Депутати от „Продължаваме промяната“ и Ананас Атанасов от ДБ предлагат шефовете на Държавна агенция „Национална сигурност“, Държавна агенция „Технически операции“, Служба „Военно разузнаване“ и Държавна агенция „Разузнаване“ да се назначават от Министерски съвет по предложение на министър-председателя, вместо с президентски указ. Измененията са част от гаранциите за съставяне на правителство на малцинството, в случай, че се стигне до втори мандат. Става дума за промени в 4 закона.
Генерал Тихомир Стойчев, който е експерт по сигурността и бивш директор на Централната служба за борба с организираната престъпност, посочи пред БНР, че досега не сме чули реална оценка на системата за сигурност.
„ На нейната функционалност и резултати, извън приемането на годишните доклади за състоянието на сигурността, които Министерски съвет внася, сякаш на конвейер, ежегодно в Народното събрание. Преместваме нещата и ни се иска да ги поднесем на бъдещия премиер. Тези вносители явно знаят кой ще е той“
Генерал Стойчев смята, че българският политически елит е наложил виждането, че Русия е най-голямата опасност за националната, регионалната и глобалната сигурност.
Той посочи, че най-важният от досегашните закони е този за Управление и функциониране на системата за защита на националната сигурност на Република България.
Оценката му е, че службите работят слабо.
„Ако работеха ефективно, една част от политическия ни елит на прехода, включително и част от тези вносители на предложението, трябваше да се намират на друго място, а не на жълтите павета. Те трябваше да са на място, където да изтърпяват наказание“.
„Всички прогнозират, че вълната й ще нараства. Към конфликтите в Изтока се добави и този в Украйна. В Молдова също има напрежение. От Русия бягат хора. Едно от най-важните неща, по които се оценява сигурността, е ненакърнимостта на територията и на границите“.
В Закона за МВР има над 150 промени, посочи експертът.
„В един момент спряха да ги броят. Тези главни секретари и министри, когато внасят законите, всъщност се интересуват как да забогатеят“.
„Политиците станаха по-големи рекетьори от тези, които бяха известни в средата на 90-те години“.
Цялото интервю на Снежана Иванова с генерал Тихомир Стойчев може да чуете в звуковия файл.
Работещите в общинското предприятие "Чистота" и граждани на Бобов дол излязоха на протест тази сутрин, заради смяната на директора на фирмата по решение на Общинския съвет. При протестиращите беше и кметът на града Елза Величкова. Протестът е по повод назначаването на пенсионер за директор на ОП "Чистота" след внесена докладна записка в..
За пробив на киберсигурността на Постоянното представителство на страната ни в НАТО, съобщава депутатът от ПП-ДБ Ивайло Мирчев. Той посочва, че атаката от април е била с цел искане на откуп и при нея е изтекла чувствителна информация. В писмен въпрос към министъра на отбраната Атанас Запрянов депутатът иска от министерството отговор за..
В деловодството на Общинския съвет в Пазарджик е внесено искане за намаляване на месечните възнаграждения на общинските съветници от 2000 лева на 220 лева. Предложението е на съветника от коалиция "Новото време" Румен Димитров. Според него, в момента възнагражденията на колегите му са нереално високи на база почасово заплащане. В..
Възможностите за професионално образование в Плевен ще бъдат представени днес по време на Панаир на уменията . Организатор е Община Плевен съвместно с професионалните гимназии, а мотото е "От знание към умение - от Плевен към успеха!" Събитието започва в 10 часа в Градската градина и ще завърши с праз нична..
Допълнителният договор, който определя как ще се заплаща медицинската помощ през тази година, ще бъде подписан от ръководствата на Здравната каса и Българския лекарски съюз. Анексът ще остане без подписа на организацията, която представлява пациентите в Надзорния съвет на НЗОК. Причината е липсата на процедура за заплащане на биомаркерната..
Много силно земетресение е регистрирано до бреговете на остров Крит. Има срутени стени на сгради, но няма жертви, съобщават от Гражданска защита. Земетресението е било от 6,1 по скалата на Рихтер. Не се очакват толкова силни вторични трусове, заявиха сеизмолозите. Епицентърът се намира на 74 километра западно от столицата на острова -..
"Не губим суверенитет. Печелим влияние, стабилност и възможности" - така евродепутатът от Прогресивния алианс на социалистите и демократите Цветелина Пенкова се обърна към пленарната зала на Европарламента в Страсбург, защитавайки присъединяването на България към еврозоната. Като подчерта, че страната ни е на прага на тази възможност, тя..
На децата отдавна не им е интересно в училище. Това заяви пред БНР Александър Чакмаков, директор на Първа английска гимназия в София...
Репортаж на Латинка Светозарова в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
Правителството отпуска 9,5 милиона лева на "Български пощи", за да може дружеството да се подготви технически за въвеждане на еврото във връзка с..