов. Българската премиера на филма бе на 8..

публикувано на 18.05.25 в 09:19