Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Антоанета Димитрова: Изобилието на различни мнения създава объркване в хората

Снимка: Pixabay

В днешно време можем да изкажем мнението си, но то може да бъде "задушено" от какафонията на многото други мнения, коментира пред БНР проф. Антоанета Димитрова от Лайденския университет в Нидерландия. Вчера тя изнесе публична лекция в НБУ за предизвикателствата към академичната свобода и свободата на словото. Това е традиционна лекция, отбелязваща годишнината от речта на проф. Клеверинга в Лайденския университет на 26 ноември 1940 г.

"По времето на Клеверинга заплахата и проблемът е бил, че той не е могъл да изкаже мнението си в речта си за действията на немските власти. Те са били последвани, както във всяка диктатура, с арест и затваряне на университета след няколко дни. Това, което се опитах да обясня на студентите вчера, е, че ние живеем в едно парадоксално време, в което за щастие в демокрациите можем да изкажем мнението си, но има голям проблем с това, че това мнение може да бъде "задушено" от една какафония на други мнения", коментира тя в интервю за предаването "Събота 150".

По думите й от една страна социалните медии, в които всеки е свободен да изкаже мнението си, създават демократичност, която никога не е съществувала в обществения дебат, но от друга:

"Вече имаме много доказателства от различни изследвания, че изобилието на различни мнения създава объркване и смущение в тези, които се опитват да разберат някакви факти, истина. Имаме и доказателства, че объркването и използването на различни тези, които са различни от нещо, което е добре установено, са и похвати на дезинформацията".

Трябва да използваме всички инструменти за противодействие на пропагандата и фалшивите новини, категорична е проф. Димитрова. По думите й медийната грамотност е много важен елемент в тази посока. Изследват се също редица механизми, които влияят психологически на хората да разпространяват дезинформация, добави тя и обясни:

"Получава се така, че хората предпочитат някой път да повтарят една лъжа, една дезинформация, въпреки че те самите може да разбират, че тя е такава, защото тя им създава психологически комфорт".

Според нея цялото общество трябва да работи за това да се различават фалшивите новини. Проф. Димитрова смята, че в образованието трябва да залегнат обучения по дезинформация и фалшиви новини.

Другата страна на въпроса е в политическия дебат, посочи проф. Антоанета Димитрова:

"Навсякъде по света има изключително много преувеличаване, изключително силно използване на реторика, която мобилизира емоциите. Тя малко по малко стига до границата на истината и започва да подкопава нашите общи разбирания за това как работят политическите договорености, особено в демокрацията".

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ключовите антикорупциони органи в Украйна са участвали в изготвянето на предложения от Зеленски закон

Националното антикорупционно бюро на Украйна обяви, че предложения от президента Володимир Зеленски нов закон за борба срещу корупцията възстановява всички процедурни правомощия и гарантира независимостта на бюрото, както и на Специалната антикорупционна прокуратура. Киев ще получи по-малко пари при четвъртия транш по Механизма за Украйна И..

публикувано на 24.07.25 в 21:20

ЕС и Молдова със споразумение за разширяване на обхвата на Зоната за свободна търговия

ЕС и Молдова постигнаха споразумение за разширяване на обхвата на Зоната за всеобхватна и задълбочена свободна търговия, в което се предвижда съществена либерализация на двустранния аграрен обмен. От страна на Съюза ще бъдат увеличени квотите за безмитен износ от Молдова на сливи, трапезно грозде, ябълки и череши. В същото време вносът на..

публикувано на 24.07.25 в 20:28

Почина легендата на кеча Хълк Хоган

Легендата на кеча Хълк Хоган е починал на 71-годишна възраст, съобщават медиите зад Океана, цитирани от БГНЕС. Хоган, роден под името Тери Джийн Болеа, е бил намерен мъртъв в дома си в Клиъруотър, Флорида тази сутрин. Според TMZ, екипите на първа помощ са се отзовали на място, след като са получили обаждане за "сърдечен удар". Парамедици и полицейски..

публикувано на 24.07.25 в 20:05

НС премахна възможността за физическо връчване на арбитражно решение

Парламентът прокара на второ четене законодателни изменения, пряко свързани с борбата срещу имотната мафия и злоупотребата с фиктивни арбитражни решения. Депутатите премахнаха възможността за физическо връчване на арбитражно решение и предвидиха създаване на регистър на арбитражите в България към министерството на правосъдието.  Промените в..

публикувано на 24.07.25 в 19:12

Окончателно: В съдебно заседание може да се участва и чрез видеоконференция

Депутатите въведоха окончателно възможността да може да се участва в съдебно заседание чрез видеоконференция. С приети на второ четене промени в Административнопроцесуалния кодекс се разширява дигитализацията на административното производство. Правосъдният министър Георги Георгиев подчерта, че важна стъпка в усилията за ускоряване на бавното..

публикувано на 24.07.25 в 19:00

Фон дер Лайен: ЕС ще трябва да ограничи вноса на китайски стоки, ако няма реципрочност в търговията

Европейският съюз ще трябва да ограничи вноса на китайски стоки, ако Пекин не предприеме реални стъпки към повече реципрочност в търговията. Това заяви председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен на срещата си днес в Пекин с президента на Китай Си Цзинпин. Търговският дефицит на Евросъюза с Китай през миналата година достигна..

публикувано на 24.07.25 в 18:06

Студентите искат гарантиран 20% таван на ръста на таксите за приетите платено обучение

Студентите, които тази сутрин излязоха на протест пред парламента срещу високите такси за платено обучение определиха като "компромисен вариант" окончателното решение на парламента за тяхното намаление с 40%.  На първия си протест пред Ректората на Софийския университет на 9 юли те настояха за по-голямо намаление - в размер на 50%...

публикувано на 24.07.25 в 18:03