Санкционната мярка заради руската война срещу Украйна трябва да влезе в сила в понеделник - 5 декември, когато ще започне да действа и петролното ембарго, наложено от Брюксел на Москва.
Определянето на горна граница на цената на руския петрол е по инициатива на Съединените щати и беше одобрено от останалите страни от Г-7, макар че тяхното предложение беше за малко по-висок таван - 65 или 70 долара за барел.
Пред БНР Раад Алкадири - управляващ директор за енергия и енергийни ресурси в консултантската компания за политически рискове Eurasia Group – коментира въпроса постигнат ли беше баланс между желанието на Г-7 да не бъде предизвикано изтегляне на руския петрол от пазара и съответно "космическо" поскъпване на суровината на световните пазари и стремежа на някои еврочленки като Полша, които се застъпваха за двойно по-нисък таван с цел по-сериозно ограничаване на финансовия ресурс за военната машина на Русия.
"Мисля, че отговорът зависи от това какво се цели с въвеждането на ценови таван. Именно това е част от политическия дебат, на който сме свидетели в момента, и на политическите различия, особено предизвикателството в Европейския съюз за постигане на консенсус. Ограничаването на цената беше предложено от Съединените щати и от страните от Г-7 като начин да се предотврати прекъсването на морските доставки на суров петрол заради санкциите, наложени от Европейския съюз, които трябва да влязат в сила на 5 декември.
Специално Съединените щати се опасяват, че тези санкции ще доведат до проблем с доставките на суров петрол, ще доведат до повишаване на цените и допълнително ще влошат енергийната криза през зимата, а те искат да избегнат подобен развой. От гледна точка на Вашингтон и на Г-7 по този начин се подсигурява оставането на руския петрол на пазара. Начинът, по който те предлагат да се постигне тази цел, е чрез ценови таван, който реферира към отстъпките, които Москва предлага за суровия си петрол. Така се подсигурява, че тя няма да изтегли продукцията си от пазара, а това е приоритет номер едно.
За някои от „ястребите“ в Европейския съюз като Полша и други държави е по-важно да накажат Русия и да е сигурно, че тя няма да се облагодетелства от износа на руски петрол, който е разрешен, и от по-високите цени на суровия петрол, които наблюдаваме тази година. Именно оттам идва разминаването. Няма как да се постигнат и двете цели. Невъзможно е да се наложи много нисък ценови таван за наказание на Русия и да се избегне изтеглянето на руския петрол от пазара и причиняването на още по-голям недостиг на пазара."
Къде обаче е разумният лимит на цената на руския петрол? „Ястребите“, както ги наричате, като Полша, предпочитат 30-35 долара за барел - теза, която чухме и от Киев.
"Това, което Г-7 казва, е да се определи ценови таван на или около стойността, която Русия предлага с отстъпка на азиатския пазар. Така или иначе, Европа няма да купува руски петрол, така че цената не я вълнува от гледна точка на собствените й покупки на суровина. Въпросът е да се подсигури пренасочването на руските доставки от Европа към Азия. Затова от Г-7 предлагат в ценовия таван да се вкарат отстъпките, които Москва предлага на азиатските си клиенти през последните няколко месеца. Говорим за намаление между 25 и 30 долара за барел спрямо цената на сорта Брент. За сорта Уралс това прави около 65 долара за барел в момента, ако погледнете борсовите цени."
В този дух ли да четем заявката за промени в ценовия таван на всеки два месеца и целева стойност 5% под пазарната цена?
"Ако ценовият таван непрекъснато се променя, това би затруднило купувачите да покажат на каква стойност са внесли суровина. Също така ще създаде сиви зони по отношение на маржа, което от своя страна ще направи още по-трудно за купувачите да убедят застрахователите, превозвачите и останалите, че те наистина спазват това ценово ограничение. Въвеждането на период от два месеца цели именно постигането на стабилност на цената и на механизма, по който се изчислява. Това е политически компромис и следващият въпрос би бил дали този компромис ще е достатъчен за Русия, така че просто да го игнорира и да продължи да продава суровия си петрол."
Именно затова се чуват притеснения, че това е просто интервенция срещу свободния пазар, но няма да попречи на Китай и Индия да получават евтин руски петрол?
"Идеята е, че в противен случай те не просто няма да могат да купуват руски петрол с отстъпка, но ще трябва да купуват суров петрол от друга държава на много по-високи цени, защото няма да имат отстъпки. Именно това е част от замисъла на ценовия таван от страна на Съединените щати и Г-7. Оставя се поле за преговори и за постигане на взаимна изгода. От една страна тези държави ще могат да се снабдяват с руски петрол с отстъпка, но ще могат да го правят без да заобикалят ценовия таван. Нещо повече, те си подсигуряват това намаление и най-вероятно ще предприемат именно такъв подход към ситуацията. Остава обаче въпросът дали Русия ще се съгласи да признае тези 5% отстъпка от цената."
Това звучи като хем вълкът сит, хем агнето цяло - все пак Москва заяви, че няма да продава на страни, които признаят ценовия таван. Възможно ли е изобщо да се изтегли от пазара?
"Никой не знае какво ще се случи на 5 декември. Засега предположението е, че ценовият таван ще влезе в сила, но Русия ще продължи да продава суров петрол. След няколко месеца ще има пренастройване на доставките и дали руският нефт, който вече няма да се купува от Европа, ще бъде насочен другаде. Това обаче е само допускане. Но ако Русия реши да изтегли цялата си продукция от пазара, ще видим значително покачване на цената на петрола.
От гледна точка на Русия, има риск просто да изтегли нефта си от пазара. Това е реален риск, защото поставя предизвикателство пред стратегически и търговски връзки, каквито има с Китай и Индия. Няма да има полза. С подобен ход тя би провокирала повишаване на цените, но по дефиниция това би означавало, че се изтегля от пазара на петрол."
Казвате „значително“ покачване на цените на петрола, ако Кремъл изтегли продукцията си. Какви стойности можем да видим?
"Ако Русия изтегли 7 милиона барела суров петрол и негови производни дневно от пазара, цените ще достигнат космически стойности. Струва ми се, че всички разчитат, че пазарът ще си свърши работата, след като политиците изиграят своята роля. Но сте права, че това е директна намеса на пазара и може да доведе до непредвидими последици."
Технологичните обновления в библиотеките са по-напред, отколкото материалната база . Това каза пред БНР новоизбраната директорка на Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" доц. д-р Калина Иванова. " Ние сме все повече виртуални, отколкото физически гостоприемни . Трябва да се промени това, за да бъдем с едно приятно лице за..
2025-а ще бъде интересна. Четири големи планети ще сменят знаците , в които са били през последните години. Това е забележително и ще доведе до турбулентност , каза в ефира на "Нощен Хоризонт" Руслан Борисов, познат като астролога Азарей . " Всяка промяна иска ние да се преоблечем в нови дрехи , да се преоблечем в нови мисли, в нови идеи, а..
Как започна и как се развива новият сезон в зимния туризъм у нас, с неговите прелести и проблеми. Това е темата на поредното издание на неделното предаване "Пътувай с "Хоризонт". По нея разговаряхме с Тодор Божинов – по професия продуктов дизайнер, а като хоби – турист, пътешественик, скиор и основател на тематичния сайт Кашкавал турист...
Проливни дъждове заливаха Израел в дните на еврейския празник Ханука, който започва от Коледа и завършва на Нова година. Въпреки дъждовете и опасността от бомбардировки, почитатели от цялата страна пристигаха пред затворената сграда на Музея на карикатурата в град Холон, за да видят изложба на открито, която се подновява всеки ден...
" 11 областни града в страната са с цифри под 1000 евро на квадратен метър . 12 областни града са с цифри от 1000 до 1300. Само два областни града са над 1400 – София с 2400 евро и Варна. Пловдив е до 1300 евро на квадратен метър." Това каза пред БНР Добромир Ганев от Националното сдружение "Недвижими имоти". По думите му, причините за..
Отбелязваме един от най-светлите християнски празници – Богоявление, известен още като Йордановден. Този ден символизира кръщението на Исус Христос във водите на река Йордан от Йоан Кръстител . При кръщението на Исус се разкрива на човеците и тайната за триединната същност на християнския Бог - Светата Троица се състои от Бог, Син и Свети Дух...
Вече близо два века храм „Успение Богородично“ в стария квартал на Ловеч пази историята и духовността на града. В него още отекват стъпките на йеродякон Игнатий - Васил Левски, който при честите си идвания в града е участвал в богослуженията в храма. Дълги години с него е служил и поп Кръстю Никифоров. Храмът е недвижима културна ценност от национално..
Втори мобилен оператор обяви, че вдига едностранно цените на услугите. " Докато се захласвахме по леденото хоро, sms -ите валяха цял ден и..
2025-а ще бъде интересна. Четири големи планети ще сменят знаците , в които са били през последните години. Това е забележително и ще доведе до..
Не случайно преговорите за правителство се прекратиха в неделя, след като ДБ са внесли в работната група – преговорния екип, конкретни предложения с..