На 1 декември в зала "България" като солист на Софийската филхармония ще се представи световноизвестен виолончелист, който за първи път гостува в България. Даниел Мюлер-Шот е 46-годишен германец, но космополит по призвание - вече повече от 30 години той обикаля света със своето виолончело, високоценен от най-престижните оркестри, предпочитан от най-уважаваните диригенти, търсен и като камерен изпълнител. Затова и за него самия е нетипично да е дебютант:
„Бил съм на много места и в повечето градове по света, свирил съм с много и различни оркестри, затова наистина очаквам с нетърпение да свиря в София за първи път - и с тези прекрасни музиканти. А с Мишел Табачник съм работил вече доста пъти - чудесен диригент е, затова се вълнувам много!“, сподели той пред БНР.
Даниел Мюлер-Шот има удивителна кариера - талантът му е открит рано и отгледан с внимание. 15-годишен печели конкурса „Чайковски“ за млади музиканти в Москва и после е поканен лично от голямата цигуларка Ане-Софи Мутер да стане стипендиант на нейната фондация, като това включва концерти и записи на камерна музика със самата нея. Но получава и още един невероятен шанс - една година обучение при легендарния Мстислав Ростропович. Това изстрелва Мюлер-Шот още в юношеска възраст сред големите звезди на световната сцена.
Тази вечер той за първи път ще застане пред българската публика - като солист в Концерта за виолончело и оркестър от Едуард Елгар. Инструментът, с който свири вече 16 години, е изработен от Матео Гофрилер във Венеция през 1727 г.
Промени ли се усещането му за ценността на музиката по време и след пандемията от Ковид-19? Ето отговора на Даниел Мюлер-Шот:
„Първоначално, разбира се, изпаднахме в шок, защото не можехме дори да си представим, че всичко ще застине. Какво да правим, как да продължим? Но аз мисля, че това беше важен урок - какво е музиката за нас, какво е животът генерално, кое е важно за обществото - да си помагаме помежду си и също така да сме готови да правим жертви. Тази ситуация ни накара да се замислим - и политиците, и музикантите, да осъзнаем, че здравните работници и лекарите бяха толкова невероятни и продължиха напред.
Аз, като музикант, осъзнах, че когато хората отново можеха да се събират заедно, ми се искаше още повече от преди да свиря за тях и да споделяме музика - да съм там, за да се подкрепяме. Музиката има това невероятно лечебно качество и смятам, че всички усещаме дори още по-силно сега, след това време на тежки предизвикателства, колко е ценно, че можем да сме заедно, че можем да се срещаме отново - ние сме социални същества и имаме нужда да контактуваме, а музиката сякаш увеличава това усещане.“
За пореден път Софийската филхармония ще поднесе специален подарък на меломаните с гостуването на двама великолепни интерпретатори - виолончелиста Даниел Мюлер-Шот и диригента Мишел Табачник. Ще звучи музика от Елгар, Дебюси и Брамс, а началото е в 19 часа.
Представянето можете да чуете в звуковия файл.
На 12 ноември се надършиха 100 години от рождението на цигуларя Петър Арнаудов - български музикант, който дълги години неотменно присъства в концертния живот на страната, същевременно един от най-известните наши цигулкови педагози. Петър Арнаудов е роден в София, син е на уважавания професор Михаил Арнаудов. Учи цигулка при Владимир Аврамов,..
26 песни отиват на големия финал на Младежкия конкурс за нова песен, който ще се проведе днес, 22-ри ноември , съобщиха от "Музикаутор". Финалистите са определени с лед оспорвано състезание в двете конкурсни вечери в сряда и четвъртък – 20-и и 21-ви ноември. Финалът ще се проведе в Националния студентски дом от 17 часа, а входът е 10 лева...
" Портерът на "Ахинора" за всеки, който е заставал пред него , съм сигурен, че няма как да отрече обаянието, което струи от него, онзи поглед, който всеки определя по различен начин , за едни той е тъжен, за други е прекалено вглъбен и като че ли това състояние на вглеждането в тези очи много често зависи от нашето собствено настроение, разказа за..
Утре вечер в Sofia Live Clubот 21.00 часа ще дебютира алтърнатив рок бандата Ace Bullet. На концерта ще звучат хитове на Лейди Гага. "Това е сбъдната мечта за мен. Смелостта на Лейди Гага да експериментира с различните жанрове и стилове, доказва, че тя няма граници като артист. Точно това ме вдъхновява", разказа пред БНР вокалистката..
Как една посребрена мастилница със сецесионова украса свърза две теми - тази за лукса във всекидневието и за окопното изкуство, разработвани от етнолозите в Русе? Мастилница с фигура на девойка, която държи писмо в едната си ръка и огледало в другата, украсява новата изложба "Луксът в "Малката Виена", подредена в Музея на градското всекидневие...
Скулпторът, художник и преподавател в УАСГ Йордан Леков представя в галерия-книжарница "София прес" своята изложба "Маврографии" . Заглавието съдържа думите мавро – от гръцки черно, графо – отново от гръцки: форма на писане, изписване , обясни художникът в интервю за БНР. В творбите си той е използвал хартия, туш и вода. "Самите рисунки..
В шестото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Музикално събитие на седмицата: “Реквием“ от Верди на сцената на Софийската национална опера и балет под диригентството на Даниел Орен - Отзвук от оперната гала на Анджела Георгиу със Софийската..
Тежки обвинение към посланика на България в Украйна - Николай Ненчев, е отправила бившата вече служителка в мисията - преводачката Олга Хвостенко. В..
Кълнях се, че ние ще сме различни от другите партии, а се оказа, че на някои нива - вземане на решения, нарочване на тези, които не са съгласни - не е..
"Дълбоко съм убеден, че на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР Бойко Ноев, бивш министър..