Директивата, която задължава държавите членки да гарантират, че информацията за действителните собственици е достъпна за обществеността беше оспорена от Люксембург. Правилата целяха борба с прането на пари и финансиране на тероризма.
Регулациите бяха приети в страните от Евросъюза през 2018 г. като пряк отговор на финансовите нарушения, разкрити от т.нар. Досиета „Панама“ и „Пандора“, както и други подобни изтичания на финансови данни. Със законодателството за разкриване на собствеността се цели ограничаване на възможностите за укриване на данъци, пране на пари и други видове незаконна финансова дейност. Роланд Пап, който отговаря за въпросите, касаещи незаконни финансови потоци в европейския клон на „Трансперънси Интернешънъл“, коментира:
„Най-добият начин за представяне на подобна информация е отвореният формат за данни, при който може да се свали целият регистър, като в него се търсят тенденции и статистически данни. Много от информацията може да бъде разбираема единствено по този начин. В момента Дания, Латвия и Естония имат такива регистри. Надяваме се, че в дългосрочен план, подобно равнище на прозрачност може да бъде постигнато в повечето от европейските държави.“
Съдът на Европейския съюз реши обаче, че общественият достъп до информация за действителните собственици на дружествата нарушава правото на личен живот и личните данни, описани в Хартата на основните права на ЕС. Единствената информация, която те трябва да разкрият обаче е само името си, месецът и годината на раждане. Отбелязва се още, че настоящите разпоредби позволяват на потенциално неограничен брой лица да получат информация за материалното и финансовото положение на действителните собственици.
„Уважаваме решението на съда. Важно е да се отбележи обаче, че според нашето общо разбиране търговските интереси не трябва да се приемат за лична информация, тъй като те по презумпция са с обществени измерения и носят последици за широката общественост. Но в известна степен това решение идва навреме, защото Европейският парламент и Европейският съвет работят в момента по нова директива срещу прането на пари. В нея трябва да бъдат определени функциите и начинът, по който тези регистри ще работят. В новите правила може да бъде описано по-добре кой и как може да получи достъп до регистрите. Необходима е нова директива, която да гарантира достъпа до тази информация на хората, които имат правен интерес към нея, спрямо решението на съда.“
Някои организации, работещи за данъчна справедливост, дори допускат, че отмяната на публичния достъп до подобни регистри ще позволи на нови потоци мръсни пари отново да започнат да влизат в Европейския съюз, включително свързани със санкционирани руски олигарси:
„Важно е да се отбележи, че Европейският съюз и държавите членки налагат стандарти в това отношение. Нормандските острови и някои други страни споменаха, че ще решат след постановлението на съда на ЕС дали ще отворят регистрите си за обществеността или не. Но решението е много важно и защото в него ясно се казва, че неправителствени организации, гражданското общество и журналистите имат правен интерес в достъпа до данните в работата си срещу прането на пари. Така че решението не означава, че информацията ще е недостъпна за всички. Но оттук нататък трябва да се гарантира достъпът на имащите това право, както и на органите на реда. Проблем възниква обаче например когато силите на реда искат да проведат трансгранични разследвания. Досега те можеха да използват достъпните регистри на чужда държава, но вече ще трябва да преминават през дълга и бюрократична процедура ако искат информация от база данни на друга страна. Това може да затрудни ненужно прилагането на санкциите срещу Русия например. Процедурата по проверка е вече по-трудна, по-тромава и ще изисква повече време и усилия.“
Информацията кой е собственик на базирана в Европейския съюз компания е била от съществено значение за разкриването на злоупотреби:
„Били сме свидетели на редица примери, когато тези регистри изиграха важна роля за разкриването на корупция и измами. Един пример е бившият премиер на Чехия Андрей Бабиш, който не обяви участието си в чешки тръстове, но от регистър в Словакия се научи когато компания – негова собственост, кандидатства за обществена поръчка. Така стана ясен конфликтът на интереси, тъй като той определяше правилата за земеделските фондове, докато в същото време е получавал милиони евро от тях.“
Европейската комисия и Европейският парламент трябва да изменят законодателството така, че да отразява решението на Съда на ЕС, но това се очаква да отнеме месеци. Междувременно, правителствата вече започнаха да спират обществения достъп до регистрите.
„В момента е трудно да се оценят пълните последици, които ще има това решение. Със сигурност то ще окаже влияние на това как те ще работят, както в границите на Евросъюза, така и отвъд него. Някои държави членки, като Нидерландия, Германия и Люксембург, вече отказват обществен достъп до регистрите. Други държави обаче, като Естония и Латвия, все още обмислят дали да не ги оставят достъпни, макар и с определени ограничения.“
Снимки: pixabay.comУкрайна се е съгласила с предложената от Съединените щати сделка за украинските редкоземни минерали. Съответното споразумение може да бъде подписано в петък, предаде Франс прес, като се позова на високопоставен украински представител. "Сега представители на правителството работят над детайлите. Обмисляме посещение във Вашингтон в петък за..
Илон Мъск ще присъства на първото заседание на кабинета за втория мандат на президента Доналд Тръмп в сряда. Най-богатият човек в света и основен дарител на Тръмп, Мъск няма министерски портфейл или официални правомощия за вземане на решения, но има статут на "специален държавен служител" и "старши съветник на президента", оглавяващ Департамента..
В медицинския бюлетин, публикуван от пресслужбата на Светия Престол, се съобщава, че: "Клиничните състояния на Светия отец остават критични, но стабилни. Не са настъпили остри респираторни епизоди и хемодинамичните параметри продължават да бъдат стабилни". Направена е планова компютърна томография за радиологично проследяване на двустранната..
Британският премиер Киър Стармър и френският президент Еманюел Макрон заявиха, че приветстват лидерството на президента на Съединените щати Доналд Тръмп в усилията за постигане на траен мир в Украйна. Това стана ясно след телофонен разговор между Стармър и Макрон. Говорител на офиса на Стармър допълни, че двамата лидери са повторили позицията..
Общинският приют за безстопанствени животни в Добрич апелира за дарения на хранителни продукти. Заради ниските температури през последните седмици дажбата на настанените там кучета е увеличена и храната им е недостатъчна. Необходими са както консерви, така и суха храна на гранули. Около 80 кучета са настанени в момента в Общинския приют за..
В заключителната декларация на конференцията за национален диалог в Сирия, която се проведе днес в Дамаск, се казва, че всички въоръжени групи извън армията на страната се считат за "забранени", предаде АФП. Сирия призова Израел да се изтегли от нейни територии Участниците призовават и за "монопол върху оръжията от страна на..
Повишаването на енергийната свързаност между страните в региона ще даде възможност за намаляване на цените на тока в региона, за повишаване на конкурентоспособността и за сигурност на доставките. Това каза енергийният министър Жечо Станков по време на годишната конференция Energy Summit, организирана от в. "Капитал": "Нашата цел е да се превърнем в..
" Най-уязвимите области в България, с най-високи енергийни нужди и най-много проблеми от гледна точка на социалната уязвимост са София област, Разград,..
Не подкрепяме и трите бюджета, заяви пред БНР инж. Иоанис Партениотис - вицепрезидент на КТ "Подкрепа". На НСТС вчера всички социални партньори..
"Възраждане" фактически загубиха политическия дебат за еврото, но с агресията показаха несъстоятелност и неадекватност. Това каза пред БНР доц...