От ГЕРБ отправиха обвинение към ръководството на Българската банка за развитие за нанесена щета от 1 млн. лв. Те поискаха служебният министър на иновациите и растежа Александър Пулев да потърси отговорност като принципал и да сезира Агенцията за държавна финансова инспекция. От формацията обвиниха в нарушения и съпредседателя на ПП Кирил Петков заради негови действия, докато е бил служебен министър на икономиката.
Кирил Петков е отговорен за спорни назначения в Българската банка за развитие, като назначеното от него ръководство е нанесло щети за над 1 млн. лв., обявиха от ГЕРБ. Председателят на парламентарната група на ГЕРБ-СДС Десислава Атанасова призова настоящия служебен министър на иновациите и растежа Александър Пулев да потърси отговорност и да поиска Агенцията за държавна финансова инспекция да провери правомерността на платени 1 млн. лв. за консултантски и адвокатски услуги за емитиране на облигации за 1 млрд. лв., което така и не е реализирано:
"Кой ще носи отговорност за изхарчения 1 милион за консултантски и адвокатски възнаграждения, без реално да е осъществено намерението на банката за тази емисия?" - попита Атанасова.
Бившият социален министър Деница Сачева напомни за друго нарушение - седмица преди официалното си назначаване ръководството на банката е сключило договор за адвокатски услуги, което може да бъде обявено за нищожно:
"Договорът, който се сключва за правно обслужване, е с адвокатска кантора, но е с точно посочване на Лена Бориславова при месечно възнаграждение 13 690 лева или и 164 289 лева годишно без ДДС, без разноски и без допълнително уговорени допълнителни 274 лева на час", посочи Сачева.
Десислава Атанасова коментира: "За нас е изключително неприемливо "нулево толерантните към корупцията" да си служат с подобни договори за консултантски и адвокатски услуги, които може да са прикрити договори за други услуги във времето, когато Кирил Петков беше министър".
Атанасова коментира и обвиненията, отправени от лидера на БСП Корнелия Нинова и депутата Георги Свиленски към Кирил Петков за възможно манипулиране на машинния вот на последните предсрочни парламентарни избори:
Министър Александър Пулев: Върховенството на закона важи и за Банката за развитие
"Изнесената публично информация за подготвяната през 2021 г. облигационна емисия на Българската банка за развитие (ББР) в размер на 1 млрд. лв. отговаря на истината. На истината отговарят и твърденията за изплащане на адвокатски и консултантски хонорари по сделката в размер на близо 1 млн. лв., макар че облигационната емисия не е реализирана" - това заявиха от Министерството на иновациите и растежа. От там уточняват:
"Решението на Управителния съвет за прекратяването на емисията е взето на 15.11.2022 г. То е внесено за одобрение от УС към новоназначения Надзорен съвет на банката на 23 ноември 2022 г., но тогава Надзорният съвет отказва да одобри решението на Управителния съвет, защото прекратяването на емисията би легитимирало направените разходи, без да са ясни причините, поради които облигацията не е реализирана и прекратена".
От министерството припомнят, че новият състав на Надзорния съвет бе назначен от министъра на иновациите и растежа Александър Пулев на 7 ноември 2022 г. и именно този състав на Надзорния съвет отказа да валидира направените по облигацията разходи. Така Надзорният съвет, по указание на министъра на иновациите и растежа, на практика е отказал да потвърди решението на Управителния съвет за прекратяване на облигационната емисия и е изискал от Управителния съвет да му бъде представена цялата информация, кореспонденция и преписка по облигационната емисия.
Срокът за предоставянето на информацията от Управителния на Надзорния съвет изтича днес, 28 ноември.
По указание на едноличния собственик на капитала новоназначеният Надзорен съвет следва да докладва на министър цялата информация и преписката в срок до утре, 29 ноември.
На базата на получената информация министърът ще вземе решение и ще го оповести публично, а действията му ще се ръководят единствено от върховенството на закона и защита на интереса на държавата, посочват от ведомството.
Допълнително ще бъдат пуснати помпи на р. Струма за осигуряване на повече вода за Кюстендил, заявяват работещи в дружеството "Кюстендилска вода". Както БНР съобщи, от снощи беше въведен режим на водоподаване в кюстендилските квартали "Герена", "Изток", "Белия камък и близките села Пиперков Чифлик и частично в с. Слокощица. Централната градска част..
Нови пожари избухнаха днес на различни места в Гърция. Много туристи от Пелопонес напускат и продължават почивка на друго място. Пожар обхвана завод за производство на хартия и синтетични материали в района на Егио на Пелопонес.Дим с токсични частици се стеле над района, като властите предупредиха хората да затворят врати и прозорци...
Желанията, идеите, предложенията, размяната на реплики за закриване на антикорупционната КПК адв. Михаил Екимджиев определи като "театър за наивници". В интервю пред БНР, за предаването "Преди всички" той коментира, че не категорично не вижда реални перспективи за закриване на КПК, "защото това разиграване е "театър за наивници":..
Държавната агенция за бежанците (ДАБ) започва пилотен проект за България и Европейския съюз. Създават се алтернативни социални услуги за непридружени деца бежанци. Това съобщиха от пресслужбата на Министерски съвет. Четири общини - Бургас, Ивайловград, Малко Търново и Тунджа, както и Мисията на Международната организация по миграция и УНИЦЕФ..
"Намаляват пожарите, намалява напрежението, ограничават се. Някои от тях са вече овладени като този в Трънско, така че работата и добрата организация на Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" дават резултати", заяви на брифинг в София вътрешният министър Даниел Митов: "…така или иначе тук трябва да призовем и за внимание..
18 души са загинали и 40 са били ранени при руските въздушни удари в Украйна през изминалата нощ. 16 с жертвите и 35 пострадалите при руска атака в институция за изтърпяване на наказания в Запорожка област, съобщи областният управител Иван Фьодоров. Има разрушени помещения засегнати са и частни къщи в района. Двама души са загинали и..
Как въвеждането на еврото ще се отрази на бизнеса? Примерът е от Северозапада - най-бедният регион в ЕС. От успешно развиваща се частна компания в региона, която преработва варовик и произвежда каменни облицовки за европейските и азиатски пазари, смятат, че еврото ще донесе по-скоро ползи отколкото рискове за бизнеса им , но прогнозират сътресения..
Убеден съм, че има обществена потребност за отделянето на горския сектор в самостоятелно ведомство с неговите отговорности. България все още е за..
"Става все по-топло. Сега юли е с 2.7 градуса над нормата". Това обясни пред БНР проф. Георги Рачев, климатолог и преподавател в СУ "Св. Климент..